19 sierpnia 2019 20:44
Imieniny: Bolesława, Juliana, Jana
Lekcja na 12 gwiazdek w Gorlicach
Redaktor: Yvetta Walecka    11.06.2019. Drukuj Powiadom Znajomego

W dniu 3 czerwca uczniowie klasy 2c wzięli udział w „Lekcji na 12 gwiazdek”. Była to już druga taka lekcja zrealizowana w naszej szkole dzięki zaangażowaniu pani Alicji Honek.

Zajęcia takie, jak te dają dużo możliwości i naprawdę możemy dużo się nauczyć – podkreślali uczniowie I LO im. M. Kromera w Gorlicach, po warsztatach europejskich przeprowadzonych w ich szkole. Spotkanie zrealizowano w ramach III edycji kampanii edukacyjnej „Lekcja na 12 gwiazdek”. W projekcie uczestniczą szkoły ponadgimnazjalne z miejscowości do 50 tys. mieszkańców z Małopolski, Lubelszczyzny, Podkarpacia i Świętokrzyskiego. Przedsięwzięcie jest realizowane przez Stowarzyszenie Społeczno-Ekonomiczne ABSOLWENT, działające przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na zlecenie Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce w partnerstwie z międzynarodowymi sieciami informacyjnymi Europe Direct i Eurodesk. Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy młodych Polaków o UE, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznego wymiaru członkostwa Polski w UE i jego wpływu na codzienność zarówno uczestników zajęć jak i ich bliskość, tj. rodziców, dziadków, rodzeństwa, etc.
Spotkania wyróżnia zarówno interaktywna formuła, w której każdy z uczestników ma szansę wypowiedzi, jak i zastosowanie niestandardowych metod edukacyjnych. Część ogólna dotyczy znaczenia UE w życiu uczestników jak i ich bliskich, zachęca do samodzielnej interpretacji informacji na temat UE w oparciu o wiarygodne źródła. W ramach części szczegółowej poruszany jest temat wskazany przez szkołę, np. dotyczy możliwości zawiązanych z programem Erasmus+ czy Europejskim Korpusem Solidarności – przedstawia Ewa Nowak-Koprowicz, koordynator kampanii.
Warsztaty odbyły się dzięki dużemu zaangażowaniu ze strony m.in.: Alicji Honek, nauczycielki z I LO im. M. Kromera w Gorlicach. Zajęcia prowadził dwuosobowy zespół: Sylwia K. Mazur, ekspert z zakresu integracji europejskiej oraz Karolina Palimąka, animator młodzieżowy.
Zainteresowani udziałem w kampanii Lekcja na 12 gwiazdek edycja 2018/2019 mogą zgłaszać się za pośrednictwem strony www.lekcjana12gwiazdek.eu

Informacja Ewa Nowak-Koprowicz

Zdjęcia I LO. im. M. Kromera w Gorlicach