13 grudnia 2018 01:25
Imieniny: Łucji, Otylii, Włodzisławy
Laury od Gazety Krakowskiej
Redaktor: Ewa Żarnowska    05.03.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
„Gazeta Krakowska” po raz 26 wyróżniła ludzi, którzy w 2017 roku wyróżnili się szczególnymi osiągnięciami w różnych dziedzinach życia, w całej Małopolsce. Wśród laureatów znaleźli się czterej przedstawiciele powiatu gorlickiego: Zofia Kamińska radna Rady Powiatu Gorlickiego, ksiądz Arkadiusz Barańczuk dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos w Gładyszowie, Bogdan Malesza, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Kultury Persiina, Adam Nowak, Gorlice, gorlicki przedsiębiorca. Gala odbyła się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Od stycznia mieszkańcy Małopolski oddawali swoje głosy w akcji „Gazety Krakowskiej” Osobowości Roku, wybierając osoby, które w minionym 2017 roku wyróżniły się szczególnymi działaniami w różnych dziedzinach, osiągnęły sukcesy i znacząco zasłużyły się dla lokalnej społeczności. Głosowanie było prowadzone w czterech kategoriach: kultura, działalność społeczna i charytatywna, samorządność i społeczność lokalna oraz biznes.

Z powiatu gorlickiego finalistami poszczególnych kategorii zostali i awansowali do etapu wojewódzkiego:
- Samorządność i społeczność lokalna
Zofia Kamińska,
radna Rady Powiatu Gorlickiego od pierwszej kadencji, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Sitnicy – w uznaniu za tytaniczną pracę na rzecz społeczności lokalnej, integrowanie ludzi wokół potrzeb i nieszczęść innych, inicjowanie akcji charytatywnych,

- Działalność społeczna i charytatywna
Ks. Arkadiusz Barańczuk
, dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos w Gładyszowie, za rozwój i rozbudowę placówki.

- Kultura
Bogdan Malesza
, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Kultury Persiina - za organizację sobótkowego sabatu czarownik i Święta Ziemniaka Bogdan Malesza,

- Biznes
Adam Nowak,
gorlicki przedsiębiorca, za podjęcie wyzwania budowy nowych mieszkań w mieście. To pierwsza tego typu prywatna inicjatywa w Gorlicach.

Reprezentanci powiatu gorlickiego odbierali dyplomy i statuetki podczas uroczystej gali, która odbyła się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Gratulacje laureatom składali m.in.  przewodniczący kapituły prof. Józef Lipiec i redaktor naczelny „Gazety Krakowskiej” Jerzy Sułowski. W imieniu nagrodzonych podziękowania przekazała radna Zofia Kamińska.

s1.jpg
s2.jpg
s3.jpg
s4.jpg
s5.jpg
s6.jpg
s7.jpg
tn_dscf4778.jpg
tn_dscf4807.jpg

Laureaci z naszego powiatu znaleźli się w szacownym gronie Osobowości Małopolski i Ludzi Roku Małopolski.

Tytuły Osobowości Roku 2017 Małopolski otrzymali:
- w kategorii Kultura  Sebastian Perłowski z Krakowa, dyrygent, dyrektor artystyczny Agencji Kameny, który koncertuje na całym świecie, nie zapominając o muzyce polskiej.
- w kategorii Działalność społeczna i charytatywna - Bożena i Ryszard Frycowie z Nowego Sącza, małżeństwo, które od ponad 20 lat pomaga chorym na autyzm i ich rodzinom. Działalność założonej przez nich fundacji MADA dojrzewała wraz z ich synem Maćkiem, który jest autystykiem.
- w dziedzinie Biznesu - Jan Luberda, prezes i założyciel firmy Blachotrapez - jednego z największych producentów blachodachówki w Polsce.
- w kategorii Samorządność i społeczność lokalna - Marzena Sarapata, która, zostając prezesem TS Wisła oraz Wisła Kraków SA, uratowała jeden z najstarszych klubów piłkarskich w Polsce.

Centralnym punktem uroczystości było wręczenie nagród dla Ludzi Roku Małopolski.
To wieloletnia tradycja „Gazety Krakowskiej”. Kapituła honoruje ludzi zasłużonych dla naszego województwa w różnych dziedzinach, którzy swoimi dokonaniami rozsławiają nasz region w kraju, a często również poza jego granicami. - To dzisiejsze spotkanie, podobnie jak to sprzed 26 lat, gdy po raz pierwszy wręczyliśmy tytuły Ludzi Roku, jest świętem dla Gazety Krakowskiej. To dla nas naprawdę wielki zaszczyt, móc podziękować ludziom ponadprzeciętnym w tak wielu sferach życia. Nasi nagrodzeni stanowią wzór w czasach, w jakich przyszło nam żyć - powiedział na rozpoczęcie gali Jerzy Sułowski, redaktor naczelny „Gazety Krakowskiej”.

Człowiekiem Roku 2017 „Za ekumeniczną postawę i integrowanie katolików, ewangelików, prawosławnych i Żydów, za dyskursy religijne z młodzieżą” został ojciec Marek Donaj.

W tegorocznej edycji plebiscytu kapituła wyłoniła 11 Ludzi Roku. Wśród szczególnie zasłużonych znaleźli się również:
- Katarzyna Konewecka-Hołój, szefowa Stowarzyszenia „Piękne Anioły”,
Maria Matyszkowicz i Marek Kramarczyk, którzy uratowali życie dwóch ofiar wypadku drogowego,
- 12-letnia Angelika Orszulak, która ocaliła swoją rodzinę przed zatruciem czadem,
- prof. Jacek Purchla, założyciel Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie,
- medalistka olimpijska Barbara Ślizowska-Konopka,
artysta Janusz Trzebiatowski,
- sądecki przedsiębiorca i działacz społeczny Krzysztof Wnęk
- dr Mirosław Zajdel, laureat Studenckiego Nobla.

Zdjecia udostępnił Marek Podraza
Źródło informacji: http://www.gazetakrakowska.pl