16 października 2019 09:19
Imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza
Poznaj Nową Piramidę Zdrowego Żywienia
Redaktor: Ewa Żarnowska    23.05.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kobylance poznawali Nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Czynili to za sprawą ogólnopolskiego projektu „Zdrowo jem, więcej wiem!”, w którym od 2016 roku uczestniczą dwa oddziały edukacyjne z Ośrodka, czyli „Stokrotki” i „Maki”.

Uczniowie SOSW w Kobylance zapoznali się z Nową Piramidą Żywienia poprzez uczestniczenie:
- w zajęciach na których m.in. dowiedzieli się skąd wywodzi się słowo „piramida”, układali produkty na piramidzie zdrowia, wspólnie wysnuwali propozycje zmiany nawyków żywieniowych oraz zapisali postanowienia które będą starali się wdrożyć w codziennej diecie.
- w konkursie na rysunek nowej piramidy żywienia. Konkurs miał za zadanie utrwalenie i zachęcenie do przestrzegania zasad zdrowego odżywienia ponieważ, każdy z nauczycieli przeprowadził krótką pogadankę w każdej z grup, przed przystąpieniem do wykonania pracy plastycznej.
Nad realizacją programu czuwają mgr Kinga Podolska i mgr Magdalena Kozub.

Realizatorzy programu pragną podzielić się z nami swoją wiedzą na temat Nowej Piramidy Żywienia i zachęcić do jej stosowania w codziennym życiu.

A oto NOWA PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ:
1. U podstawy znajduje się AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA – co najmniej 30 min dziennie.
2. WARZYWA I OWOCE – w proporcji 3:1, co najmniej 400 g w 5 porcjach, w każdym posiłku.
3. PRODUKTY ZBOŻOWE – z pełnego przemiału (pełnoziarniste i razowe), w prawie każdym posiłku.
4. NABIAŁ – co najmniej 2 porcje dziennie.
5. PRODUKTY BIAŁKOWE – ograniczenie mięsa (do ok 0,5 kg tygodniowo), więcej ryb, nasion strączkowych i jaj.
6. TŁUSZCZE – ograniczenie tłuszczów zwierzęcych, więcej olejów roślinnych.

Dodatkowo obok Piramidy znajduje się przypomnienie o WODZIE – należy pić co najmniej 1,5 litra dziennie – oraz o ZIOŁACH, które są zamiennikiem soli. Wykreślone zostały SŁODYCZE, CUKIER oraz SÓL.

Najistotniejsze zmiany w Piramidzie dotyczą dwóch grup żywieniowych: warzyw i owoców, które zamieniły się na miejsca z produktami zbożowymi. W związku z tym najwięcej w naszej diecie powinno znajdować się warzyw oraz owoców. Obrazowo można powiedzieć, że powinny one stanowić połowę naszego pożywienia. Warzywa i owoce powinny zagościć w każdym naszym posiłku.

Proponujemy więc planowanie posiłków zacząć od warzyw!

W NOWEJ PIRAMIDZIE pojawiły się zioła. Instytut Żywności i Żywienia, który przedstawił zalecenia żywieniowe dla Polaków w formie Piramidy zachęca do zastępowania nimi nadużywanej często soli. W naszej diecie nie powinno być również słodyczy i cukru. Zrezygnujmy z niego na rzecz owoców i orzechów.

Zmiana naszych nie zawsze właściwych nawyków żywieniowych nie jest aż tak trudna jak mogło by się nam wydawać. Proponujemy zacząć od „małych kroczków”, np. usunięcia ze stołu solniczki i cukiernicy; zastępowania soli ziołami lub sokiem z cytryny; posadzenia w domu ogródka ziołowego, położenia na stole zamiast talerza ciasteczek różnych rodzajów orzechów i suszonych owoców. Sposobów jest całe mnóstwo.

Pamiętajmy, że zdrowie nasze i naszych dzieci zależy w dużej mierze od tego co jemy.
Jeszcze większe znaczenie dla naszego dobrego zdrowia i samopoczucia ma odpowiednia dawka zbilansowanego ruchu. Codzienna aktywność fizyczna stanowi podstawę Nowej Piramidy. Spacerujmy więc, biegajmy, podskakujmy, grajmy z dziećmi w piłkę i badmintona, jeździjmy na rowerze, pływajmy, po prostu ruszajmy się w sposób, który nam najbardziej odpowiada.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje staną się dobrym impulsem do zmiany niewłaściwych nawyków żywieniowych Państwa i Waszych Dzieci.

Cytaty oraz przeredagowany tekst pochodzi z materiałów programu „Zdrowo jem, więcej wiem!” edycja 2016/2017, wiosna.

Opracowały i zdjecia udostępniły: K. Podolska, M. Kozub SOSW w Kobylance.