26 czerwca 2019 10:16
Imieniny: Jana, Pawła, Miromira
Miejsce przyjazne jak dom rodzinny
Redaktor: Ewa Żarnowska    24.05.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Środowiskowy Dom Samopomocy w Bieczu i filia w Gorlicach były miejscem spotkania Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Powiatu Gorlickiego pod przewodnictwem Jana Kosińskiego. Komisja zapoznała się z informacją dyrektor ŚDS Jadwigi Białoń na temat działalności funkcjonującej od pół roku placówki i obdarowała dom sprzętem do rehabilitacji uczestników.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli: Jan Kosiński – przewodniczący, Grzegorz Tomasik – zastępca przewodniczącego, Andrzej Matusik - sekretarz oraz członkowie: Karol Górski, Stanisław Kaszyk, Tomasz Płatek i Eugeniusz Wędrychowicz.
Komisja przekazała dla potrzeb ŚDS sprzęt pomocny w rehabilitacji uczestników zajęć tj. piłka rehabilitacyjna, poduszka sensoryczna, piłeczki żelowe, aparat do masażu, taśmy rehabilitacyjne, czy specjalistyczna lampa.

k1.jpg
k2.jpg
k3.jpg
k4.jpg
k5.jpg

Komisja zapoznała się z informacją Jadwigi Białoń dyrektor ŚDS w Bieczu z filią w Gorlicach na temat działalności placówki oraz procedur przyjmowania do tego ośrodka i form współpracy z innymi placówkami.

Z zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy korzysta 30 uczestników. Organem prowadzącym jest Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Rodzinie „Nadzieja” w Bieczu. ŚDS funkcjonuje od 16 grudnia 2016 r. i mieści się w  Bieczu przy ulicy Parkowej 1, a w Gorlicach przy ulicy Wyszyńskiego 18. Dom czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 16.00.
Dom jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla osób z upośledzeniem umysłowym oraz z zaburzeniami czynności psychicznych z terenu Gminy Biecz i Miasta Gorlice.
Placówka świadczy usługi dla osób dorosłych, posiadających aktualne orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, objętych leczeniem neurologicznym lub psychiatrycznym. To także ważna forma wsparcia dla opiekunów tych osób.
Celem domu jest stworzenie społecznego wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi poprzez zindywidualizowane postępowanie wspierająco-aktywizujące. Służy ono zwiększeniu zaradności i samodzielności życiowej uczestników, ich integracji społecznej oraz poprawy stanu psychicznego i fizycznego.
Uczestnicy   na co dzień korzystają z pracowni: fizjoterapii, gospodarstwa domowego, komputerowej i plastycznej. Mają zapewnioną opiekę psychologiczną, logopedyczną oraz fizjoterapię i dodatkowo prowadzona jest grupa wsparcia dla rodzin podopiecznych. Podopieczni domu mają także możliwość spożywania posiłku przygotowanego w ramach treningu kulinarnego.
Dom zapewnia usługi transportowe polegające na dowożeniu na zajęcia z miejsca zamieszkania uczestników i odwożeniu ich po zajęciach do domu, wraz z opieką opiekuna lub terapeuty.

W ocenie komisji Środowiskowy Dom Samopomocy w Bieczu z filią w Gorlicach jest miejscem, gdzie panuje rodzinna atmosfera i sprawowana jest profesjonalna opieka.

Komisja Zdrowia i Spraw Społecznych pozytywnie oceniła funkcjonowanie ŚDS i zawnioskowała o podjęcie działań zmierzających do uruchomienia windy oraz przeprowadzenia odnowienia klatki schodowej w obiekcie w Bieczu.

Ponadto komisja pozytywnie zaopiniowała także projekt zmian w statucie Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach w celu dostosowania go do obowiązujących przepisów prawa.