Facebook
21 sierpnia 2019 20:31
Imieniny: Joanny, Kazimiery, Wiktorii
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Konferencja o niepodległej
Redaktor: Ewa Żarnowska    02.10.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej (SMZG) było organizatorem konferencji naukowej pt. „Niepodległa w budowie – trudne początki 1918-1926”. Konferencja wpisała się w uroczyste obchody świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości, jakie organizowane są w powiecie gorlickim. Spotkanie odbyło się w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach.

 

Konferencję poprowadził wiceprezes SMZG – dr Sławomir Mrozek. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Po hymnie prowadzący wygłosił wiersz Leopolda Staffa pt. „Polsko, nie jesteś już niewolnicą”.
Wszystkich zebranych powitał prezes SMZG – Roman Trojanowicz. Wśród gości byli m.in.: Starosta Powiatu Gorlickiego – Karol Górski, wicestarosta – Jerzy Nalepka, kierownik wydziału oświaty, kultury i spraw społecznych UM Gorlice – Aleksander Augustyn, radny Rady Miasta Gorlice – Tomasz Szczepanik, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice – Franciszek Rzeszutek oraz dyrektor CKPiU – Adam Tarsa. Uczestnikami była również młodzież ze szkół średnich z Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej, Branżowej Szkoły I Stopnia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Gorlicach, Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach wraz z dyrekcją i opiekunami.
Prezes Trojanowicz podziękował sponsorom, dzięki którym możliwe było zorganizowanie tej imprezy – Staroście Gorlickiemu i Burmistrzowi Miasta Gorlice.
Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice – Franciszek Rzeszutek wygłosił wiersz okolicznościowy.

Prelegentami, którzy przybliżyli historię II Rzeczpospolitej byli:
1. Nauczyciel ze Stróżnej, były wicewojewoda nowosądecki, obecnie emeryt - Zbigniew Barylak.
Temat prelekcji: „Tetmajerski sen o niepodległości”.
2. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, nauczyciel dyplomowany w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku, autor publikacji pt. „Polskie Stronnictwo Katolicko-Ludowe w diecezji tarnowskiej w latach 1913-1934” - Piotr Paweł Duda.
Temat prelekcji: „Działalność społeczno-polityczna nauczycieli gimnazjum brzeskiego w pierwszych dziesięcioleciach XX w.”    
3. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, autor publikacji pt. „Życie społeczno-polityczne w powiecie gorlickim w latach 1918-1939” - Sławomir Mrozek.
Temat prelekcji: „Życie polityczne w powiecie gorlickim od 1918 do połowy lat 20. XX w.”.
4. Naczelnik wydziału rozwoju Starostwa Powiatowego w Gorlicach, od wielu lat zajmuje się funduszami europejskimi. Z racji wykształcenia i zainteresowań szczególnie lubi chronić zabytki - Daniel Markowicz.
Temat prelekcji: „Józef Rączkowski – świadek niepodległości z Siar”
5. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, aktywny uczestnik miast partnerskich Rzeszów-Bielefeld, zapoczątkowała z prof. W. Wierzbieńcem organizowanie międzynarodowego dnia pamięci o ofiarach holocaustu, uczestniczka seminarium w Yad Vashem - Katarzyna Thomas.
Temat prelekcji: „Żydzi w wielokulturowym społeczeństwie II RP”
6. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, pracownik akademicki w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych w Sędziszowie Małopolskim - Anna Stawarz.
Temat prelekcji: „Mniejszość ukraińska w II RP w latach 1918-1926”
7. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, pracownik naukowy w Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie w Londynie „PUNO” - Teresa Folga-Naidoo.
Temat prelekcji: „Emigracja z ziem polskich przed i po uzyskaniu niepodległości”

Dr Sławomir Mrozek podziękował wszystkim prelegentom za przybycie i ciekawe prelekcje – „...Tematyka zaprezentowanych wystąpień dowiodła, że nasza historia może być tak ciekawa i pasjonująca. Niepodległość nie jest wartością stałą. Nie jest nam dana raz na zawsze. W obliczu zagrożenia powinniśmy się jednoczyć a nie dzielić. Jedynie wspólnymi siłami możemy coś dokonać”.
Prezes SMZG Roman Trojanowicz podsumował konferencję naukową, dziękując raz jeszcze prelegentom oraz gościom za tak liczne przybycie.

Informację i zdjęcia udostępnił dr Sławomir Mrozek, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej
        

1.
0.jpg
2.
1.jpg
3.
10.jpg
4.
11.jpg
5.
12.jpg
6.
13.jpg
7.
14.jpg
8.
21.jpg
9.
22.jpg
10.
23.jpg
11.
24.jpg
12.
3.jpg
13.
4.jpg
14.
5.jpg
15.
6.jpg
16.
7.jpg
17.
8.jpg
18.
9.jpg
 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl