19 czerwca 2019 23:07
Imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława
Olimpijczyk z Górki
Redaktor: Ewa Żarnowska    09.04.2014. Drukuj Powiadom Znajomego
Informatyk z „ Górki” Kamil Gębarowski – uczeń klasy 4b Technikum  (klasa technik informatyk)  w Zespole Szkół Nr 1 im. I. Łukasiewicza  w Gorlicach  zajął II miejsce i uzyskał tytuł laureata  XVI  Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „Euroelektra”   w grupie teleinformatycznej. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Kamil startując w grupie teleinformatycznej musiał uzupełnić swoją wiedzę o zagadnienia z zakresu elektrotechniki, elektroniki i związane z techniką telekomunikacyjną w zakresie znacznie przekraczającym program dla technika teleinformatyka. Laureaci i finaliści olimpiady mają wstęp na wyższe uczelnie techniczne poza postępowaniem kwalifikacyjnym, czyli mają już indeksy.

Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „Euroelektra” jest organizowana przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zawody są trójstopniowe o zasięgu ogólnopolskim, rozgrywane są w trzech grupach tematycznych: elektrycznej, elektronicznej i teleinformatycznej.

Etap pierwszy jest rozgrywany w szkołach, które zgłosiły się do olimpiady.
W Zespole Szkół  nr 1 w zawodach szkolnych brało udział 10 uczniów : 9 w grupie elektronicznej i 1 w grupie teleinformatycznej.  Do etapu okręgowego zakwalifikowało się dwóch: Kamil Gębarowski w grupie teleinformatycznej i Witold Gębarowski ( brat bliźniak) w grupie elektronicznej.

Etap okręgowy, do którego zakwalifikowano ok. 400 uczestników ( łącznie dla wszystkich kategorii) rozgrywany był 10 stycznia w 12 okręgach. Należy podkreślić, że prace zawodników wszystkich stopni są sprawdzane przez członków Rady Naukowej olimpiady.

Zawody II i III etapu są przeprowadzane anonimowo ( prace są kodowane)
Do zawodów finałowych jest kwalifikowane  jest ok. 45 uczestników, którzy osiągnęli najlepsze wyniki ( w tym roku zakwalifikowano 34 osoby).

Uroczyste ogłoszenie wyników i zakończenie  XVI edycji „Euroelektry” odbędzie się 23 kwietnia w Bydgoszczy.

f1.jpg
f2.jpg
f3.jpg

Kamil Gębarowski brał także udział w  zawodach okręgowych Olimpiady Wiedzy Technicznej  w grupie elektryczno-elektronicznej i XXXVII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej (organizator AGH) w grupie teleinformatycznej . Zawody centralne odbyły się 17 marca 2014r w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu. Brało w nich  udział 34 uczniów wyłonionych podczas zawodów okręgowych: 9 - w grupie elektrycznej, 13 – w grupie elektronicznej i 12 w teleinformatycznej . Po zawodach uczestnicy i ich opiekunowie zwiedzali firmę Wiśniowski, Nowy Sącz i mieli spotkanie z wiceprezydent Nowego Sącza Bożeną Jawor.

Źródło informacji i zdjęć: ZS Nr 1 w Gorlicach