12 grudnia 2018 17:50
Imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary
Poznawali biznes i przedsiębiorczość
Redaktor: Ewa Żarnowska    21.11.2016. Drukuj Powiadom Znajomego
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach po raz kolejny włączyli się w Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, który odbywał się pod hasłem „Biznes jest dobry, przedsiębiorczość jest dobra!”. Uczestniczyli w spotkaniach, warsztatach i wycieczkach.

- Udział w tego typu wydarzeniach to szansa na pełniejsze przygotowanie ucznia do podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych. Szkoła, realizując projekt, inicjatywę, stwarza uczniom niepowtarzalną okazję do uczestniczenia w ogólnoświatowych działaniach, wspierających i promujących postawy przedsiębiorcze. świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw –  mówi szkolny doradca zawodowy Małgorzata Kukuła-Jasińska.

Dla uczniów ZST była to już kolejna okazja, aby wziąć udział w projekcie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości „Otwarta firma - Biznes przy tablicy”, w ramach którego młodzież wzięła udział w spotkaniu z doradcami finansowymi Placówki Bankowej CREDIT AGRICOLE. Tematem wiodącym spotkania były inwestycje, czyli jak lokować, żeby nie stracić oraz z czym wiąże się zakładanie lokat bankowych i ich oprocentowanie. W obszarze zainteresowania uczestników znalazł się także temat dotyczący zasad udzielania kredytów konsumpcyjnych i inwestycyjnych. Ciekawą ofertą okazał się Program Mentorski banku Credit Agricole –„Do Pierwszej Pracy”, gdzie młodzi ludzie mogą znaleźć porady osób, które odniosły sukces, poczytać artykuły i obejrzeć materiały video na temat pierwszej pracy i rozwoju zawodowego.

Ponadto uczennice z Technikum Usług Fryzjerskich uczestniczyły w wizycie zawodoznawczej w Salonie Fryzjerskim „Lidia”, gdzie mogły zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności oraz zapoznać się z organizacją pracy w salonie oraz zasadami obsług klienta.

Kolejnym wydarzeniem, w którym uczniowie szkoły wzięli udział to Dzień Przedsiębiorczości zrealizowany w Instytucie Ekonomicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Młodzież aktywnie uczestniczyła w wykładzie „Cała prawda o tym co ZUS robi z naszymi pieniędzmi”, warsztatach  „Trening personalny jak wspierać osiąganie sukcesu zawodowego” oraz w  „E-biznes – prowadzenie i budowa sklepu internetowego”.

W ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości swoje drzwi przed uczniami ZST otworzyła także Firma Severt Polska. W trakcie wizyty młodzież mogła zapoznać się z profilem produkcji zakładu, a  zwiedzaniu przedsiębiorstwa towarzyszyły rozmowy na temat potrzeb dzisiejszego rynku pracy i roli inwestowania w pracowników, jako niezbędnego warunku sukcesu.

Jak podkreśla dyrektor ZST w Gorlicach Renata Stępień są to działania, które od zawsze towarzyszyły kształceniu ZST i nadal będą wspierane takie inicjatywy. Szkoła będzie brać aktywny udział w wydarzeniach  promujących  postawy pro przedsiębiorcze, zachęcające osoby do działania na rzecz rozwoju swoich umiejętności, przygotowujące do świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym poprzez poznanie specyfiki lokalnego rynku pracy i lepsze przygotowanie do wejścia na ten trudny obszar.

kolaz.jpg
kolaz2.jpg