16 października 2019 09:38
Imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza
Powiatowy Turniej Motoryzacyjny już za nami
Redaktor: Yvetta Walecka    03.04.2019. Drukuj Powiadom Znajomego
W Zespole Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach w dniu 2 kwietnia br. odbył  się Powiatowy Turniej Motoryzacyjny, będący eliminacją do etapu wojewódzkiego. Było to wyjątkowe wydarzeniem bowiem na terenie ZST został  on zorganizowany już po raz 18 zatem była to pełnoletnia edycja konkursu w tej szkole. Turniej ma o wiele dłuższą tradycją, po raz pierwszy został ogłoszony w 1985r. przez ówczesne Ministerstwo Oświaty i Wychowania.
Głównymi organizatorami turnieju na terenie naszego powiatu od samego początku jest m.in.: Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportu w Bieczu, Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu, Automobilklub z Biecza i Gorlic, oraz Komenda Powiatowa Policji i Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. W swoich założeniach celem turnieju jest  popularyzowanie wśród młodzieży znajomości przepisów o ruchu drogowym i wiedzy motoryzacyjnej, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu drogowego, a także inspirowanie młodych ludzi do bezpiecznego poruszania się po drodze.
W tej edycji o tytuł najlepszej drużyny w powiecie walczyło 5 zespołów. W konkursie zmagali się uczniowie z:
  • Zespołu Szkół Ekonomicznych (1drużyna ),
  • Zespołu Szkół Zawodowych (1 drużyna),
  • Branżowej Szkoły I Stopnia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości (1drużyna)
  • Zespołu Szkół Technicznych (2 drużyny).

Eliminacje rozpoczęły się konkurencją z części teoretycznej tj. testem wiedzy z zakresu prawa o ruchu drogowym oraz historii motoryzacji. Następnie młodzież miała okazję wykorzystać praktyczną wiedzę i umiejętności w zakresie przygotowania pojazdu do jazdy, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także w prowadzeniu samochodu osobowego z talerzem Stewarta oraz motoroweru po torze przeszkód.

9a.jpg
9b.jpg
9c.jpg

Po emocjonującej i wyrównanej rywalizacji ostatecznie na podium stanęły drużyny z Zespołu Szkół Technicznych, zajmując pierwsze i drugie miejsce, natomiast na trzecim uplasowała się młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych. Bezkonkurencyjna okazała się młodzież z ZST, która w poszczególnych konkurencjach odebrała innym drużynom prawie wszystkie puchary.  W kategorii pierwsza pomoc  najlepszą ekipą jednak okazała się młodzież Branżowej Szkoły I Stopnia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Gorlicach, której przypadł ten puchar. Zwycięska drużyna z Zespołu Szkół Technicznych już 25 maja będzie reprezentować powiat na etapie wojewódzkim turnieju w Nowym Sączu .
Gratulacje, nagrody zwycięzcom, upominki oraz dyplomy wszystkim uczestnikom w poszczególnych kategoriach wręczali m.in.: Mirosław Waląg – Przewodniczący Rady Powiatu,  Piotr Prokipczak –Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach, Marek Rutkowski – Prezes Okręgowego Oddziału PZM w Krakowie i Artur Czernecki - Zastępca dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu,  a także Dariusz Surmacz i  Anna Wierchniańska, którzy od samego początku koordynują działania w zakresie pierwszej pomocy oraz Mariola Mrozek reprezentująca Biecki Automobilklub.

9a.jpg
9b.jpg
9c.jpg

Gratulujemy wszystkich uczestnikom eliminacji, natomiast reprezentantom życzymy powodzenia w eliminacjach wojewódzkich. Mamy nadzieje, że idea turnieju będzie kontynuowana dalej i zaowocuje odpowiedzialnym zachowaniem na naszych drogach, a w następnych edycjach do udziału w turnieju zostaną wystawione drużyny ze wszystkich  szkół.

Informacja i zdjęcia: ZST im. W. Pola w Gorlicach