15 października 2019 18:56
Imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana
Kto czyta  nie błądzi
Redaktor: Yvetta Walecka    04.07.2019. Drukuj Powiadom Znajomego

Rok szkolny zakończony, od kilkunastu dni – upragnione wakacje. Pogoda wymarzona na wypoczynek, czy to w górach, czy nad morzem. Ale kiedy słońca już mamy za wiele, warto usiąść w cieniu, pod drzewem, otworzyć książkę i przenieść się w inną rzeczywistość. Zapewne wielu uczniów, 19 czerwca wraz ze świadectwem szkolnym zabrało ze sobą z biblioteki ciekawą lekturę. Wszak, kto czyta – nie błądzi.

Wakacje pełną parą, warto jednak cofnąć się o kilka tygodni i przypomnieć ogólnopolską akcję wspierającą czytelnictwo pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Aktywnie włączyli się w nią uczniowie, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach.
Kluczowym celem akcji było budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Główna część akcji miała miejsce na boisku szkolnym, gdzie wszyscy razem stworzyli niezwykle barwny i radosny happening. Każdy trzymał w ręku swoją lekturę a boisko szkolne tym razem zostało zamienione w wielką czytelnię w plenerze. Czytanie kontynuowane było również w atmosferze kameralnej w klasach, a także w czytelni biblioteki szkolnej. Było mnóstwo ekscytacji, dobrej zabawy no i oczywiście czytania.
Chcieliśmy również włączyć się w bicie rekordu liczby uczniów czytających w jednym momencie. Przedsięwzięcie  stało się okazją do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych okolicznościach. Akcja zachęciła do czytania tych uczniów, którzy wcześniej nie odkryli radości z czytania, a książkę wciąż traktowali jako przykry obowiązek.  To niesamowite, jak taka akcja potrafi zbliżyć i pokazać, że czytać każdy może. Nawet ci, którzy na co dzień omijają bibliotekę szerokim łukiem, w tym dniu trzymali w ręku książkę i jak nigdy poddali się tej czytelniczej atmosferze - podkreślali organizatorzy szkolnej akcji czytelniczej.
Zdjęcia ZST w Gorlicach

9a.jpg