Facebook
16 czerwca 2019 17:27
Imieniny: Aliny, Justyny, Benona
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
MOSTY STAROSTY 2016 i PRZĘSŁO 2016
Redaktor: Ewa Żarnowska    29.01.2016. Drukuj Powiadom Znajomego
Po raz 16-ty odbyła się gala wręczenia nagród Starosty Gorlickiego Karola Górskiego: MOSTY STAROSTY 2016 i PRZĘSŁO 2016.  Laureatem statuetki Most Starosty 2016 został prof. JERZY ADAM GRACJAN VETULANI za niecodzienną umiejętność popularyzacji osiągnięć nauki dla szerokiego kręgu odbiorców. Przęsło 2016 trafiło do Szalowskiego Zespołu Wokalnego za szczególne zaangażowanie, osiągnięcia i umiejętne łączenie pasji śpiewania z promocją kultury.Tegoroczne Mosty Starosty oraz Przęsło przyznała Kapituła pod przewodnictwem starosty Karola Górskiego w składzie: Zofia Kamińska – radna Rady Powiatu Gorlickiego pięciu kadencji i przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, Zdzisław Tohl – rzeźbiarz, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, Bogusław Diduch – znany i ceniony twórca i wykonawca poezji śpiewanej i dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sękowej oraz Tadeusz Mikrut – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gorlicach.
Uroczystość wręczenia nagród rozpoczął koncert na fortepian i skrzypce w wykonaniu Haliny i Włodzimierza Romińskich, a licznie zgromadzonych gości powitał dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisław Tohl.

1.
tn_pict0034.jpg
2.
tn_pict0039.jpg
3.
tn_pict0040.jpg
4.
tn_pict0041.jpg
5.
tn_pict0042.jpg
6.
tn_pict0043.jpg
7.
tn_pict0044.jpg
8.
tn_pict0045.jpg
9.
tn_pict0046.jpg
10.
tn_pict0049.jpg
11.
tn_pict0050.jpg
12.
tn_pict0051.jpg
13.
tn_pict0052.jpg
14.
tn_pict0053.jpg
15.
tn_pict0054.jpg
16.
tn_pict0055.jpg
17.
tn_pict0057.jpg
18.
tn_pict0058.jpg
19.
tn_pict0059.jpg
20.
tn_pict0060.jpg
21.
tn_pict0061.jpg
22.
tn_pict0063.jpg
23.
tn_pict0065.jpg
24.
tn_pict0066.jpg


Gospodarzem gali był starosta Karol Grski, który na wstępie przypomniał dotychczasowych laureatów Mostów Starosty i Przęsła. Powiedział m.in.:
- Joseph Conrad napisał, że „Sztuka to wielkie ucho i wielkie oko świata - słyszy i widzi - i ma zawstydzić, drażnić, budzić sumienie.” Tak jest z laureatami Mostów Starosty i Przęsło – widzą i słyszą więcej i starają się, abyśmy także słyszeli, widzieli oraz czuli więcej i za to im serdecznie dziękujemy!

Następnie starosta Karol Górski wraz z radną Zofią Kamińska i wicestarostą Jerzym Nalepką wręczyli statuetki i wyróżnienia.

    Laureatem statuetki Most Starosty 2016 został prof. JERZY ADAM GRACJAN VETULANI za niecodzienną umiejętność popularyzacji osiągnięć nauki dla szerokiego kręgu odbiorców.     

Wręczając nagrodę starosta Karol Górski powiedział tak:
    - Napisał o sobie: - Nie jest lekarzem, a jedynie facetem od szczurów, dlatego nie mogę udzielać porad medycznych ani diagnozować schorzeń. Nie będziemy więc go dziś o porady medyczne prosić. Powiedział także - Trzeba starać się dobierać sobie lepszych od siebie, bo jest to bodźcem rozwijającym człowieka. Panie i Panowie – wybraliśmy najlepszego z najlepszych! Statuetkę Most Starosty 2016 za niecodzienną umiejętność popularyzacji osiągnięć nauki dla szerokiego kręgu odbiorców otrzymuje - profesor Jerzy Adam Gracjan Vetulani.

    Profesor nauk przyrodniczych, neurobiolog, psychofarmakolog, biochemik, niestrudzony naukowiec. Członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz wielu towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych. Autor kilkuset prac badawczych o międzynarodowym zasięgu. Jeden z najczęściej cytowanych naukowców polskich w dziedzinie medycyny. W czasie swoich wędrówek po świecie i Polsce trafił przed 10-ciu laty na Ziemię Gorlicką – ziemię, którą 100 lat wcześniej przemierzał w bitewnych zmaganiach wojennych, jego dziadek ze strony matki, generał Franciszek Ksawery Latinik.
Profesor od 10 lat, regularnie, prowadzi wykłady w Dworze Karwacjanów w Gorlicach spotykając się ze słuchaczami Uniwersytetu Złotego Wieku oraz liczną rzeszą sympatyków, do których, o rzeczach trudnych i nieznanych, mówi w sposób niezwykle przystępny i obrazowy. Prowadzi blog „Piękno neurobiologii”, gdzie publikuje autorskie teksty o najświeższych odkryciach w dziedzinie neurobiologii i psychofarmakologii oraz swoje komentarze. Jest znany ze swoich kontrowersyjnych poglądów i dosadnych komentarzy. Wielokrotnie nagradzany za dokonania naukowe. Odznaczany m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Posiada także medal... „Za długoletnie pożycie małżeńskie”.

1.
tn_pict0035.jpg
2.
tn_pict0077.jpg
3.
tn_pict0078.jpg
4.
tn_pict0079.jpg
5.
tn_pict0080.jpg
6.
tn_pict0081.jpg
7.
tn_pict0082.jpg
8.
tn_pict0083.jpg
9.
tn_pict0093a.jpg
10.
u1.jpg
11.
u2.jpg

Równorzędne wyróżnienia otrzymali:

  - MIROSŁAWA CHOMIAK - za wybitne osiągnięcia w dziele zachowania języka łemkowskiego i dziedzictwa kultury Łemków
    Pierwsza po II wojnie światowej nauczycielka języka łemkowskiego, którego nauczanie rozpoczęła w 1991 roku w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Uściu Gorlickim, a następnie od 2000 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kromera w Gorlicach. Jako dyplomowany pedagog nie tylko uczy ale także w trosce o zachowanie języka przodków i jego poprawność opracowała sondażowe materiały dydaktyczne oraz programy nauczania języka łemkowskiego, podręczniki, słowniki i poradniki, co otworzyło w 2012 roku możliwość zdawania tego języka na maturze.
Aktywnie uczestniczyła w pracach zespołów przy Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz działa w wielu stowarzyszeniach. Wszystko co robi – robi z sercem i najlepiej jak potrafi. Za swoją pracę została nagrodzona m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, medalem Komisji Edukacji Narodowej, czy premią Cyryla i Metodego przyznana przez Światowy Kongres Rusinów i Fundację Stefana Czepy przy Uniwersytecie w Toronto w Kanadzie.
Jako 5-letnie dziecko musiała wraz z rodzicami opuścić ziemie gorlicką, jednak czując do niej szczególne przywiązanie, po 25 latach - wykształcona nauczycielka języka rosyjskiego i przedmiotów humanistycznych - powróciła w rodzinne strony. Od tej pory służy tej ziemi i ludziom swoją bogatą wiedzą oraz krzewi fundamentalne wartości: wolność, sprawiedliwość, tolerancję i przyjaźń.

