18 września 2019 07:43
Imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława
Narodowe Czytanie po raz ósmy
Redaktor: Yvetta Walecka    08.09.2019. Drukuj Powiadom Znajomego
W sobotę 7 września w ponad trzech tysiącach miejsc w Polsce i na świecie odbyła się coroczna akcja pn. Narodowe Czytanie. W Gorlicach obyło się ono na skwerze przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. Jedną z czytających osób była Starosta Gorlicki Maria Gubała.

W bieżącym roku odbyło się ósme Narodowe czytanie. Para prezydencka wybrała osiem lektur: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej”, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego. Wybrane nowele reprezentują różne style i różny język, a tegoroczna edycja inicjatywy, obrazuje 100 lat dziejów Polski.

Jedną z czytających osób była Starosta Gorlicki Maria Gubała. Wraz ze starostą czytali również przedstawiciele samorządów Ziemi Gorlickiej, instytucji kultury, działacze organizacji pozarządowych, młodzież szkolna, policjanci, strażacy, członkowie Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów oraz czytelnicy biblioteki.
Czytanie uświetnił występ młodzieży Z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gorlicach. Dla najmłodszych zorganizowano warsztaty artystyczne.
W przyszłym roku lekturą Norowego Czytania będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Zdjęcia OKGG/ Bogdan Malesza