13 grudnia 2018 16:46
Imieniny: Łucji, Otylii, Włodzisławy
Po raz piąty Tydzień Kariery w ZST
Redaktor: Ewa Żarnowska    28.10.2015. Drukuj Powiadom Znajomego
Szkolny Ośrodek Kariery w Zespole Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach zorganizował 5. już Tydzień Kariery. Spotkania, warsztaty oraz  gry edukacyjne odbywały się w ramach 7 edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, którego hasło w tym roku brzmiało "Poznaj swojego doradcę kariery".

Praktyczne spotkania z zawodem
Z pośród wielu szkolnych przedsięwzięć OTK dużą popularnością cieszyły się spotkania z  przedstawicielami zawodu, którzy przybliżyli specyfikę swojej pracy oraz wskazywali ścieżkę kariery. W pierwszym spotkaniu ”OD FRYZJERSTWA DO KOSMETOLOGII” mgr kosmetologii Monika Wójcik, na co dzień pracująca w Gabinecie Kosmetycznym ALIS, wprowadzała w tajniki kosmetologii uczniów w zawodzie technik usług fryzjerskich. Zwracała uwagę na dynamiczny rozwój branży kosmetyczno–fryzjerskiej i co za tym idzie, duże wymagania i kompetencje wobec osób pragnących pracować w tym zawodzie.
W kolejnym spotkaniu „KARIERA INFORMATYKA„ Konrad Mosoń właściciel gorlickiej firmy informatycznej przybliżał uczniom kształcącym się w zawodzie technik informatyk specyfikę rynku informatycznego oraz omówił trendy i wyzwania branży IT. Maturzyści przygotowali pulę wielu pytań związanych z rynkiem pracy i dalszą edukacją, a zadane na przykład pytania (jakie dodatkowe warunki muszę spełnić, by dostać pracę w firmie komputerowej? jakie są szanse na dobrą pracę, jeśli mam doświadczenie w pracy nad kilkoma stronami internetowymi, jakie kursy mogą się przydać, jak znaleźć pracę jako informatyk, gdy się nie ma doświadczenia i co zrobić, aby stać się interesującym informatykiem dla pracodawców) nie pozostały bez odpowiedzi.

Motywacja kluczem do sukcesu
W kolejnych dniach we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Gorlicach odbyły się warsztaty pt. „Motywowanie - jak skutecznie motywować siebie się, by osiągnąć sukces. Podczas tych zajęć młodzież wspólnie z Moniką Rębisz psycholog i doradcą zawodowym w ciekawy sposób poszukiwała odpowiedzi na pytania: jak pokonać słomiany zapał, dlaczego ociągamy się z rozpoczęciem niektórych zadań? dlaczego szybko się zniechęcamy i rezygnujemy z realizacji innych? i  w końcu, jak w pełni wykorzystać swój potencjał?
W szkole przez cały tydzień aktywnie prowadzona była również kampania informacyjna związana z popularyzowaniem orientacji i poradnictwa zawodowego oraz idei świadomego planowania kariery edukacyjnej i zawodowej poprzez filmy, gazetki i rozmowy ze szkolnym doradcą zawodowym.

NOWOŚĆ !!
Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota

W piątkowe przedpołudnie - ostatni dzień wydarzeń OTK - uczniowie klasy IIc Technikum wcielili się w historyczne postacie, które na przełomie XIX i XX wieku tworzyły w Galicji podstawy przemysłu naftowego. Stało się to za sprawą nowej gry edukacyjnej o nazwie „Oil City. Galicyjska gorączka czarnego złota”, pozyskanej na potrzeby szkoły. W sposób niekonwencjonalny młodzież ZST zdobywała wiedzę z historii, wos oraz przedsiębiorczości. Uczyli się zarządzania ryzykiem, logicznego myślenia, planowania i wspólnego podejmowania decyzji.
Trzyosobowe drużyny graczy zawiązywały spółki kapitałowe, w których działali, jako przedsiębiorcy, ziemianie, inżynierowie i zarządcy, kupując działki, zatrudniając wiertaczy, rozbudowując infrastrukturę, prowadząc wydobycie oraz sprzedaż w warunkach gwałtownie zmieniających się cen surowców. Po 6 rundach wygrała ta spółka, która osiągnęła największą wartość. Moderatorami gry byli Małgorzata Kukuła-Jasińska i Krzysztof Jędrzejczyk. Sama gra przyniosła wszystkim uczestnikom wiele emocji, pozytywną rywalizację i wypracowanie  różnorodnych, czasami zaskakujących strategii.

Warto podkreślić, że Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach to szkoła,  której los ucznia po zakończeniu szkoły nie jest obojętny. W związku z tym aktywnie podejmuje szereg działań związanych z przygotowaniem młodego człowieka do wejścia na rynek pracy, podejmowania adekwatnych decyzji edukacyjno-zawodowych, promowania idei permanentnego uczenia się, stawania się bardziej elastycznym na rynku pracy i gotowego do przyjmowania nowych wyzwań.
Potwierdzeniem  rzetelności szkoły w przygotowywaniu młodzieży do wejścia na rynek pracy  są nie tylko opisane działania ale również Certyfikat „SZKOŁA NA DOBRY START”, otrzymany  w ramach II edycji Programu Gumtree „Start do Kariery”.

Informację i zdjęcia udostepniła dyrektor ZST w Gorlicach Renata Stępień

tn_20151022_140856.jpg