Facebook
24 marca 2019 08:15
Imieniny: Gabriela, Marka, Gabora
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Jubileuszowe Pro Publico Bono
Redaktor: Ewa Żarnowska    06.04.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Marek Bugno wręczył po raz dziesiąty nagrodę Pro Publico Bono. W tym roku nominowanymi do nagrody byli: Iwona Budziak, Tadeusz Wszołek, Marcin Kreis, Bożena Soczek-Knybel, Piotr Piotrowski, Oliwier Nowak i Kazimierz Kowalski.  Z tej siódemki Kapituła wyłoniła zwycięzcę i dwóch wyróżnionych.- 10 lat temu, mając świadomość, że są wśród nas społecznicy z prawdziwego zdarzenia - osoby kochające ludzi i naszą Małą Ojczyznę - Ziemię Gorlicką, realizujący tą miłość przez codzienne, często niezauważane, dawanie siebie, dawanie całej swojej wiedzy, umiejętności, a nierzadko sił i zdrowia innym ludziom – zaproponowałem ustanowienie nagrody Przewodniczącego Rady Powiatu Gorlickiego pod nazwą „PRO PUBLICO BONO” - mówił podczas gali przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Marek Bugno.  Mottem przewodnim nagrody są słowa świętego Jana Pawła II „Każdy człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z  innymi...”.  Od 10 lat, każdego roku, tą nagrodą honorujemy i pokazujemy światu ludzi zasłużonych na niwie działalności społecznej i charytatywnej. Pragniemy publicznie im  dziękować i stawiać za wzór do naśladowania. Chcemy krzewić piękną ideę bezinteresownej pracy dla dobra drugiego człowieka i dla dobra publicznego. Jestem przekonany co do zasadności i potrzeby przyznawania tej nagrody! - podkreślał Marek Bugno. Martin Luther Kingi mówił: „Najbardziej niezmiennym i ważnym pytaniem życia jest: Co robisz dla innych?". Dziś po raz dziesiąty poznamy ludzi, którzy swoimi czynami już odpowiedzieli na to pytanie.

Tak też się stało. Przewodniczący Marek Bugno wraz ze starostą Karolem Górskim wręczył nagrody laureatom wyłonionym (spośród 7 nominowanych) przez Kapitułę w składzie:
- przewodniczący Marek Bugno
- starosta Karol Górski,
- wicestarosta Jerzy Nalepka,
- wiceprzewodniczący Rady Powiatu Roman Dziubina,
- radna Rady Powiatu i przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Zofia Kamińska,
członek Zarządu Powiatu Adam Urbanek,
- radny Rady Powiatu Zygmunt Fryczek.

Nagroda główna -  Statuetka Pro Publico Bono 2018 - trafiła do restauratorki z Gorlic Iwony Budziak za działalność charytatywną, za troskę o najbiedniejszych i tworzenie wspólnoty serc oraz zaangażowanie  w życie społeczne i kulturowe  Ziemi Gorlickiej. 

- Pani Iwona Budziak od blisko 10 lat dzieli się tym co ma z potrzebującymi. Wyciąga pomocną dłoń do szukających wsparcia.  Daje radość i poczucie wspólnoty – mówił przewodniczący Marek Bugno wręczając statuetkę.

Wyróżnienia otrzymali:
Bożena Soczek-Knybel
- nauczycielka z Sitnicy - za innowacyjność w pracy dydaktyczno-wychowawczej i otwarte serce dla dzieci i młodzieży oraz zaangażowanie w życie społeczne i kulturowe Ziemi Gorlickiej. Od 27 lat niestrudzenie i ciągle z takim samym zapałem – zaangażowana jest w edukację i wychowanie młodego pokolenia, otwierając przed uczniami nowe horyzonty i dając podstawę wszechstronnego rozwoju.

