Facebook
26 kwietnia 2018 15:09
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Przez dyktando do historii Polski
Redaktor: Ewa Żarnowska    20.11.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Weronika Pyzik i Konrad Siuta - uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach zostali laureatami V Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii". W konkursie wzięło udział ponad 11 tysięcy uczniów z ponad 500 szkół województwa.Małopolskie Dyktando Niepodległościowe  to projekt edukacyjny, w którym rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie, to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania  pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę. Uczestników konkursu obowiązuje znajomość reguł ortograficznych oraz zasad interpunkcyjnych, a także umiejętność właściwego ich zastosowania, ze szczególnym uwzględnieniem pisowni wyrazów związanych z ważnymi postaciami i wydarzeniami historycznymi od I wojny światowej do zmiany ustroju w Polsce w 1989 roku.

W konkursie wzięło udział ponad 11 tysięcy uczniów z ponad 500 szkół województwa. W tym roku  do udziału w projekcie – poza konkursem -  zgłosiły się także szkoły z województwa świętokrzyskiego i łódzkiego oraz  placówki z Łotwy i Ukrainy. Także uczniowie szkół na Śląsku napisali w tym roku „o historii po polsku” w ramach śląskiej edycji Dyktanda Niepodległościowego.

Do finału komisja konkursowa zakwalifikowała po 60 uczniów w każdej kategorii wiekowej.

Z ZS nr 1 w Gorlicach zakwalifikowało się czterech uczniów: Nina Peregrym z I a LO, Krzysztof Kazanowski z II a LO, Weronika Pyzik z III b LO i Konrad Siuta z II d T.
Tytuły laureatów zdobyli: Konrad Siuta (10 miejsce) i Weronika Pyzik (11 miejsce), a wyróżnienie  Krzysztof Kazanowski.

Tegoroczna edycja Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego odbywa się w ramach projektu „Małopolskie dziedzictwo – bon edukacyjny”. Konkurs otrzymał Patronat  Honorowy Jacka Krupy – Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Patronat Honorowy Barbary Nowak –  Małopolskiego Kuratora Oświaty. Dyktando organizowali: Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów. Partnerem medialnym konkursu było Radio Kraków.

Informację i zdjęcie laureatów udostępnił ZS nr 1 w Gorlicach

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl