21 września 2018 06:18
Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Projekt Małopolska przyjazna cudzoziemcom
Redaktor: Ewa Żarnowska    04.09.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
Informujemy, iż 1 lipca 2018r. Wojewoda Małopolski rozpoczął realizację projektu pn. „Małopolska przyjazna cudzoziemcom – wsparcie w integracji i adaptacji obywateli państw trzecich”, współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu Migracji i Integracji.
Beneficjentami Projektu są obywatele państw trzecich przebywający w Polsce legalnie, personel instytucji publicznych obsługujących cudzoziemców, nauczyciele i pedagodzy szkolni oraz obywatele państwa przyjmującego, w tym również dzieci.
Głównym celem działań podejmowanych w ramach Projektu jest poszerzenie usług integracyjnych dla obywateli państw trzecich na terenie województwa małopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów województwa, w których koncentrują się liczne skupiska cudzoziemców.
Działania w ramach Projektu:
1) organizacja szkoleń dla pracowników instytucji publicznych obsługujących obywateli państw trzecich,
2) uruchomienie od października 2018r. Punktów Informacyjno – Doradczych dla obywateli państw trzecich w Krakowie i w Nowym Sączu – celem tego działania jest zapewnienie cudzoziemcom przebywającym na terenie województwa małopolskiego kompleksowego doradztwa, pomocy i informacji,
3) kursy adaptacyjne, które dotyczyć będą m.in. wartości i praw obowiązujących w Polsce; kursy prowadzone będą w formie szkoleń, warsztatów oraz eventów; w pierwszej kolejności zorganizowane będą warsztaty, planowany termin realizacji to sierpień 2018r.,
4) kursy języka polskiego dla beneficjentów projektu – kursy prowadzone będą w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie, co najmniej na dwóch poziomach zaawansowania, w tym na poziomie podstawowym; rozpoczęcie pierwszego kursu zaplanowane jest na październik 2018r.,
5) szkolenia i warsztaty dla nauczycieli i pedagogów szkolnych w zakresie możliwych do wykorzystania narzędzi pracy z dziećmi cudzoziemskimi; pierwsze szkolenie odbędzie się w listopadzie br.
Projekt „Małopolska przyjazna cudzoziemcom – wsparcie w integracji i adaptacji obywateli państw trzecich” realizowany będzie przez okres 36 miesięcy, a wymienione wyżej działania będą miały charakter cykliczny.
Informacje dotyczące działań realizowanych w Projekcie wraz z harmonogramem wydarzeń oraz Mini-poradnikiem dla cudzoziemców zostaną umieszczone na stronie www. Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie w zakładce dedykowanej Projektowi.