Facebook
21 września 2019 00:54
Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Miejsce przyjazne jak dom rodzinny
Redaktor: Ewa Żarnowska    24.05.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Środowiskowy Dom Samopomocy w Bieczu i filia w Gorlicach były miejscem spotkania Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Powiatu Gorlickiego pod przewodnictwem Jana Kosińskiego. Komisja zapoznała się z informacją dyrektor ŚDS Jadwigi Białoń na temat działalności funkcjonującej od pół roku placówki i obdarowała dom sprzętem do rehabilitacji uczestników.W posiedzeniu komisji uczestniczyli: Jan Kosiński – przewodniczący, Grzegorz Tomasik – zastępca przewodniczącego, Andrzej Matusik - sekretarz oraz członkowie: Karol Górski, Stanisław Kaszyk, Tomasz Płatek i Eugeniusz Wędrychowicz.
Komisja przekazała dla potrzeb ŚDS sprzęt pomocny w rehabilitacji uczestników zajęć tj. piłka rehabilitacyjna, poduszka sensoryczna, piłeczki żelowe, aparat do masażu, taśmy rehabilitacyjne, czy specjalistyczna lampa.

1.
k1.jpg
2.
k2.jpg
3.
k3.jpg
4.
k4.jpg
5.
k5.jpg


Komisja zapoznała się z informacją Jadwigi Białoń dyrektor ŚDS w Bieczu z filią w Gorlicach na temat działalności placówki oraz procedur przyjmowania do tego ośrodka i form współpracy z innymi placówkami.

Z zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy korzysta 30 uczestników. Organem prowadzącym jest Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Rodzinie „Nadzieja” w Bieczu. ŚDS funkcjonuje od 16 grudnia 2016 r. i mieści się w  Bieczu przy ulicy Parkowej 1, a w Gorlicach przy ulicy Wyszyńskiego 18. Dom czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 16.00.
Dom jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla osób z upośledzeniem umysłowym oraz z zaburzeniami czynności psychicznych z terenu Gminy Biecz i Miasta Gorlice. 
Placówka świadczy usługi dla osób dorosłych, posiadających aktualne orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, objętych leczeniem neurologicznym lub psychiatrycznym. To także ważna forma wsparcia dla opiekunów tych osób.
Celem domu jest stworzenie społecznego wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi poprzez zindywidualizowane postępowanie wspierająco-aktywizujące. Służy ono zwiększeniu zaradności i samodzielności życiowej uczestników, ich integracji społecznej oraz poprawy stanu psychicznego i fizycznego.
Uczestnicy   na co dzień korzystają z pracowni: fizjoterapii, gospodarstwa domowego, komputerowej i plastycznej. Mają zapewnioną opiekę psychologiczną, logopedyczną oraz fizjoterapię i dodatkowo prowadzona jest grupa wsparcia dla rodzin podopiecznych. Podopieczni domu mają także możliwość spożywania posiłku przygotowanego w ramach treningu kulinarnego.
Dom zapewnia usługi transportowe polegające na dowożeniu na zajęcia z miejsca zamieszkania uczestników i odwożeniu ich po zajęciach do domu, wraz z opieką opiekuna lub terapeuty.

W ocenie komisji Środowiskowy Dom Samopomocy w Bieczu z filią w Gorlicach jest miejscem, gdzie panuje rodzinna atmosfera i sprawowana jest profesjonalna opieka.

Komisja Zdrowia i Spraw Społecznych pozytywnie oceniła funkcjonowanie ŚDS i zawnioskowała o podjęcie działań zmierzających do uruchomienia windy oraz przeprowadzenia odnowienia klatki schodowej w obiekcie w Bieczu.

Ponadto komisja pozytywnie zaopiniowała także projekt zmian w statucie Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach w celu dostosowania go do obowiązujących przepisów prawa.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl