20 czerwca 2018 11:31
Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
Po raz 20. śladami św. Jana Pawła II
Redaktor: Ewa Żarnowska    05.06.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
160 uczniów z opiekunami wędrowało śladami św. Jana Pawła II. Już po raz 20.  Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorlicach  organizatorem Rajdu im. Jana Pawła II Szlakami Beskidu Niskiego. Uroczyste zakończenie z udziałem m.in. starosty Karola Górskiego i przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Zofii Kamińskiej odbyło się u stóp kasztelu w Szymbarku.

Uczestnicy mieli do wyboru 4 trasy turystyczne o zróżnicowanej trudności: pieszo-rowerową z Gorlic do Szymbarku, z Szymbarku Łęgi - Beskidzkiego Morskiego Oka - rezerwat „Jelenia Góra” do kasztelu w Szymbarku, z Owczar do Szymbarku oraz z Bieśnika do Szymbarku. Każdą grupę prowadzili leśnicy, którzy podczas wędrówki przekazywali młodzieży wiedzę z zakresu gospodarki leśnej oraz historii dawnych wsi w Beskidzie Niskim.
Celem rajdu było uczczenie pobytu Papieża Jana Pawła II w Beskidzie Niskim i Ziemi Gorlickiej, popularyzacja turystyki pieszej i aktywnego uczestnictwa w rekreacji,  poznawanie piękna Beskidu Niskiego,  propagowanie zdrowego stylu życia oraz upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o środowisku leśnym, wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarce leśnej.
Wszystkie drogi prowadziły pod kasztel. Na strudzonych wędrowców czekały gorące kiełbaski, napoje oraz odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody i renesansowego zamku.
W rajdzie uczestniczyła młodzież z ZSE Gorlice, Zespołu Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach, I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach,  Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach, Branżowej Szkoły I Stopnia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Gorlicach oraz z Gimnazjum w Staszkówce i ze Szkoły Podstawowej w Stróżówce.

Rajd miał wyjątkowy charakter. Był to rajd jubileuszowy, zainicjowany przez byłego radnego Rady Powiatu Gorlickiego Stanisława Bystrowicza, który z radością i wzruszeniem opowiadał o swojej inicjatywie sprzed 20 lat oraz wędrówkach księdza, a następnie biskupa Karola Wojtyły po Beskidzie Niskim, w tym także o jego wizytach w Szymbarku i Hańczowej.
Warto zaznaczyć, że jubileuszowy rajd odbywał się w 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Papieża oraz w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podziękowania za organizację rajdu i gratulacje dla uczestników przekazali starosta Karol Górski i  przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Zofia Kamińska.
Podziękowania za wsparcie w organizacji rajdu oraz dla jego uczestników przekazała dyrektor ZSE Grażyna Pabis-Mazur.

Wśród gości obecni byli także: proboszcz  Bazyliki Mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach ks. Stanisław Ruszel, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Gorlicach ks. Jerzy Gondek, ks. Jarosław Grycz z parafii prawosławnej pw. św. Trójcy w Gorlicach, z-ca nadleśniczego Nadleśnictwa Gorlice Konrad Barczyk

Tradycyjnie na mecie rajdu odbył się konkurs wiedzy o wędrówkach kardynała Karola Wojtyły, czyli późniejszego Papieża Jana Pawła II, po Beskidzie Niskim. Uczestnicy zmierzyli się z testem złożonym z 25 pytań. Prace oceniała Komisja Konkursowa w składzie: przewodniczący - ks. Dominik Leniart  - ZSE Gorlice,  członkowie: Stanisław Bystrowicz, Anna Gryboś – Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce, Andrzej Kopcza - ZST, Wioletta Skałba – ZSE Gorlice, Katarzyna Szafryna-Przepióra – ZSE Gorlice.
Komisja przyznała:
- I miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach,
- II miejsce - Zespół Szkół Zawodowych im. Kazimierza Pułaskiego,
- III miejsce – Branżowa Szkoła I Stopnia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Zarząd Powiatu i Nadleśnictwo Gorlice.

Organizatorami XX Rajdu im. Jana Pawła II byli: Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorlicach, Starostwo Powiatowe w Gorlicach i Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gorlice. Wsparcia udzielił także Bank Spółdzielczy w Gorlicach.