Facebook
19 sierpnia 2019 20:45
Imieniny: Bolesława, Juliana, Jana
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Konwencja inspiruje Małopolskę
Redaktor: Yvetta Walecka    09.04.2019. Drukuj Powiadom Znajomego
4 kwietnia 2019 roku w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im.  Jana Pawła II odbyła się konferencja podsumowująca zakończony projekt „Małopolska wdraża konwencję ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami”. Organizatorem jej była Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego z Krakowa. 


Serdecznie dziękujemy Państwu za udział w projekcie
– mówiła do zebranych w czasie otwarcia Anna Rdest, koordynatorka projektu. To był ogrom pracy. Było warto. Dzięki temu  możemy zmieniać otoczenie tak, by ludziom z niepełnosprawnościami żyło się łatwiej.
Krótką historię wdrażania Konwencji ONZ w Polsce przedstawił prezes Fundacji – Aleksander Waszkielewicz, podkreślając jak wielkie ma ona znaczenia w podnoszeniu jakości życia. Nasza Fundacja od lat jest zaangażowana we wprowadzanie Konwencji, realizujemy wiele projektów, które zmieniając świadomość, zmieniają rzeczywistość. Angażujemy się obecnie w działania związane z dostępnością – organizujemy różne szkolenia, aktywnie włączamy się we wszelkie prace legislacyjne związane z uproszczeniem życia.
W oficjalnej części zabrała również głos Katarzyna Kozinek-Dec z PFRON, Oddział Małopolska, podkreślając jak bardzo monitoring pomógł we wprowadzaniu udogodnień. Dwoje kierowników zespołów monitoringowych z Fundacji, Katarzyna Balwierz oraz Artur Then przedstawili wnioski z samego projektu. Za największe trudności uznali brak wystarczającej otwartości części urzędników oraz trudności w kontaktach. Co ciekawe, często znikały one, kiedy nawiązywaliśmy relacje i zaczynała się praca – opowiadał Artur Then.
Uczestnicy z chęcią dzielili się informacjami oraz pomysłami, jakie pojawiły się w wyniku wspólnych prac podczas realizacji projektu. Wszyscy podkreślali, że dzięki wzięciu udziału w badaniach uwrażliwieni zostali na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, o których wcześniej nie myśleli.
Dzięki rozmowom z członkami zespołu monitoringowego – opowiadała Katarzyna Zielińska z Muzeum Lotnictwa Polskiego – zrobiliśmy kilka zmian, a tym samym zwiększyliśmy dostęp do eksponatów w naszym Muzeum osobom poruszającym się na wózkach. Szklane szyby zyskały natomiast naklejone znaki z gwiezdnych wojen, teraz każdy je zobaczy.
Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego pracują nad zmianą stron internetowych na dostępne.
Urząd Miejski w Andrychowie zorganizował dla 16 osób kurs języka migowego, dzięki dofinansowaniu z PFRON-u.  Starostwo Powiatowe w Gorlicach zaczęło planować budowę windy w zabytkowym budynku. Powiat Gorlicki podejmował dotychczas szereg działań na rzecz osób niepełnosprawnych, głównie w obszarze likwidacji barier architektonicznych i komunikacyjnych. Uczestnictwo w projekcie pokazało, że w wielu obszarach można jeszcze dużo zrobić dla osób z niepełnosprawnościami – dzielił się z innymi Andrzej Wojciechowski z Wydziału Inwestycji i Rozwoju.Teraz w naszych planach, między innymi dzięki projektowi, potrzeby osób z niepełnosprawnościami są w większym stopniu zauważane i uwzględniane. W Wielkiej Wsi powołany został pełnomocnik ds. seniorów i już zaczyna działać aktywnie. Wiele Instytucji, doskonale znając problemy i bolączki swojego najbliższego otoczenia, samodzielnie wprowadza innowacje.  Rozmawiano o tym w drugiej części konferencji,  panelu dyskusyjnym o „dobrych praktykach”. Bogdan Dąsal, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych opowiadał o pętlach indukcyjnych, które udało się zamontować już w 40 punktach obsługi klientów w Krakowie. Zostali też przeszkoleni pracownicy. Największe emocje wśród wszystkich wzbudziły jednak trzy pozostałe projekty, każdy z zupełnie innego powodu. Anna Rudek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Skawinie opowiadała o projekcie „koperta życia”, który wprowadzony został w gminie, we współpracy z pogotowiem ratunkowym. Dzięki tej kopercie kilkunastu osobom udało się przyspieszyć pomoc, a w kilku przypadkach uratować ludzkie życie. Drugi projekt przedstawiła Anna Długosz, sekretarz Gminy Michałowice a dotyczył on prowadzenia zajęć z języka migowego. Wszystko zaczęło się od zatrudnienia w urzędzie osoby głuchej – mówiła. I dzięki temu, poszliśmy dalej, pojawił się pomysł prowadzenia zajęć z polskiego języka migowego w przedszkolu. Zadziałało. Teraz uczą się go dzieci w szkole, w klasach od 1-3. I chcą następni uczniowie. Zebrani zobaczyli i wysłuchali życzeń w języku migowym nagranych przez uczniów szkoły. Budzenie wyobraźni, uwrażliwienie na inne osoby, na drugiego człowieka a przez to uczenie się samemu, to właśnie zyskują dzieci w Michałowicach.
Rozmach inwestycyjny przedstawiła Sylwia Borowińska z Urzędu Miasta Tarnowa. Powstały tam dwa ośrodki – Bezpieczna Przystań oraz Słoneczne Wzgórze, w pełni dostępne, zapewniające osobom z niepełnosprawnościami możliwość zatrudnienia, pobytu oraz organizowania konferencji. Jest też usługa wytchnieniowa. Całość dwóch projektów to około 14 mln złotych, w zdecydowanej większości z dofinansowaniem unijnym. Konwencja inspiruje do wielu nowych działań, do otwartości i gotowości na zmiany. Współorganizatorem konferencji był Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

Informacja i zdjęcia: Monika Bartkowicz

1.
1.jpg
2.
1a.jpg
3.
2.jpg
4.
3.jpg
5.
5.jpg
6.
6.jpg
7.
7.jpg
 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl