26 czerwca 2019 10:42
Imieniny: Jana, Pawła, Miromira
Obradowało Forum Subregionu Sądeckiego
Redaktor: Ewa Żarnowska    21.01.2016. Drukuj Powiadom Znajomego
W Nowym Sączu spotkało się gremium decydujące w sprawach subregionalnego RPO WM na lata 2014-2020 dla powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego i limanowskiego oraz miasta Nowego Sącza. W dyskusji uczestniczył wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys, a obradom przewodniczył członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda. Powiat gorlicki reprezentowali m.in: starosta Karol Górski, członek Zarządu Powiatu Stanisław Kaszyk i wójt gminy Gorlice Ryszard Guzik.

W ramach realizacji przedsięwzięć służących wdrażaniu subregionalnej części Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, trwa kolejna edycja posiedzeń forów subregionalnych. W Miasteczku Galicyjskim reprezentanci samorządów powiatowych i gminnych oraz organizacji gospodarczych i społecznych, instytucji naukowych i kulturalnych, przedsiębiorcy, a także przedstawiciele policji i straży pożarnej dyskutowali m.in. na temat kryteriów wyboru projektów dotyczących m.in.: stref aktywności gospodarczej, rozwoju lokalnych potencjałów czy kształcenia zawodowego. W poniedziałek członkowie forum poświęcili omówieniu finalnej wersji Subregionalnego Programu Rozwoju do roku 2020. Wśród uczestników spotkania znalazł się m.in. radny województwa Grzegorz Biedroń.

Co ważne, nowy model wsparcia kształcenia zawodowego w Małopolsce w latach 2014-2020, kierowanego do uczniów i nauczycieli, będzie realizowany poprzez Centra Kształcenia Zawodowego.

- Szczególnie istotne są tu dwa przesłania. Zależy nam ta tym, by pojawiła się nowa jakość, by powstały nowoczesne, mocne ośrodki kształcenia zawodowego, które będą odpowiadały na potrzeby rynku w zakresie współpracy z pracodawcami. Mamy do dyspozycji o wiele więcej środków finansowych niż w poprzedniej perspektywie finansowej, które będą skierowane w konkretne miejsca - zaznaczył przewodniczący sądeckiego Forum Leszek Zegzda.

– Jeżeli mówimy o szkole, która kształci kadry dla przedsiębiorców, to taką formę edukacji należy wspierać. Chodzi nam o zbudowanie nowego modelu współpracy pomiędzy szkolnictwem zawodowym a przedsiębiorczością. Warunkiem efektywnego wykorzystania środków finansowych jest zwracanie szczególnej uwagi na współpracę z przedsiębiorcami - dodał wicemarszałek Stanisław Sorys.

Ponadto podczas spotkania jego uczestnicy przyjęli zmiany w regulaminie gremium, które usprawnią pracę, szczególnie w trakcie sporządzania list rankingowych projektów.

01jaug.jpg
03jaug.jpg