18 października 2018 09:52
Imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła
Lekcja z ministrem
Redaktor: Ewa Żarnowska    03.02.2015. Drukuj Powiadom Znajomego
Marek Wójcik Podsekretarza Stanu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji gościł w Bieczu na zaproszenie starosty Karola Górskiego i burmistrza Biecza Mirosława Wędrychowicza. Spotkał się z samorządowcami powiatu gorlickiego. W debacie ph. „Przyszłość Samorządu Terytorialnego. Propozycje zmian ustrojowych, dotyczących gmin, powiatów i województwa.” uczestniczyła także młodzież bieckich szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów. Rozmawiano o zadaniach samorządów, formach finansowania oraz wyzwaniach w perspektywie do 2020 roku i dalej.

Wicemister Marek Wójcik przedstawił różne warianty funkcjonowania samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich ze względu na zmieniająca się sytuację społeczno-gospodarczą oraz nowe relacje z Unią Europejską, gdyż za kilka lat środków unijnych dla Polski będzie coraz mniej. W nowych warunkach to właśnie samorządy winny być kreatorami rozwoju gmin i powiatów. Jednym z proponowanych rozwiązań jest, aby połączyć podatek dochodowy (PIT i CIT) z samorządem. Chodzi o to ,by to nie był udział w podatku, tylko żeby to był dochód własny samorządu, który zostaje na danym terenie. Przez to mieszkańcy czuliby, że mają większy wpływ na dalszy los swoich pieniędzy. W kontekście finansowania samorządów poruszył także temat „janosikowego”, aby pieniądze „zabierane” bogatszym samorządom trafiały do biednych ale w tym samym rejonie np. województwie.
    M. Wójcik mówił również o tendencjach w edukacji, w której w następnych latach przeważać ma wiedza ogólna nad szczegółową oraz ograniczenie finansowania kształcenia dorosłych. Zwracając się do uczniów wzywał ich do jak największej aktywności edukacyjnej i rozwojowej, do pokonywania trudności, bo pochodząc nawet z małych miejscowości i małych szkół, czego on jest przykładem, można wiele osiągnąć i na pewno warto się starać.
    Mówił ponadto o rozwiązaniach dotyczących propozycji zmian w sposobie zarządzania drogami np.  przez przekazanie dróg krajowych w zarząd województw, czy utworzenie jednego zarządcy dla dróg powiatowych i gminnych.
    Wskazywał na potrzebę podejmowania przez samorządy wspólnych przedsięwzięć, zadań i działań w różnych sferach np. w zakresie ofert inwestycyjnych, podnoszenia konkurencyjności szpitali, tworzenia stref ekonomicznych i turystycznych.
    Obecni na spotkaniu samorządowcy poruszali m.in. tematy: zbyt małych środków na realizację zleconych samorządom zadań rządowych, dostępności powiatu gorlickiego do drogi szybkiego ruchu, funkcjonowania pomocy społecznej a w szczególności dps-ów, problemów z gospodarką odpadami komunalnymi, regulacją rzek i potoków przez RZGW.
    Dla młodzieży była to wyjątkowa lekcja wychowania obywatelskiego poprowadzona przez wysokiej rangi przedstawiciela rządu wiceministra Marka Wójcika

Fot. M. Kozień

Zdjęcia udostępnił Urząd Miejski w Bieczu