- Kazimierz Kowalski – rycerz z Bobowej - za budujący przykład osobistego zaangażowania w propagowanie historii rycerskiego rodu Gryfitów z Bobowej oraz aktywne włączanie się w życie społeczne, kulturowe i sportowe Ziemi Gorlickiej. - Niestrudzony emeryt, który podejmuje różnorodne wyzwania – od sportu poczynając, przez ochronę przyrody i ratownictwo, na... rycerstwie kończąc.

Laureaci otrzymali kryształowe serca i kwiaty, a wszyscy nominowani zostali obdarowani złotymi różami oraz dyplomami i upominkami książkowymi.

Gratulacje składali m.in. starosta Karol Górski i burmistrz Gorlic Rafał Kukla.

Uroczystość uświetnił koncert zespołu Retro Cafe pod kierunkiem Rafała Boniśniaka, a gościny udzielili dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisław Tohl oraz kierownik Ośrodka Konferencyjno-Wystawienniczego Kasztel w Szymbarku Ewa Piotrowska.

1.
img_9060.jpg
2.
img_9061.jpg
3.
img_9062.jpg
4.
img_9063.jpg
5.
img_9064.jpg
6.
img_9065.jpg
7.
img_9066.jpg
8.
img_9086.jpg
9.
img_9090.jpg
10.
img_9092.jpg
11.
img_9093.jpg
12.
img_9094.jpg
13.
img_9101.jpg
14.
img_9105.jpg
15.
img_9106.jpg
16.
img_9109.jpg
17.
img_9121.jpg
18.
img_9127.jpg
19.
img_9128.jpg
20.
img_9130.jpg
21.
img_9134.jpg
22.
img_9135.jpg
23.
img_9139.jpg
24.
img_9140.jpg
25.
img_9142.jpg
26.
img_9144.jpg
27.
img_9146.jpg
28.
img_9148.jpg
29.
img_9150.jpg
30.
img_9153.jpg
31.
img_9161.jpg
32.
img_9166.jpg
33.
img_9168.jpg
34.
img_9169.jpg
35.
img_9171.jpg
36.
img_9173.jpg
37.
img_9174.jpg
38.
img_9175.jpg
39.
img_9177.jpg
40.
img_9181.jpg
41.
img_9183.jpg


Informacje o laureatach i nominowanych do nagrody PRO PUBLICO BONO 2018

Statuetkę Pro Publico Bono 2018 otrzymała Iwona Budziak

Od 2012 roku jest organizatorką Gorlickiej Wigilii, dzięki której wszyscy mieszkańcy, a zwłaszcza Ci najbardziej potrzebujący i samotni, mogą poczuć atmosferę świąt, przełamać się opłatkiem, złożyć życzenia i wspólnie przeżyć okres Bożego Narodzenia.
Pani Iwona Budziak rozpoczęła realizowanie Gorlickiej Wigilii z myślą o najbiedniejszych mieszkańcach miasta. Z czasem, gromadząc wokół siebie ludzi dobrej woli, udało się jej znacząco powiększyć ilość sponsorów i grono uczestników, kierując wydarzenie nie tylko na potrzebę zapewnienia posiłku osobom najbiedniejszym, ale też na chęć wspólnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Pierwsza edycja Wigilii przyciągnęła garstkę mieszkańców, a dzięki staraniom gorlickiej restauratorki dziś wydarzenie przyciąga setki osób z miasta i powiatu. W roku 2017 odbyła się szósta edycja Wigilii, a wydarzenie w ciągu lat zdążyło na stałe wpisać się w świadomość gorliczan, którzy z radością gromadzą się na gorlickim rynku.

