Facebook
26 kwietnia 2018 15:18
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Odszedł profesor Jerzy Vetulani
Redaktor: Ewa Żarnowska    07.04.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Z wielkim żalem i smutkiem informujemy, że zmarł profesor Jerzy Vetulani - wybitny psychofarmakolog, neurobiolog i biochemik. Był laureatem nagrody Mosty Starosty 2016. Wielokrotnie gościł w Gorlicach m.in. na wykładach na Uniwersytecie Złotego Wieku. Rodzinie, Przyjaciołom i wszystkich pogrążonym w żałobnie składamy serdeczne kondolencje.


Był członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, członkie honorowym Indian Academy of Neuroscience, doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Autorem kilkuset prac badawczych o międzynarodowym zasięgu, współtwórcą hipotezy β-downregulacji jako mechanizmu działania leków przeciwdepresyjnych.
W 1983 został laureatem Międzynarodowej Nagrody Anna Monika II klasy za badania nad mechanizmami działania elektrowstrząsu.
Profesor Vetulani był popularyzatorem nauki, przez ponad dwie dekady redaktorem naczelnym czasopisma "Wszechświat". Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Był też osobowością sceniczną, konferansjerem i jednym ze współtwórców Piwnicy pod Baranami (1954–1961), gwiazdą magazynu mówionego „Gadający Pies” (2010–2015). Działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL, od 1980 członkiem NSZZ „Solidarność”. Kandydatem na prezydenta Krakowa w wyborach samorządowych w 2002 roku.


Źródło informacji: http://krakow.naszemiasto.pl/
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl