18 października 2018 09:29
Imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła
Oczarować słowem
Redaktor: Ewa Żarnowska    07.12.2011. Drukuj Powiadom Znajomego
Joanan Szczerba uczennica Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach zdobyła pierwsze miejsce  w XII Powiatowym Konkursie Recytatorskim im. Jana Pawła II w kategorii recytacja, oczarowując umiejętnościami recytatorskimi jurorów i publiczność. Do konkursu przygotowała ją mgr Renata Rybczyk.W konkursowych zmaganiach wzięło udział 14 uczniów z sześciu szkół ponadgimnazjalnych powiatu gorlickiego. Recytatorskie umiejętności oceniało jury w składzie: : Stanisław Bystrowicz (przewodniczący) – inicjator konkursu, Ewa Bugno – doradca metodyczny języka polskiego Powiatowego Centrum Edukacji, Adam Nowak – dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury i Tadeusz Mikrut – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Gorlicach.
Jurorzy przyznali II miejsce Michałowi Boguszowi z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej, a trzecie Agnieszce Podwice z Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej. Wyróżnienie otrzymała Aneta Ptak z I LO im. M. Kromera w Gorlicach.
Laureaci zaprezentowali nastepujące utwory:
- Joanna Szczerba - Cz. Miłosz - „Moja wierna mowo” - wiersz; Jan Paweł II  - „Laborem exercens” - Praca a człowiek: rodzina, naród - proza, frag. rozdz.2, p.10 – opiekun mgr Renata Rybczyk
- Michał Bogusz - Cz. Miłosz - „Biedny chrześcijanin patrzy na getto”- wiersz; Jan Paweł II - „Laborem exercens” - „Konflikt pracy i kapitału - praca a problem emigracji  - proza – opiekun mgr Wioletta Bogusz
- Agnieszka Podwika - Cz. Miłosz  - „Moja wierna mowo” - wiersz; Jan Paweł II   - „Centesimus annus”   - proza fragm. - opiekun mgr Maria Matusik
- Aneta Ptak - Cz. Miłosz - „Alkoholik wstępuje w bramę niebios”-wiersz; Jan Paweł II         - „Veritatis Splendor” - fragm.- opiekun mgr Renata Kochan.

Regulamin tegorocznego konkursu nakładał na jego uczestników obowiązek przedstawienia wybranych fragmentów ze społecznych encyklik Jana Pawła II „Laborem exercense” i „Centesimus annus” oraz wiersz Czesława Miłosza z tomików: :Ocalenia”, „Światło dzienne”, Traktat poetycki” lub „Miasto bez imienia”. W ten sposób organizatorzy konkursu, Zarząd Powiatu Gorlickiego i ZSE w Gorlicach, podkreślili 100-lecie urodzin noblisty Czesława Miłosza oraz rocznice ukazania się encyklik społecznych. Jeśli uczestnik nie spełniał tych wymogów nie mógł być oceniany, aczkolwiek miał możliwość zaprezentować się publiczności zgromadzonej w auli ZSE w Gorlicach.

Przeprowadzony został także konkurs wiedzy związany z osobą Jana Pawła II i społeczną nauką kościoła oraz sylwetką Czesława Miłosza. Laureatkami konkursu wiedzy zostały uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gorlicach: Natalia Batko, Katarzyna Łukaszyk i Karolina Radzik. Pytania tradycyjnie opracował pomysłodawca calego konkursu Stanisław Bystrowicz. Nie były wcale łatwe np.:
- Czym zajmował się Czesław Miłosz podczas okupacji?
- Kim był Oskar Miłosz?
-Jakie związki łączyły Miłosza z Polskim Radiem?
- Jakie obowiązki wobec robotników przypisywał Leon XIII władzy publicznej?
- Jakimi względami kierował się Jan Paweł II podejmujać decyzję o napisaniu encykliki „Centesimus annus”?

Gratulacje i podziękowania dla uczestników konkursu oraz opiekunów przekazał i nagrody, ufundowane przez Zarząd Powiatu, wręczył laureatom starosta Mirosław Wędrychowicz.

tn_img_3530.jpg
tn_img_3531.jpg