Facebook
18 września 2019 07:42
Imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Pożyteczny SzOK
Redaktor: Ewa Żarnowska    31.10.2014. Drukuj Powiadom Znajomego
Jedyny w powiecie Szkolny Ośrodek Kariery (SzOK), który funkcjonuje już od 2003 r. w Zespole Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach już po raz szósty przyłączył się do organizacji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Przez 5 dni odbywały się spotkania z pracodawcami, prelekcje, warsztaty i inne wydarzenia skierowane do uczniów, którzy już niedługo będą stawiać pierwsze kroki na rynku pracy.

Warto wspomnieć, że OTK to coroczna akcja Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej mająca na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw, działań i kreatywności na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego, wsparcie dla lepszej edukacji, pracy i kariery każdego człowieka.  Honorowy patronat nad tą inicjatywą objęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Motywem przewodnim tegorocznej edycji było hasło „Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy”. Choć przyjaźń to niełatwa i czasami bolesna zdecydowanie warto ją pielęgnować i rozwijać. Rynek pracy zmienia się tak szybko i dynamicznie, że trudno być zawsze na bieżąco, jednak przynajmniej od czasu do czasu warto poświęcić chwilkę na sprawdzenie „co słychać”, co się zmienia w naszym obszarze zainteresowań, w naszej branży, co warto poznać, jakie umiejętności bądź kwalifikacje zdobyć.
    
„Jako że SzOK w swych założeniach ma między innymi pomóc uczniom w kształtowaniu postaw i zachowań niezbędnych do realizowania swojej drogi zawodowej oraz w poznaniu reguł rządzących rynkiem pracy, a także stwarzać możliwości uzyskiwania informacji o ścieżkach edukacyjnych i lokalnym rynku pracy, podejmujemy szereg działań i wiele inicjatyw skierowanych do młodych ludzi, którzy niebawem będą stawiać pierwsze kroki na rynku pracy” – mówi Renata Stępień dyrektor ZST.

Takim więc przedsięwzięciem w Zespole Szkół Technicznych był Ogólnopolski Tydzień Kariery, w ramach którego przez 5 dni odbywały się spotkania, prelekcje, warsztaty i inne wydarzenia.  
Ciekawe okazały się spotkania z pracodawcami z cyklu Mój zawód-Moja pasja, gdzie gośćmi byli: pani Regina Szuba właścicielka Studia Fryzur i Wizażu” "FLAVOURE" oraz pan Dominik Chmielnik właściciel Centrum Napraw Powypadkowych-blacharstwo i lakiernictwo samochodowe. Pracodawcy starali się przybliżyć młodzieży swoją ścieżką zawodową, opowiedzieli o sukcesach i porażkach towarzyszącym  w prowadzeniu firmy, a także zwrócili uwagę na właściwe przygotowanie zawodowe do wykonywanej pracy i ciągłe doskonalenie się. Uczniowie mieli okazję do rozmowy, zadawania pytań i konfrontacji swoich wyobrażeń dotyczących wyboru zawodu. W pracowni fryzjerskiej przyszłe fryzjerki pod czujnym okiem gościa wykonywały stylizacje fryzury z elementami fantazyjnej koloryzacji, które później podlegały wspólnej ocenie.

Motywacja, czyli jak skutecznie motywować siebie, aby osiągnąć sukces zawodowy - to temat kolejnych zajęć, w których uczestniczyła młodzież, a zostały one poprowadzone przez doradcę zawodowego z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gorlicach. Miały one charakter warsztatowy i głównym zadaniem było rozpoznanie własnych możliwości rozwoju zawodowego. Uczestnicy zajęć pracowali indywidualnie i w grupach, określając swoje mocne strony, wyznaczali plan działania i formułowali cele oraz dostrzegali znaczenie budowania poczucia własnej wartości.

1.
tn_p1.jpg
2.
tn_p2.jpg
3.
tn_p3.jpg
4.
tn_p4.jpg
5.
tn_s1.jpg
6.
tn_s2.jpg
7.
tn_s3.jpg
8.
tn_s4.jpg
9.
tn_s5.jpg
10.
tn_s7.jpg
11.
tn_z1.jpg
12.
tn_z2.jpg
13.
tn_z3.jpg
14.
tn_z4.jpg
15.
tn_z5.jpg
16.
tn_z6.jpg
17.
tn_z7.jpg


W kolejnych dniach  młodzież uczestniczyła także w warsztatach pt. podatki, wnioski, procedury, czyli co młody człowiek powinien wiedzieć o zakładaniu firmy, zorganizowanych w Urzędzie Skarbowym w Gorlicach.  Odwiedzili Powiatowy Urząd  Pracy w Gorlicach, gdzie zapoznali się z zakresem usług świadczonych przez tutejszy urząd na rzecz osób młodych, specyfiką lokalnego rynku pracy ze wskazaniem zawodów przyszłości, a także instrumentami rynku pracy.  Z wizytą zawodoznawczą  udali się do Zakładu „ELPIGAZ” w Gorlicach, podczas której mieli okazję poznać nowoczesny proces technologiczny wykonania zbiorników gazowych do samochodów i sprężarek. Na stanowiskach montażowych uczniowie obserwowali sprawdzanie poprawności działania zestawów sekwencyjnych oraz reduktorów do wtrysku gazu. Ponadto zapoznali się ze strukturą organizacyjną zakładu pracy i jej działalnością na rynku.

Na zakończenie szkolnego tygodnia kariery odbyły się I szkolne rozgrywki gry planszowej - Chłopska Szkoła Biznesu, gdzie  głównym zadaniem uczestników było zgromadzenie jak największego kapitału. Gracze wcielali się w role tkaczy, kowali, piekarzy i brali udział w symulacji rzeczywistych mechanizmów rynkowych – produkowali, handlowali z innymi graczami na jarmarku i gromadzili towary niezbędne do zrealizowania wypraw handlowych do wybranych miast Europy. Sukces gracza zależał nie tylko od umiejętności gospodarowania posiadanymi zasobami, ale i współpracy z innymi uczestnikami gry. Podczas rozgrywek dało się zauważyć różne strategie graczy. Jedni od razu zawiązywali spółki i trwali w nich do końca gry, inni czekali na okazje i sami prowadzili swoje wyprawy.  Sprawnie realizowane produkcje, jarmarczne targi i wyprawy generowały małe oraz większe fortuny, dając satysfakcję i będąc źródłem dobrej zabawy.   

„Zorganizowane zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i powodzeniem, zatem VI edycje OTK w naszej szkole zaliczamy do udanych i myślimy już o następnym OTKu. Chcemy również bardzo serdecznie podziękować naszym Parterom - instytucjom,  którzy dali się  zaprosić do wspólnych działań, pracodawcom, nauczycielom z  którymi zorganizowaliśmy  to przedsięwzięcie. Mamy również nadzieje, że nasza współpraca stanie się początkiem kolejnych, o szerszym zasięgu.” –dodaje Małgorzata Kukuła-Jasińska doradca zawodowy-organizator szkolnych wydarzeń OTK.

Tekst i zdjecia: Renata Stępięń dyrektor ZST w Gorlicach

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl