Facebook
23 stycznia 2019 21:43
Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Mosty Starosty 2018
Redaktor: Ewa Żarnowska    26.01.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
Zespół Serencza ze statuetką oraz Maria Cetnarowska, Jan Wypasek, Damian Nowak i Piotr Nowak z wyróżnieniami - oto laureaci XVIII edycji nagrody Mosty Starosty. Przęsło 2018 otrzymał Krystian Dziewanowski. Uroczysta gala pod przewodnictwem Starosty Gorlickiego Karola Górskiego odbyła się w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach.
„Maria Kuncewiczowa napisała, że „Muzyka ma koronę w niebie, ale korzenie w ziemi” – tegoroczni laureaci są wybitnym tego przykładem. Zakorzenieni w ziemi swoich ojców i dziadów.  Mocno zakotwiczeni w swoich rodzinach. Ciągle młodzi, bo mają zaledwie 20 lat, ale z ogromnym dorobkiem twórczym, promującym dobra niematerialne kultury łemkowskiej i nie tylko. Ich muzyka i śpiew porywa serca słuchaczy. Żyjąc tradycyjnymi wartościami i autentyczną kulturą  są ambasadorami naszej Małej Ojczyzny Ziemi Gorlickiej.” - mówił starosta Karol Górski wręczając zespołowi Serencza statuetkę Mosty Starosty 2018 za wybitne osiągnięcia w twórczej interpretacji kultury łemkowskiej inspirowane folklorem.

Starosta Karol Górski wręczył także cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je:

- za całokształt osiągnięć twórczych w dziedzinie upowszechniania kultury pogórzańskiej otrzymała Maria Cetnarowska - Zawsze pełna siły, energii i zapału do pracy na rzecz popularyzacji folkloru Pogórza. Wierna prawdzie historycznej w tańcu, muzyce i stroju. Z sercem na dłoni do innych ludzi. Dobro narodowe zespołu Pogórzanie,

- za cenne inicjatywy w dokumentowaniu i propagowaniu lokalnej historii otrzymał Damian Nowak - Jest za pan brat z genealogią, demografią historyczną, dziejami architektury galicyjskiej i sztuką związaną z kultem zmarłych. Równocześnie doskonale radzi sobie z nowoczesnymi środkami przekazu, promując nasz Beskid Niski, a szczególnie Biecz na zarządzanych przez siebie stronach internetowych.

- za szczególne osiągnięcia w twórczej interpretacji i promocji muzyki bluesowej otrzymał Piotr Nowak - Muzyk, basista, bluesmen, współtwórca kultowych zespołów Blackout i Breakout. Wierzymy, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, choć śpiewa: „Powiedzieliśmy już wszystko. Znam cię życie, zasady gry. Taki czarno-czarny film”.

- za osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki otrzymał Jan Wypasek - Edukację artystyczną w zakresie muzyki ma we krwi i udokumentowaną w papierach. Pasją do muzyki i śpiewu zaraża kolejne pokolenia. W myśl powiedzenia – czym skorupka za młodu nasiąknie... rozśpiewuje mieszkańców Moszczenicy, Staszkówki i Łużnej.

Nagrodę Przęsło 2018 za znaczącą aktywność twórczą w dziedzinie plastyki otrzymał Krystian Dziewanowski - Twierdzi, że maluje najpiękniejsze miasto na świecie – Gorlice. Wirtuoz kreski, pędzla, farby i koloru. Nie ogranicza się do kartki i sztalugi. Wspina się na rusztowania i przenosi swoje artystyczne pomysły na mury. Swoim dziełom oddaje całe serce.

Starosta Karol Górski gratulując i dziękując laureatom tegorocznych Mostów Starosty oraz poprzednich edycji powiedział: „Podobno jeden obraz potrafi zastąpić tysiąc słów, jedno słowo stworzyć tysiące obrazów. Słowem, obrazem, muzyką i czynem przemawiają do nas laureaci Mostów Starosty. Tworzą rzeczy piękne i niepowtarzalne. Nadają nowe znaczenia  przedmiotom i miejscom. Odkrywają przed nami nieznane i utwierdzają nas w przekonaniu, że powiat gorlicki to najpiękniejsze miejsce na Ziemi. Dziękuję Państwu za Waszą aktywną i twórczą obecność w życiu społecznym i kulturowym Ziemi Gorlickiej.”

 Podziękowania, gratulacje i życzenia laureatom przekazała przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Gorlickiego Zofia Kamińska. W imieniu Rady Powiatu Gorlickiego gratulacje przekazał wiceprzewodniczący Rady Roman Dziubina.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert laureata nagrody Most Starosty 2018 łemkowskiego zespołu folkowego „Serencza”.

Uczestników gali podejmował dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisław Tohl.

Więcej zdjęć znajdziecie na naszym fanpages /powiatgorlicki

1.
img_7471.jpg
2.
img_7500.jpg
3.
img_7501.jpg
4.
img_7505.jpg
5.
img_7506.jpg
6.
img_7510.jpg
7.
img_7513.jpg
8.
img_7515.jpg
9.
img_7519.jpg
10.
img_7529.jpg
11.
img_7538.jpg
12.
img_7539.jpg
13.
img_7539a.jpg
14.
img_7545.jpg
15.
img_7565.jpg
16.
img_7568.jpg
17.
img_7584.jpg
18.
img_7594.jpg
19.
img_7608.jpg
20.
img_7618.jpg
21.
img_7624.jpg
22.
img_7656.jpg
23.
img_7667.jpg
24.
img_7670.jpg
25.
img_7671.jpg


Sylwetki laureatów

Statuetkę Most Starosty 2017 za  wybitne osiągnięcia w twórczej interpretacji kultury łemkowskiej inspirowane folklorem otrzymał Zespół Serencza

  Serencza - czyli szczęście
– ta nazwa oddaje sedno działania zespołu – swoją twórczością muzyczną, inspirowaną głównie kulturą łemkowską, dają szczęście i radość słuchaczom i widzom. Angażują się w akcje charytatywne, działają społecznie dla lokalnego środowiska, są znani, lubiani, rozpoznawalni artystycznie, a także osobiście. Ciężką pracą oraz najwyższą jakością zbudowali markę wywodzącą się i trwale związaną z Ziemią Gorlicką. Zespół powstał  w 1997 roku, w Gorlicach, z inicjatywy łemkowskiej triady: Romana Korbicza, Piotra Kwoki i Mirosława Trochanowskiego. Działa artystycznie w ramach stowarzyszenia Promocji Twórczości Łemkowskiej „SERENCZA” z siedzibą w Gorlicach. Przez zespół przewinęło się około 30 osób.
Zespół nagrał cztery płyty: „Pid obłaczkom” w 2004 roku, „Zelenym hadwabom” w 2007 roku, „Poza humen” w 2012 roku oraz „Oj le lem” w 2015 roku. Bierze udział w wielu wydarzeniach kulturalnych w całej Polsce i poza jej granicami. Uczestniczył w produkcji teatralnej (Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie – muzyka do spektaklu o Nikiforze „Krynicki Ostaniec”) oraz telewizyjnej (serial TVP „Na dobre i na złe”). Na przestrzeni kilku ostatnich lat zespół jest inicjatorem koncertów pod wspólną nazwą „Twórcza Interpretacja Tradycji”, podczas których oprócz prezentacji dorobku artystycznego Serenczy, co roku poruszana jest inna tematyka łącząca kulturę Łemków i Pogórzan.
Zespół Serencza jest ambasadorem naszej „Małej Ojczyzny”. uczestniczy w licznych festiwalach, przeglądach oraz wydarzeniach kulturalnych w powiecie gorlickim, w Polsce oraz szeroko poza jej granicami. Brał udział w spektaklach teatralnych, filmach i wielu programach telewizyjnych.
W dobie wszechogarniającej elektroniki, produkcji seryjnej, kopiowalności czy globalizacji zachwycają pasją do tego za czym, gdzieś w głębi duszy, tęskni i czego łaknie zabiegany człowiek – żywej tradycji, wewnętrznej harmonii, miłości do kultury, w której zakorzenieni czerpiemy siły do zdrowego życia.


Wyróżnienia: 

Maria Cetnarowska - Z wykształcenia technik mechanik obróbki skrawaniem o 32-letnim stażu pracy w Fabryce Maszyn Glinik w Gorlicach. Z Boskiego daru utalentowana muzycznie, wokalnie i tanecznie Marysia. Od 50 lat jest „dobrem narodowym” Zespołu „Pogórzanie”. Zawsze zdyscyplinowana i pracowita, z wielką troską i pietyzmem podchodzi do pracy artystycznej, dbając o prawdę historyczną, w tym co zespół prezentuje na scenie. Swoim zaangażowaniem przyczynia się do wielu sukcesów krajowych i zagranicznych zespołu Pogórzanie i do jego artystycznego, stałego rozwoju.


Jan Wypasek - Edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej ma potwierdzoną dyplomem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Jest więc pełnoprawnym, profesjonalnym nauczycielem muzyki w Moszczenicy i Staszkówce oraz dyrygentem chóru Cantabile w Łużnej.Chór Cantabile, pod kierunkiem wielkiego pasjonata muzyki Jana Wypaska, ciągle się rozwija i zdobywa liczne laury na konkursach i przeglądach rozsławiając powiat gorlicki. Do ostatnich osiągnięć chóru należą m. in:  I miejsce na XXI Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej CANTATE DEO w Rzeszowie – 2017 r. oraz świeżutkie I miejsce w XVII Miechowskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek 2018 w Miechowie.


Damian Nowak - Bieczanin, kulturoznawca. Specjalista od genealogii i demografii historycznej. Pasjonat dziejów architektury galicyjskiej świeckiej i sakralnej oraz sztuki związanej z kultem zmarłych. Znawca stosunków wyznaniowych w Galicji. Autor kilkunastu artykułów, reportaży i zarysów  monograficznych miejscowości z Galicji i Podola. Prowadzi pracownię specjalizującą się w genealogii, opracowaniach monograficznych miejscowości oraz wydawaniu niszowych opracowań dotyczących obiektów zabytkowych. Damian Nowak pracuje na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i w Narodowym Instytucie Dziedzictwa w Rzeszowie, gdzie m.in. przygotowuje wielkie archiwum cyfrowe zabytków z terenu Małopolski i Podkarpacia, oparte na zbiorze archiwalnym gigantów inwentaryzacji zabytków, Jerzego Tura i Barbary Tondos. Archiwum będzie dostępne on-line. Damian Nowak prowadzi lub współredaguje fanpage na Facebooku związane z Beskidem Niskim i Bieczem.


Piotr Nowak - Mieszkający w Gorlicach wybitny muzyk, basista, bluesman. Swoją przygodę z muzyka rozpoczynał w gorlickim Domu Harcerza, grając na mandolinie, a następnie rozwijał w Technikum Przemysłu Naftowego w Krośnie. Był jednym z członków zespołów: Blackout i Breakout. Współpracował ze sławami muzyki bluesowej i jazzowej: Tadeuszem Nalepą, Mirą Kubasińską, Józef Hajdaszem czy Włodzimierzem Nahornym. Po 20 latach ciszy, ku radości licznej rzeszy fanów, Piotr Nowak wznowił działalność muzyczną powołując do życia zespół Piotr Nowak Band i nagrywając 2 nowe płyty.


Nagrodę Przęsło 2018 za znaczącą aktywność twórczą w dziedzinie plastyki otrzymał Krystian Dziewanowski.
Ma zwyczaj przysiąść na krawężniku, kawałku ławki, jakimś murku lub chodzić, niczym kot, po rusztowaniach i... rysować, malować... a robi to odkąd sięga pamięcią. Najchętniej maluje najpiękniejsze miasto na świecie, czyli swoje rodzinne Gorlice. Krystian Dziewanowski w swojej pasji twórczej nie ogranicza się do kartki papieru czy płótna w sztalugach. Uwielbia malować na dużych powierzchniach. Z tego powodu upodobał sobie street art. Często sam projektuje murale i w całości je wykonuje. Jego przestrzenne działa można podziwiać nie tylko w Gorlicach ale także w Krakowie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Plastycznego im. Józefa Kluzy w Krakowie. Ukończył studia graficzne I stopnia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej, gdzie aktualnie kontynuuje studia magisterskie.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl