12 grudnia 2018 18:33
Imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary
O życiu decydują chwile
Redaktor: Ewa Żarnowska    22.05.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
W Zespole Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach odbyła się coroczna prozdrowotna sesja profilaktyczna dla młodzieży szkół gimnazjalnych powiatu gorlickiego. W tym roku była to już XV sesja, a jej hasło brzmiało „O ŻYCIU DECYDUJĄ CHWILE…””. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Zespołem Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Gorlicach.

W dniu 18 maja 2017 po raz kolejny nasz Zespół ds. Promocji Zdrowia prowadzony przez panią Dorotę Zimowską oraz pana Bogusława Matałę zorganizował ciekawą lekcję promocji zdrowia i profilaktyki. Tegoroczne spotkanie było poświęcone kształtowaniu praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz  różnym aspektom higieny dnia codziennego, formom spędzania wolnego czasu i roli aktywności fizycznej w życiu człowieka. Jako szkoła, jedyna w Powiecie Gorlickim, uhonorowana dwukrotnie już Certyfikatem Szkoły Promującej Zdrowie, takie działania  zawsze traktujemy  jako priorytetowe – mówi dyrektor ZST Renata Stępień.

Obecna jubileuszowa XV sesja prozdrowotna w ZST  miała charakter zarówno wykładowy jak i warsztatowy. W pierwszej części spotkania młodzież miała możliwość wysłuchania szeregu wykładów poprowadzonych przez nauczycieli z Zespołu Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Gorlicach, np.:
- Pani Krystyna Jamro przybliżyła zagadnienia higieny dnia codziennego w zachowaniu zdrowia.
- Pani Angelika Kosińska mówiła o różnych formach spędzania wolnego czasu – pozytywnych, ale również o tych – niosących ze sobą zagrożenia.
- Pani Edyta Krajewska mówiła o roli masażu jako jednym z czynników zapobiegającym negatywnym skutkom stresu.
- Pani Aleksandra Bargieł zwróciła uwagę na wpływ alkoholu, dopalaczy na organizm nastolatka oraz sposoby udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach.

W drugiej część sesji uczniowie klas gimnazjalnych powiatu i miasta Gorlic oraz młodzież ZST wzięli czynny udział w części praktycznej związanej z udzielaniem pierwszej pomocy, różnymi technikami masażu, mierzeniem ciśnienia, nauce chodzenia z kijkami nornic walking. Amatorów na chwilę relaksacji i aktywność ruchową było naprawdę wielu. Tą część prowadzili uczniowie Szkoły Medycznej oraz nauczyciele  wychowania fizycznego w ZST pan Andrzej Kopcza i pan Rafał Warzecha.

sesja 4.jpg
sesja5.jpg
sesja6.jpg
sesja7.jpg
sesja8.jpg
sesja9.jpg
sesja9b.jpg
sesjs9a.jpg

Szkolni organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za udział w spotkaniu i już dziś zapraszają na szesnastą sesję profilaktyczną do Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach.

Informację i zdjęcia udostępniła dyrektor ZST w Gorlicach Renata Stępien