19 czerwca 2019 23:33
Imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława
Mapa bezpieczeństwa i porządku publicznego
Redaktor: Ewa Żarnowska    22.02.2016. Drukuj Powiadom Znajomego
W Starostwie Powiatowym w Gorlicach spotkała się Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Głównym tematem obrad była tworzona przez MSWiA oraz Policję  "Mapa bezpieczeństwa i porządku publicznego". Posiedzenie miało charakter informacyjno-konsultacyjny. Przewodniczył mu wicestarosta Jerzy Nalepka.

O głównych założeniach i celach powstania mapy mówił Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach insp. Michał Gawlik.  - Mapa określi skalę i rodzaj zagrożeń na szczeblu krajowym, wojewódzkim i powiatowym – mówił komendant Gawlik.  Pozwoli także na stwierdzenie poczucia bezpieczeństwa Polaków. Na jej podstawie łatwiej będzie zidentyfikować niebezpieczeństwa, a następnie zaplanować racjonalne działania w miejscach, gdzie jest to uzasadnione. Ma usprawnić bezpośrednią komunikację z obywatelem, a przez systematyczną aktualizację podawać realne zagrożenia. Ocenie poddane będą zagrożenia tj: przestępczością ogółem, przestępczością kryminalną, gospodarczą, narkotykową oraz  na drogach.
    - Mapa bezpieczeństwa i porządku publicznego ma powstać przy aktywnym udziale lokalnych społeczności, stąd nasze spotkanie – mówił wicestarosta Jerzy Nalepka. Wszyscy jesteśmy uczestnikami procesu tworzenia bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że mapa będzie stanowiła rzetelną informacje i będzie pomocna w działaniach służących likwidacji zagrożeń.
    W spotkaniu, oprócz członków komisji uczestniczyli także radni Rady Powiatu Gorlickiego.
Uczestnicy zwracali uwagę na  potrzebę konsultacji mapy w gminach, sołectwach i radach dzielnic, które są najbliżej obywateli. Sugerowali, aby lepiej i skuteczniej wykorzystywać monitoring. Zgłaszali konieczność propagowania, za pośrednictwem akcji medialnych, pozytywnego wizerunku policji i obywatelskich postaw wobec wszelkich przejawów naruszania prawa oraz edukacji społeczeństwa w zakresie szkodliwości spalania śmieci, w tym odpadów zielonych oraz wypalania traw, gdyż stanowią nie tylko zagrożenie dla środowiska i zdrowia ale także dla bezpieczeństwa.

Prace nad mapami winny zostać zakończone w pierwszym kwartale tego roku. Ostateczna weryfikacja kategorii przestępstw umieszczanych na mapie będzie należała do KGP i MSWiA.

tn_pict0009.jpg
tn_pict0010.jpg