  - ZYGMUNT AUGUSTOWSKI  za zaangażowanie w animację lokalnych działań na rzecz kultury.
    Z zawodu programista obrabiarek automatycznych. Z pasji – muzyk, fotograf, malarz, miłośnik turystyki pieszej i obcowania z przyrodą. Członek, a zarazem zastępca dyrygenta Chóru Kolegiaty Bożego Ciała w Bieczu, z którym śpiewa w kościołach i na estradzie z okazji miejskich i gminnych uroczystości. Człowiek orkiestra – gra na akordeonie, gitarze basowej, cymbałach. Uczy gry innych i występuje w Bieckiej Kapeli Biesiadnej, w Kapeli Ludowej Sabasówka, grupie artystycznej śpiewaków Klubu Seniora w Bieczu. Niezwykle zaangażowany w projekty muzyczne realizowane przez biecką młodzież i Maszynkę Kreatywności z Biecza takie jak: Podróże z Osiecką, Walentynkowe Ostatki, Wspólne Kolędowanie, Spotkania Biesiadne z Akordeonem. Aktywnie uczestniczy w prelekcjach, prezentacjach i wystawach o tematyce przyrodniczej, gdzie dzieli się swoją wiedzą i życiowym doświadczeniem.

  - BARTŁOMIEJ BELNIAK - za imponujące osiągnięcia w dziedzinie grafiki i rysunku satyrycznego.
    Papież czy Dalajlama, król, prezydent, premier czy minister – każdy może się znaleźć w jego przepastnej teczce rysunków satyrycznych. Narysować potrafi wszystko – nawet Listę Przebojów Radiowej III. Odbiorcy znają i kochają jego rysunki typu: Kino w 3D,  FaceBóg, Kobieta przy garach. Bystry i wnikliwy obserwator i komentator wydarzeń bieżących, także politycznych. Nie obcy jest mu komiks satyryczny, rysunek tuszem i grafika artystyczna. Wyjątkowe umiejętności potwierdza dyplom Wydziału Artystycznego WSP w Częstochowie w pracowni  prof. Ryszarda Osadczego. Ojciec Roponioski - Konkursu Rysunku Satyrycznego skierowanego do artystów amatorów i profesjonalistów, ale zawsze związanego z ropą naftową i Ziemia Gorlicką. Nagrodami są:  Wielkie Jajo, Duże Jajo i Niezłe Jajo. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Uzyskał szereg  nagród i wyróżnień w prezentacjach i konkursach grafiki i rysunku. Na co dzień współpracuje z prasą lokalna i ogólnopolską. Na jego rysunki, nazywane perełkami, co tydzień z niecierpliwością oczekują czytelnicy Gazety Gorlickiej i portalu Halo Gorlice. W zakresie grafiki współpracuje m.in. z SPI International, Plivą, ComPress, Agencją Sukurs, Secret Klient, Western Union i Grupą Żywiec.

  - KRZYSZTOF GOMOŁA -  za szczególne osiągnięcia twórcze i edytorskie w dziedzinie poezji.
    Urodził się w Zakopanem, dzieciństwo spędził w Tarnowie, edukacje wyższą ukończył dyplomem magistra inżyniera chemika ceramika na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Na trwale związał się z Ziemią Gorlicką, wpisując się w pejzaż obywatelski,  towarzyski i kulturalny miasta, pełniąc w latach 1990 – 91 funkcję burmistrza Gorlic. Obraca się w realnym świecie, tylko niekiedy dopasowuje słowa do rzeczywistości, jak kowal dopasowuje podkowę koniowi. O sobie kiedyś napisał tak: „W czapce błazeńskiej idę sam, Przez wieku już połowę, Na szczęście wiem, że ciągle mam, Pod tą czapeczką głowę.” A głowę ma nie od parady… Potrafi w kilku słowach, w kilku wersach wyrazić to co inni próbują w całych tomach. Od czasów licealnych co i raz chwyta za pióro, by przelać na papier myśl, która „…drąży w głowie dziurę i prześladuje w ohydny sposób…”
Autor wierszy lirycznych, poezji epickiej, satyryk, wnikliwy obserwator otaczającego świata. W swojej twórczości poszukuje definicji dla słów podstawowych - życie, śmierć, miłość, Bóg. Sięga do gatunków zakorzenionych w tradycji literackiej – ballady, pieśni, fraszki, ody i nadaje im swój indywidualny wyraz. Do mistrzostwa doprowadził krótki epigramat, celne, ostre zdanie, odkrywcze porównanie, zaskakującą konkluzję. Wydał kilka tomików poezji: Panegiryki, Inskrypcje i epitafia, Przewidzieć wiosnę zrozumieć jesień, Trzeci peron, Wiatr. Część jego wierszy Bogusław Diduch umuzycznił w taki sposób, że wydobył z nich coś czego nawet sam twórca się nie spodziewał, że zostało zawarte.

