25 maja 2019 07:21
Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
Konferencja o niepodległej
Redaktor: Ewa Żarnowska    02.10.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej (SMZG) było organizatorem konferencji naukowej pt. „Niepodległa w budowie – trudne początki 1918-1926”. Konferencja wpisała się w uroczyste obchody świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości, jakie organizowane są w powiecie gorlickim. Spotkanie odbyło się w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach.

Konferencję poprowadził wiceprezes SMZG – dr Sławomir Mrozek. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Po hymnie prowadzący wygłosił wiersz Leopolda Staffa pt. „Polsko, nie jesteś już niewolnicą”.
Wszystkich zebranych powitał prezes SMZG – Roman Trojanowicz. Wśród gości byli m.in.: Starosta Powiatu Gorlickiego – Karol Górski, wicestarosta – Jerzy Nalepka, kierownik wydziału oświaty, kultury i spraw społecznych UM Gorlice – Aleksander Augustyn, radny Rady Miasta Gorlice – Tomasz Szczepanik, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice – Franciszek Rzeszutek oraz dyrektor CKPiU – Adam Tarsa. Uczestnikami była również młodzież ze szkół średnich z Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej, Branżowej Szkoły I Stopnia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Gorlicach, Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach wraz z dyrekcją i opiekunami.
Prezes Trojanowicz podziękował sponsorom, dzięki którym możliwe było zorganizowanie tej imprezy – Staroście Gorlickiemu i Burmistrzowi Miasta Gorlice.
Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice – Franciszek Rzeszutek wygłosił wiersz okolicznościowy.

Prelegentami, którzy przybliżyli historię II Rzeczpospolitej byli:
1. Nauczyciel ze Stróżnej, były wicewojewoda nowosądecki, obecnie emeryt - Zbigniew Barylak.
Temat prelekcji: „Tetmajerski sen o niepodległości”.
2. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, nauczyciel dyplomowany w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku, autor publikacji pt. „Polskie Stronnictwo Katolicko-Ludowe w diecezji tarnowskiej w latach 1913-1934” - Piotr Paweł Duda.
Temat prelekcji: „Działalność społeczno-polityczna nauczycieli gimnazjum brzeskiego w pierwszych dziesięcioleciach XX w.”
3. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, autor publikacji pt. „Życie społeczno-polityczne w powiecie gorlickim w latach 1918-1939” - Sławomir Mrozek.
Temat prelekcji: „Życie polityczne w powiecie gorlickim od 1918 do połowy lat 20. XX w.”.
4. Naczelnik wydziału rozwoju Starostwa Powiatowego w Gorlicach, od wielu lat zajmuje się funduszami europejskimi. Z racji wykształcenia i zainteresowań szczególnie lubi chronić zabytki - Daniel Markowicz.
Temat prelekcji: „Józef Rączkowski – świadek niepodległości z Siar”
5. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, aktywny uczestnik miast partnerskich Rzeszów-Bielefeld, zapoczątkowała z prof. W. Wierzbieńcem organizowanie międzynarodowego dnia pamięci o ofiarach holocaustu, uczestniczka seminarium w Yad Vashem - Katarzyna Thomas.
Temat prelekcji: „Żydzi w wielokulturowym społeczeństwie II RP”
6. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, pracownik akademicki w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych w Sędziszowie Małopolskim - Anna Stawarz.
Temat prelekcji: „Mniejszość ukraińska w II RP w latach 1918-1926”
7. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, pracownik naukowy w Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie w Londynie „PUNO” - Teresa Folga-Naidoo.
Temat prelekcji: „Emigracja z ziem polskich przed i po uzyskaniu niepodległości”

Dr Sławomir Mrozek podziękował wszystkim prelegentom za przybycie i ciekawe prelekcje – „...Tematyka zaprezentowanych wystąpień dowiodła, że nasza historia może być tak ciekawa i pasjonująca. Niepodległość nie jest wartością stałą. Nie jest nam dana raz na zawsze. W obliczu zagrożenia powinniśmy się jednoczyć a nie dzielić. Jedynie wspólnymi siłami możemy coś dokonać”.
Prezes SMZG Roman Trojanowicz podsumował konferencję naukową, dziękując raz jeszcze prelegentom oraz gościom za tak liczne przybycie.

Informację i zdjęcia udostępnił dr Sławomir Mrozek, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej