23 lutego 2019 08:13
Imieniny: Damiana, Romany, Florentyna
Kapituła nagrody Most Starosty już wie
Redaktor: Yvetta Walecka    14.01.2019. Drukuj Powiadom Znajomego
W tym roku przypada XIX edycja nagrody Starosty Gorlickiego Mosty Starosty w dziedzinie kultury. Kapituła nagrody obradowała 11 stycznia, już niebawem poznamy laureata. Nagroda Most Starosty wręczana jest od 2001 roku. Intencją nagrody jest uhonorowanie wybitnych twórców i działaczy kultury żyjących i tworzących w powiecie gorlickim oraz tych, którzy z ziemią tą czują się w sposób szczególny związani i pracują na rzecz propagowania i ochrony jej dorobku kulturowego. Jednocześnie Mosty Starosty symbolizują integrującą rolę kultury ponad wszelkimi podziałami i nierozerwalną więź twórców z ich "Małą Ojczyzną". Przyznawanie nagrody zainicjował starosta Andrzej Welc, a kontynuują ją kolejni starostowie powiatu gorlickiego - Witold Kochan, Mirosław Wędrychowicz, Karol Górski i Maria Gubała. Od 2011 r., z inicjatywy starosty Mirosława Wędrychowicza, przyznawana jest również nagroda "Przęsło" dla młodych obiecujących twórców.

Na podstawie zgłoszonych rekomendacji nagrodę oraz wyróżnienia przyznaje specjalna Kapituła Nagrody „Mosty Starosty”. Wśród laureatów znajdują się osoby zasłużone w sposób szczególny dla ratowania naszych bezcennych zabytków, pracujące „u podstaw” nad wyrównywaniem szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, animatorzy kultury w tzw. terenie podtrzymujący tradycję i krzewiący kulturę przez duże „K”. Są pisarze, śpiewacy, rzeźbiarze znani szeroko w Polsce, a także osoby bardzo zasłużone, pracujące od lat wśród mieszkańców powiatu gorlickiego.

Oto laureaci nagrody Most Starosty i wyróżnień przyznanych od 2001 roku

Rok 2001 r.
Most Starosty otrzymał Andrzej Stasiuk

wyróżnienia: Andrzej Topczyj, Wiesław Fusek, Wisław Lewek, Robert Huk, Bogdan Krok, Andrzej Piecuch

Rok 2002 r.
Most Starosty otrzymał Tadeusz Ślawski

wyróżnienia: Paweł Stefanowski, Stefan Wojna, Jan Spólnik, Beata Bochnia, Jerzy Kurcab

Rok 2003 r.
Most Starosty otrzymał Mirosław Czyżykiewicz

wyróżnienia: Wiesław Worytko, Julia Doszna, Tadeusz Pabis, Roman Rzeszutek, Robert Hubner

Rok 2004 r.
Most Starosty otrzymał Zbigniew Preisner

wyróżnienia: Zdzisław Potocki, Stanisław Hubner, Marta Bartuś, Mirosław Bogoń, Kasper Świerzowski, Magdalena Miller

Rok 2005
Most Starosty otrzymał Kwartet Camerata

wyróżnienia: o. Samuel Bommersbach, Anna Pabis, Piotr Szafran, Monika Sznajderman, Mieczysław Podobiński, Janusz Bukowski

Rok 2006
Most Starosty otrzymała Urszula Rojek

wyróżnienia: Dariusz Bohatkiewicz, Roman Korbicz, Antoni Śliwiński, Leszek Brzozowski, Mieczysław Kormanek, Barbara Kowalska

Rok 2007
Most Starosty otrzymała Mariola Cieniawa – Puchała

wyróżnienia: Krystyna Skowronek, Barbara Brach, Tadeusz Łuczejko, ks. Grzegorz Nazar, Tomasz Tarasek

Rok 2008
Most Starosty otrzymał Janusz Sepioł.

wyróżnienia: Ludomir Mazela, Jarosław Trochanowski, Małgorzata Kosacz, Henryk Walag, Robert Gryzik, ks. Adam Prącik

Rok 2009
Most Starosty otrzymał Zespół "Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki"

wyróżnienia: Anna Dobrowolska, Katarzyna Moździerz, ks. Kazimierz Franczak, Stanisław Kozieł,
Zbigniew Kurasz

Rok 2010

Most Starosty otrzymało Wydawnictwo CZARNE Moniki Sznajderman i Andrzeja Stasiuka.
Wyróżnienia: Stanisława Pyznar, Maria Cieśla, ks. Wiesław Bodzioch, ks. Roman Dubec, Franciszek Rzeszutek, Janusz Pasterski.

Rok 2011
Most Starosty otrzymał Leszek Zegzda.
Wyróżnienia: Delia Fusek, Iwona Strusińska – Dziewic, Stefan Hładyk, ks. Stanisław Pałka, Stanisław Szymański, Andrzej Grabowski.

Przęsło" otrzymał Młodzieżowy Teatr Eksperymentalny Shade z Gorlic

Rok 2012

Most Starosty otrzymał Szymon Modrzejewski prezes Stowarzyszenia Magurycz.
Wyróżnienia: Gabriela Ślawska, Rafał 'Boni' Bośniak, Aleksander Gucwa, Roman Kryk.
Przęsło” otrzymał Zespół Back Off.

Rok 2013

Most Starosty otrzymał Tomasz Kuk.
Wyróżnienia: Anna Dubec, Andrzej Ćmiech, Jan Malisz, Stanisław Matusik, Piotr Matys.
Przęsło” otrzymała grupa inicjatyw artystyczno-społecznych „Się dzieje”

Rok 2014

Most Starosty otrzymał ks. dr Jan Edling.
Wyróżnienia: Tadeusz Bochnia, Stanisław Bystrowicz, Piotr Czuchta, Henryk Kuś, Henryk Rąpała

"Przęsło" otrzymała grupa teatralna Teatr Wygwizdanego Aktora z Mlodzieżowego Domu Kultury

Rok 2015

Most Starosty 2015 otrzymał Jan Poprawa.
Wyróżnienia: Regionalny Zespół „Pogórzanie”, Piotr Gryglaszewski, Kapela Maliszów, Paweł Nowicki, Aleksander Maślej, Arkadiusz Zawiliński.
Przęsło”otrzymała Małgorzata Nalepa.

Rok 2016

Most Starosty otrzymał prof. Jerzy Adam Gracjan Vetulani.
Wyróżnienia: Mirosława Chomiak, Zygmunt Augustowski, Bartłomiej Belniak, Krzysztof Gomoła.
Przęsło” otrzymał Szalowski Zespół Wokalny, czyli SzeW.

Rok 2017
Most Starosty otrzymał Filip Berkowicz.
Wyróżnienia: Anna Cisoń, Jan Krynicki, Andrzej Welc, Antoni Mrozek, Andrzej Dziubaczka.
„Przęsło” otrzymał Łukasz Dyczko.

Rok 2018

Most Starosty otrzymał zespół Serencza.

Wyróżnienia: Maria Cetnarowska, Damian Nowak, Piotr Nowak, Jan Wypasek.

„Przęsło” otrzymał Krystian Dziewanowski.