Facebook
22 czerwca 2018 01:38
Imieniny: Pauliny, Flawiusza, Agenora
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Niebo w zasięgu  program Erasmus+ w Kromerze
Redaktor: Ewa Żarnowska    04.09.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Minął drugi rok międzynarodowej współpracy szkół w ramach programu Erasmus+, którego koordynatorem był „Kromer”, czyli I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach. Celem projektu było wspieranie rozwoju uczniów poprzez prowadzenie badań naukowych, budzenie wrażliwości ekologicznej i artystycznej. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy szkoły ze Słowenii, Rumunii, Turcji i Hiszpanii (Wyspy Kanaryjskie na zdjęciu).

 


Dwa lata realizacji projektu w Kromerze to szeroka oferta działań i wydarzeń nie tylko dla społeczności szkolnej. Organizowaliśmy otwarte obserwacje nieba na boisku liceum m.in. korzystając z teleskopów zakupionych za pieniądze z grantu. Wyjątkowym wydarzeniem był Fireshow – pokaz Teatru Eksperymentalnego Ergo, który odbył się w ramach Godziny dla Ziemi – międzynarodowej akcji wskazującej na problemy nadmiernego zużycia energiii zanieczyszczenia światłem. Osobom utalentowanym artystycznie proponowaliśmy konkursy fotograficzne np. „Wschody i zachody Słońca”, „Księżyc”, czy konkurs na grafikę komputerową „Zgaś światło – oszczędzaj prąd”. Kolejnym wyjątkowym wydarzeniem w  Kromerze był koncert „Na Orbicie” – zorganizowany we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury  w Gorlicach.

Podczas dwóch lat projektu uczniowie Kromera uczestniczyli w licznych wycieczkach naukowych m.in. do Niepołomic, Krakowa, Radocyny i Stuposian w Bieszczadach, rozwijali pasje badawcze, czy też uczyli się korzystania z programów komputerowych. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszył się udział w programie edukacyjnym NASA Sally Ride EarsthKAM, podczas którego uczniowie wykonywali zdjęcia Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To działanie projektowe z pewnością będziemy kontynuowali.

Najważniejszą częścią projektu były jednak zadania realizowane we współpracy z partnerami projektu z innych krajów, co wiązało się z licznymi wyjazdami. W sumie zorganizowaliśmy ich siedem, sami również gościliśmy uczestników programu w Gorlicach. Spotkanie Erasmusa w Kromerze rozpoczęliśmy grą miejską, podczas której międzynarodowe grupy uczniów poznawały miasto i jego historię. Bezchmurne niebo sprzyjało warsztatom astronomicznym i obserwacjom Słońca na boisku szkolnym, obiekty nocnego nieba rozpoznawaliśmy na zajęciach w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym                          w Niepołomicach. Największą atrakcją dla gości były warsztaty terenowe zorganizowane            w Radocynie, gdzie oprócz obserwacji astronomicznych, gier i zabaw sportowych, wszyscy wspólnie upiekli kiełbaski przy ognisku (niektórzy uczestnicy po raz pierwszy w życiu!).
Każde międzynarodowe spotkanie projektowe dostarczało wielu wrażeń związanych    z poznawaniem dorobku przyrodniczego i kulturowego regionów, rozwijało kompetencje językowe uczestników i było okazją do zawierania bliskich kontaktów i przyjaźni. W Słowenii poznaliśmy dziedzictwo historyczne regionu Celje i Lublany oraz zwiedziliśmy Centrum Kultury Europejskiej Technologii Kosmicznej. Na Wyspach Kanaryjskich,  gdzie gościliśmy dwukrotnie, ponieważ ze względu na niestabilną sytuację nie udało się zorganizować spotkania w Turcji, ogromne wrażenie wywarły na nas wulkany i ślady ich aktywności – wjechaliśmy do  kaldery jednego z najwyższych wulkanów świata El Teide. Zarówno na Teneryfie, jak i na La Palmie  znajdują się obserwatoria astronomiczne - z największym teleskopem GranTeCan, który mieliśmy przyjemność zobaczyć. Rumunia zaś zachwyciła nas gościnnością rodzin, poznaliśmy wielokulturowe miasta Arad i Timisoara, zwiedziliśmy Wesoły Cmentarz w wiosce Săpânța. W każdym kraju uczestniczyliśmy w warsztatach astronomicznych, odwiedzaliśmy lokalne obserwatoria, braliśmy udział w zajęciach szkolnych. Ogromna wartością tych spotkań jest możliwość poznania innych kultur i nawiązania przyjaźni, ponieważ uczniowie goszczą   w domach swoich rówieśników.
Nie sposób opisać wszystkich akcji, wydarzeń i działań podejmowanych podczas realizacji projektu „Niebo w Zasięgu”. Udział w programie Erasmus+ wiąże się z dodatkową pracą pozalekcyjną grupy nauczycieli, angażuje uczniów i ich rodziny, przynosi jednak wymierne efekty - teleskopy, modele, materiały multimedialne, plakaty, fotografie wzbogaciły zasoby liceum i będą służyć kolejnym rocznikom. Równie ważne są nowe doświadczenia, innowacyjność w nauczaniu, umiejętność pracy w zespole – zwłaszcza międzynarodowym. Najcenniejsze jednak dla większości członków Zespołu Erasmusa pozostaną zawarte kontakty i przyjaźnie oraz piękne wspomnienia.
Alicja Honek
Marzena Wójtowicz

Na zdjęciach: Spotkania w Rumunii, na Wyspach Kanaryjskich i w Gorlicach.

1.
kanary.jpg
2.
rumunia.jpg
3.
tn_img_2856.jpg
 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl