12 grudnia 2018 18:19
Imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary
Ostrzeżenie dla wybierających się na Ukrainę
Redaktor: Ewa Żarnowska    28.11.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
W związku z ogłoszonym stanem wojennym na Ukrainie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do znajdujących się poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia wojsk i na Półwysep Krymski.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do tych części obwodów donieckiego i ługańskiego, które znajdują się pod kontrolą władz ukraińskich

Na pozostałym obszarze Ukrainy MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności

Z uwagi na niesłabnące napięcie w obwodach donieckim i ługańskim, utrzymujące się poważne zagrożenie dla ludności cywilnej i prowadzoną na tych terenach operację połączonych sił, MSZ wzywa obywateli RP do natychmiastowego opuszczenia pozostających poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia, a także niepodejmowania pod żadnym pozorem podróży na ich teren. Na tym obszarze nie ma obecnie możliwości zapewnienia obywatelom polskim pomocy konsularnej.

Ze względu na aneksję Rosję Półwyspu Krymskiego (Autonomiczna Republika Krymu i Sewastopol) oraz wynikający z tego brak możliwości zapewnienia obywatelom polskim przebywającym na Krymie pomocy konsularnej, w mocy pozostają zalecenia jego opuszczenia oraz powstrzymania się od podróżowania na te tereny.

Na Ukrainie dochodziło w ostatnim czasie do ataków na miejsca odwiedzane przez polskich turystów (placówki, zabytki i miejsca pamięci związane z Polską), a w przestrzeni publicznej pojawiają  się antypolskie hasła, symbole oraz demonstracje o antypolskim wydźwięku. W trakcie podróży mogą wydarzyć się sytuacje o charakterze prowokacji, w szczególności w trakcie zgromadzeń publicznych. Zaleca się ich unikanie oraz podchodzenie z odpowiednim poszanowaniem do lokalnych symboli (flag, godła itp.)

Od godz. 9:00 dnia 28 listopada do 27 grudnia 2018 r. na terenie następujących obwodów Ukrainy obowiązywać będzie stan wojenny:

czernihowski,
chersoński,
charkowski,
doniecki,
ługański
mikołajewski,
odeski,
sumski,
winnicki,
zaporoski.

Na powyższych obszarach może zostać ograniczona swoboda poruszania się, wprowadzony zakaz zgromadzeń i demonstracji oraz zmiany zasad dotyczących wjazdu i wyjazdu z terytorium Ukrainy. MSZ zaleca śledzenie komunikatów polskich placówek dyplomatycznych na Ukrainie informujących o zasadach wjazdu i pobytu cudzoziemców.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz ‎.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ ostrzeżenia należy traktować wyłącznie jako rekomendację: mają one charakter informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa. Treść powyższego ostrzeżenia pozostaje aktualna do czasu publikacji nowego komunikatu.

Źródło informacji: https://www.msz.gov.pl/