19 lipca 2018 19:33
Imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława
Nowa akcja scaleniowa
Redaktor: Ewa Żarnowska    13.04.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
Rozpoczynamy kolejny projekt scalania gruntów. Tym razem „na warsztat” weźmiemy wsie: Sękową i Racławice w gminie Biecz. Nasz projekt scaleniowy znalazł się na pierwszym miejscu listy do dofinansowania zatwierdzonej uchwałą przez Zarząd Województwa Małopolskiego – informuje starosta Karol Górski. Wartość całkowita projektów wynosi ponad 20,9 mln zł.

W ramach projektu w Sękowej scalaniem objętych zostanie 1158 ha gruntów i 250 gospodarstw, a w Racławicach 634,5 ha gruntów i 170 gospodarstw.
Na etapie poscaleniowym w Sękowej wybudowanych zostanie 76 km dróg, w tym 5,5 km całkowicie nowych i 70,53 km przebudowanych. Natomiast w Racławicach powstanie 39,2 km dróg, w tym 4,7 km nowych.
Scalanie gruntów daje możliwość zamiany i łączenia działek, uporządkowanie granic działek oraz pozwala na modernizację  geodezyjnych rejestrów publicznych. Zagospodarowanie poscaleniowe pozwoli na budowę dróg dojazdowych do pól oraz poprawę parametrów technicznych rowów, co całkowicie zmienia krajobraz wsi, a przede wszystkim  stwarza lepsze i łatwiejsze warunki gospodarowania w rolnictwie.
Cała kwota potrzebna na realizację projektu to środki zewnętrzne, z tego 13,3 mln zł pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu  Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w  ramach poddziałania  "Wsparcie  na  inwestycje  związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa" objętego  PROW na lata 2014 – 2020, a pozostałe z budżetu państwa.

Pierwszy projekt scalania gruntów zrealizowany przez powiat gorlicki dotyczył wsi Męcina Wielka (na zdjęciach), a kosztował 7 mln zł.

scalanie.jpg
scalenia1.jpg
scalenia2.jpg

Bogata galeria zdjęć i informacja na ten temat dostępna tutaj: