15 października 2019 19:00
Imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana
Małopolska Gala Strażaków z mocnym gorlickim akcentem
Redaktor: Yvetta Walecka    08.10.2019. Drukuj Powiadom Znajomego
Nagrody i odznaczenia czekały na zasłużonych druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu całego województwa. Małopolska Gala Strażacka odbyła się w Lusławicach. Wśród zaproszonych gości na tę uroczystość była Starosta Gorlicki Maria Gubała.

W niedzielę 6 października 2019 roku w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach (gm. Zakliczyn) odbyła się uroczysta Małopolska Gala Strażacka. Wręczono podczas niej odznaki honorowe województwa małopolskiego – Krzyż Małopolski oraz nagrodzono i doceniono służbę strażaków w czterech kategoriach – w konkursach na najlepszą jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej, najlepszą młodzieżową drużynę pożarniczą, najlepszego strażaka ochotnika oraz funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej. Galę prowadzili wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka i Anna Pieczarka z zarządu województwa. Głos zabrali m.in. Edward Siarka - Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Małopolsce, Marek Bębenek – Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej i Kazimierz Koprowski – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wicemarszałek Łukasz Smółka oraz Anna Pieczarka z zarządu województwa wręczyli dziewięć srebrnych i dwie złote odznaki honorowe województwa małopolskiego – Krzyż Małopolski w uznaniu zasług za codzienną, ochotniczą służbę na rzecz bezpieczeństwa, gotowość niesienia pomocy oraz ratowanie życia i zdrowia mieszkańców regionu.

Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyżem Małopolskim uhonorowany został dh Eugeniusz Stukus - Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach. Po rozstrzygnięciu konkursów zorganizowanych przez Oddział Wojewódzki Związku OSP RP przy wsparciu województwa małopolskiego i WFOŚiGW w Krakowie, odbyło się ponadto oficjalne ogłoszenie wyników plebiscytu „Strażak Małopolski 2019” Gazety Krakowskiej.

W klasyfikacji "Najlepsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza woj. Małopolskiego" na 3 miejscu uplasowała się MDP z OSP Gładyszów. Wyróżnienie z plebiscycie Gazety Krakowskiej otrzymał dh Waldemar Kordyl - Komendant Gminny ZOSP RP w Lipinkach oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Wójtowej.

W Małopolskiej Gali Strażaków udział wzięła delegacja z gorlickiego m.in. Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie dh Krzysztof Kosiba, Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie dh Przemysław Wszołek, Członek Komisji Rewizyjnej Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie dh Eugeniusz Stukus, Radna Sejmiku Woj. Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, Starosta Gorlicki Maria Gubała, Komendant Powiatowy PSP w Gorlicach bryg. Krzysztof Gładysz, Wójt Gminy Uście Gorlickie Zbigniew Ludwin, Prezesi Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP z Lipinek i Moszczenicy dh Piotr Mika i dh Stanisław Pyzik. Wydarzenie zakończył koncert kapeli „Ciupaga”.

Informacja i zdjęcia Przemysław Wszołek