1.
tn_pict0069.jpg
2.
tn_pict0070.jpg
3.
tn_pict0070a.jpg
4.
tn_pict0071.jpg
5.
tn_pict0072.jpg
6.
tn_pict0072a.jpg
7.
tn_pict0074.jpg
8.
tn_pict0075.jpg
9.
tn_pict0075a.jpg
10.
tn_pict0076.jpg
11.
tn_pict0076a.jpg
12.
tn_pict0085.jpg
13.
tn_pict0086.jpg
14.
tn_pict0088.jpg
15.
tn_pict0094a.jpg
16.
tn_pict0096a.jpg
17.
tn_pict0098a.jpg
18.
tn_pict0099a.jpg


Starosta Karol Górski wręczył także nagrodę PRZĘSŁO 2016 dla młodych, zdolnych, wyróżniających się twórców. Statuetkę za szczególne zaangażowanie, osiągnięcia i umiejętne łączenie pasji śpiewania z promocją kultury otrzymał  Szalowski Zespół Wokalny, czyli SzeW.

   Boże Narodzenie to dobry czas by powstało coś nowego… I tak na przełomie 2013 i 2014 roku powstał Szalowski Zespół Wokalny. Tworzą go młodzi ludzie, o różnym wykształceniu, różnych zawodach, których połączyła pasja śpiewania i chęć dzielenia się muzyczną wrażliwością ze wszystkimi wokoło. Śpiewają przy każdej okazji i niemal wszędzie. Można ich usłyszeć w Wiejskim Domu Kultury w Szalowej, w szalowskim kościele, w Łużnej, Nowym Sączu, pod Giewontem i na Krupówkach w Zakopanem. Śpiewają na konkursach chórów i przeglądach artystycznych w Będzinie, Łodzi, Tarnowie, Rzeszowie, zyskując wysokie oceny jurorów, uznanie publiczności i zajmując miejsca na najwyższym podium.
Bardzo łatwo namierzyć ich w Internecie, gdzie na serwisie Youtube prezentują piosenki ludowe, kolędy, pastorałki, składają życzenia i z dużym poczuciem humoru opowiadają o sobie w klipie „Także tego”. To właśnie tam pełna radości Maria Dziedzic mówi, że „ma ogromny zaszczyt bycia dyrygentem Szalowskiego Zespołu Wokalnego i to jest czysta przyjemność rządzić nimi...”
Są wspaniałymi ludźmi, którzy spotykają się po to, aby wspólnie pomuzykować, pośpiewać, razem spędzić czas, żeby się pobawić muzyką, bo muzyka to nieodłączny element ich życia.
Zespół tworzą:
- dyrygent Maria Dziedzic śpiewająca sopranem wraz z Antoniną Sorota i Kornelią Ptaszek,
- alty czyli Joanna Jacher, Ola Kaszyk i Gabriela Burkot, ,
- tenory - Adam Homoncik i Damian Śliwa,
- oraz basy -  Kamil Kukla i Piotr Wojtas.
Na Facebooku mają już ponad 1100 polubień (stan na koniec stycznia 2016), a fanów ciągle przybywa, bo SZeW nieustannie się rozwija, doskonali i wzbogaca swój repertuar.

SZeW zaprezentował swój kunszt wokalny wykonując kilka kolęd.

Zwieńczeniem spotkania było wspólne zdjęcie laureatów z uczestnikami gali.

1.
tn_pict0090.jpg
2.
tn_pict0092.jpg
3.
tn_pict0093.jpg
4.
tn_pict0104.jpg
5.
tn_pict0105.jpg
6.
u5.jpg
7.
u6.jpg

 

Zobacz pełną relację z uroczystości na Gorlice.tv

oraz 

informacje z gali na Gorlice.tv i RTvG  

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl