10 grudnia 2018 20:58
Imieniny: Danieli, Julii, Eulalii
Komunikat PPIS
Redaktor: Ewa Żarnowska    09.08.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
W ślad za Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Gorlicach przekazujemy do wiadomości komunikat Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie o wystąpieniu przypadków czerwonki. Komunikat do pobrania tutaj

Czerwonka czyli dyzenteria, nazywana chorobą brudnych rąk, jest chorobą zakaźną. Jej objawy to biegunka z domieszką krwi, gorączka, rzadziej wymioty. Nieleczona czerwonka może okazać się chorobą śmiertelną.

Źródłem zakażenia jest kontakt z chorym człowiekiem lub zakażoną żywnością.

Bakteria rozprzestrzenia się wraz z wydalaniem kału przez nosicieli (nosicielami są osoby, które przeszły chorobę, ale jej nie leczyły - same nie mają objawów zakażenia, ale w ich kale znajdują się chorobotwórcze bakterie) i osób chorych, a do zakażenia dochodzi najczęściej metodą brudnych rąk, przez zainfekowane pożywienia, czy wody gruntowe.

Shigella zakaża najczęściej sałatki, surowe warzywa, mleko i nabiał, drób, wody gruntowe w najbliższej okolicy. W odróżnieniu od salmonelli, aby doszło do zakażenia wystarczy tylko kilka bakterii.

Najwięcej zakażeń czerwonką występuje w lato i przeważnie w gorącym, tropikalnym klimacie, gdzie panują trudne warunki higieniczne, choć tą bakterią można zarazić się na całym świecie.

Zapobieganie polega na przestrzeganiu zasad higieny osobistej, myciu rąk przez jedzeniem, starannym myciu warzyw i owoców, właściwym przechowywaniu żywności (ochrona przed owadami).

Zakażenia wywołane przez pałeczki czerwonki leczy się  antybiotykami, bo tylko w taki sposób można uniknąć lokalnej epidemii.

Ciężka biegunka, której towarzyszy odwodnienie zawsze wymaga hospitalizacji i nawadniania dożylnego. Jeśli przebieg choroby jest łagodny, pacjent można zostać w domu. Konieczne jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów, osoba dorosła może potrzebować nawet 3-4 litrów na dobę.

Źródło i wiecej szczegółów: http://www.poradnikzdrowie.pl/