17 lipca 2019 18:48
Imieniny: Anety, Aleksego, Julietty
Konwent Przewodniczących Rad Powiatów Małopolski
Redaktor: Yvetta Walecka    12.07.2019. Drukuj Powiadom Znajomego
W czwartek 11 lipca Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Mirosław Waląg uczestniczył w Konwencie Przewodniczących Rad Powiatów Małopolski, który odbył się w Starostwie Powiatowym w Miechowie.Konwent odbył się z udziałem Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Gospodarzem Konwentu był Przewodniczący Rady Powiatu Miechowskiego Krzysztof Świerczek, będący jednocześnie wiceprzewodniczącym Konwentu.
Z racji tematyki spotkania - transport zbiorowy oraz utrzymanie dróg publicznych, honorowym gościem i uczestnikiem Konwentu był Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, który za pośrednictwem TVP Info w stolicy Powiatu Miechowskiego zainaugurował funkcjonowanie funduszu autobusowego.
Konwent oficjalnie otworzył jego przewodniczący - Piotr Goraj (Przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego). Walory rolnicze, przyrodnicze, kulturalne i historyczne ziemi miechowskiej przedstawił Przewodniczący Krzysztof Świerczek. Przewodniczący Rady Powiatu Miechowskiego wspomniał m.in., że Miechów należy do kapituły najstarszych miast Polski. Przybliżając gościom z innych małopolskich powiatów charakterystykę miechowszczyzny, przewodniczący opowiadał m.in. o historii przedstawiając najważniejsze zabytki z Bazyliką Grobu Bożego na czele. Mówiąc o rolniczej specyfice wspomniał m.in. o Charsznicy - Kapuścianej Stolicy Polski oraz o gminie Gołcza, która od bieżącego  roku może się pochwalić lawendowymi polami w Krępie.
Druga część Konwentu Przewodniczących Rad Powiatów Małopolski miała wymiar ogólnopolski. Za pośrednictwem TVP Info, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zainaugurował walkę z wykluczeniem komunikacyjnym poprzez uruchomienie funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.Według szacunków Ministra, 14 mln Polaków można uznać za dotkniętych wykluczeniem komunikacyjnym. Na mapie Polski jest wiele białych plam, do których nie dociera komunikacja publiczna. By temu zaradzić, Rząd uruchamia tzw. fundusz autobusowy, który na mocy ustawy wchodzi w życie już 18 lipca br.
Więcej informacji TUTAJ
Informacja i zdjęcia Krzysztof Capiga / Powiat Miechowski