19 października 2018 02:47
Imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita
Kolejny olimpijczyk z Kromera
Redaktor: Ewa Żarnowska    12.06.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
Łukasz Zimowski, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach został zwycięzcą Olimpiady Przedmiotowej "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego 1887-1922. O niepodległą i granice Rzeczpospolitej". Łukasz pokonał 49 uczestników etapu centralnego olimpiady.GRATULUJEMY!!!

Patronat nad olimpiadą sprawował Prezydent RP, MON oraz MEN. Do etapu centralnego zakwalifikowanych zostało 50 uczniów, którzy po etapie okręgowym i centralnym (część I) uzyskali największą ilość punktów.
Etap centralny odbył się w Warszawie w dniach 7-9 czerwca 2018r. Podczas dwudniowych zmagań sprawdzana była wiedza z zakresu konkurencji: broń i barwa, geografia militarna, eksponat muzealny, malarstwo batalistyczne, znaki i odznaczenia, poezja i literatura, pieśń, Warszawa 1887-1922 oraz oprowadzania po wylosowanym zabytku Warszawy.

Jest to ogromny sukces ucznia Kromera zawłaszcza, że wiąże się on z uzyskaniem indeksu na wydziały prawa wszystkich uczelni wyższych (w tym UJ oraz Uniwersytet Warszawski) oraz zwolnienie z matury z historii. Opiekunem ucznia był Jerzy Tomasik.

Gala w Galerii Porczyńskich, która kończyła olimpiadę miała bardzo uroczystą oprawę, nawiązującą do Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na zdjęciu Łukasz Zimowski z powstańcami warszawskimi z klubu kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari: płk Danutą Gałkową ps. Blondynka i płk Bronisławem Maciaszykiem ps. Józef.

Źródło informacji i zdjęcia: http://kromer-gorlice.pl/