Równorzędne wyróżnienia otrzymali:

- Bożena Soczek-Knybel
Od 27. lat jest zaangażowana w pracę dydaktyczno-wychowawczą w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sitnicy i w środowisku lokalnym.  Wspiera uczniów, rodziców, osoby ze środowiska lokalnego znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Podejmuje wiele działań w zakresie wszechstronnego rozwoju uczniów uwzględniając ich możliwości i potrzeby, pełniąc funkcję kierownika Oddziału Świetlicy Socjoterapeutycznej „Gniazdo”, prowadząc działalność w Stowarzyszeniu na Rzecz Pomocy Rodzinie „Nadzieja” w Bieczu, pracując w formie wolontariatu w Świetlicy Socjoterapeutycznej „Gniazdo” w Sitnicy, w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci oddział w Sitnicy. Przez wiele lat współpracowała z Zarządem Rejonowym PCK w Jaśle oraz Państwowym Domem Dziecka w Zagórzanach. Prowadzi nieodpłatnie dodatkowe zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu „Matematyka innego wymiaru” oraz programu mPotęga, a także pisze projekty grantowe i pozyskuje w ten sposób środki finansowe na realizację zadań edukacyjnych. Jest autorem i koordynatorem projektu „Przez matematykę do praktyki”, który został wyróżniony w konkursie grantowym przez Kapitułę Fundacji nBanku. Z ogromnym zaangażowaniem uczestniczy w życiu środowiska lokalnego i troszczy się o swoja szkołę w Sitnicy.
Została nagrodzona Medalem Komisji Edukacji Narodowej i otrzymała wiele innych nagród i dyplomów potwierdzających jej dorobek zawodowy oraz zaangażowanie w pracę w środowisku lokalnym.

- Kazimierz Kowalski
Emerytowany nauczyciel, miłośnik sportu, szczególnie siatkówki, zapalony cyklista i narciarz.  Był radnym gminy Bobowa, komendantem Terenowego Oddziału Ratownictwa Ogólnego oraz prezesem Gminnego Zarządu Rejonowego LOK w Gorlicach. W 2011 roku zapragnął zostać rycerzem. Założył więc Bractw Rycerskie 46. Chorągwi Zygmunta Gryfity z Bobowej, któremu prezesuje. W ślad za nim poszli emerytowani nauczyciele, handlowcy, uczniowie i prof. AGH w Krakowie. Bractwo liczy 16 rycerzy i prowadzi bogata i różnorodną działalność dodając splendoru Bobowej i powiatowi gorlickiemu.
Rycerze bobowskiego Bractwa na czele z Kazimierzem Kowalskim zaprezentowali się m.in.: na otwarciu Turnieju Siatkarskiego Fakro Cup, na krakowskim rynku podczas Cepeliady, na Międzynarodowym Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej i pikniku historycznym w Jeżowie z inscenizacją „Obrona zamku”. Uczestniczyli w koncercie papieskim „Ora et labora” w Tyńcu. Zaprezentowali biografię rodu rycerza Zygmunta Gryfity Bobowskiego, podczas spotkania z twórczością muzyczną Wojciecha Jaxy Bobowskiego vel efli Ufki. Przygotowali wystawę „Uzbrojenie rycerzy i wojowników w średniowieczu”. Uczestniczyli w uroczystości „Piłsudski i Wieniawa – wielcy Polacy w służbie Ojczyźnie”. Brali udział w lekcjach historii w różnych szkołach, nawet w Krakowie.

Do nagrody nominowani byli także:

Tadeusz Wszołek

Wielce zasłużony, ale nadal bardzo aktywny, działacz Polskiego Towarzystwa Turystycznego, do którego wstąpił w 1961 roku. W latach 1984 – 1991 był Prezesem Zarządu Oddziału PTTK w Gorlicach. Do jego osiągnięć należy zaliczyć zakup budynku na potrzeby działalności statutowej i hotelowej PTTK w Gorlicach oraz zorganizowanie dwóch kursów na przewodnika turystycznego. Obecnie Pan Tadeusz Wszołek  działa jako członek Zarządu Oddziału PTTK w Gorlicach, członek Turystyki Górskiej PTTK w Gorlicach, Przewodniczący Klubu Seniorów przy MZZP „GLINIK” w Gorlicach, członek Gorlickiej Rady Seniorów w Gorlicach, członek Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Gorlicach, członek Rady Osiedla nr 12 w Gorlicach. W latach 2006- 2009 działał w Radzie Nadzorczej IV Kadencji Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedla Młodych” w Gorlicach. Jest także aktywnym członkiem Regionalnego Zespołu Tanecznego „Pogórzanie” do którego dołączył w 1996 roku.
Na przestrzeni lat był inicjatorem i organizatorem dziesiątek rajdów turystycznych i setek wycieczek krajoznawczych. Jest również organizatorem wielu turniejów i rozgrywek szachowych. Organizuje także spotkania integracyjne dla seniorów. Udziela się również jako sędzia w takich imprezach jak: lekka atletyka, pływanie, narciarstwo i szachy. Dzięki swojemu zaangażowaniu i wieloletniej pracy społecznej posiada duży autorytet w swoim środowisku lokalnym.
Pan Tadeusz otrzymał m.in. Tarczę Herbową Miasta Gorlice, Złotą Honorową Odznakę Polskiego Związku Szachowego, Odznakę Zasłużony Działacz Kultury nadaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki Polskiej Rzeczypospolitej, Złotą Honorową Odznakę PTTK, Odznakę „50 lat PTTK”.

Oliwier Nowak 
Ma 12 lat i uczy się w Miejskim Zespole Szkół nr 5 w Gorlicach. Podobnie jak jego rówieśnicy lubi grać w piłkę i jeździć na rowerze. Dodatkowo jest wyjątkowo wrażliwy i potrafi zachować się niezwykle odpowiedzialnie. Te cechy sprawiły, że bez wahania zainteresował się losem leżącego pod drzewem człowieka i wezwał pomoc. Po powrocie do domu mógł z dumą powiedzieć „mamo, chyba uratowałem życie człowiekowi”.
Dzień, w którym Oliwier uratował ludzkie życie był zwykłym dniem jak każdy inny. Chłopiec wybierał się pograć w piłkę. Gdy był już na wysokości wjazdu do szkoły, MZS nr 3, zauważył, że pod drzewem coś leży. Początkowo myślał, że ktoś wyrzucił jakieś ubrania. Dopiero gdy podszedł bliżej zobaczył mężczyznę nie dającego żadnych oznak życia. Oliwier bez zastanowienia sięgnął po telefon i zadzwonił na pogotowie. Ratownicy, którzy przyjechali na miejsce natychmiast zajęli się potrzebującym. „Nie wiedziałem co mu się stało, ale na pewno potrzebował pomocy” - mówił mały bohater.

Marcin Kreis
Choć mieszka w Warszawie niestrudzenie, a co najważniejsze skutecznie, od 2010 roku walczy o przywrócenie połączeń kolejowych powiatu gorlickiego i Gorlic z Krakowem, Zagórzem, Warszawą i dalej całą Polską. W zasadzie trudno znaleźć uzasadnienie dla społecznej działalności Pana Marcina Kreisa. Może to się dzieje z miłości do pewnej Gorliczanki? Może motywacją jest piękny Beskid Niski? Z całą pewnością robi to pro publico bono – zupełnie społecznie i bezinteresownie. Początkowo było to jak walka z wiatrakami ale znalazł wsparcie w samorządach powiatowych, gminnych i miejskich ziem leżących wzdłuż linii kolejowej Stróże – Zagórz, czyli od powiatu gorlickiego, aż po powiat bieszczadzki. Wspólnym wysiłkiem, krok po kroku - najpierw na stacji Gorlice-Zagórzany, w Bieczu, a potem i w Gorlicach zaczęły ponownie pojawiać się pociągi. Dla Pana Marcina Kreisa szczęśliwy finał uruchomienia jednego połączenia, to równocześnie początek walki o kolejne pociągi, o większą częstotliwość ich kursowania, o obniżkę ceny biletów na pociągi PKP Intercity. Prowadzi na Facebook profil „Reaktywacja Pociągów Biecz-Gorlice – Kraków”, gdzie na bieżąco zamieszcza informacje na temat nowych połączeń, aktualnych rozkładów jazdy, a w razie potrzeby kolejne petycje i pisma. Udostępnia także zdjęcia z Gorlic, relacje na żywo ze spacerów po mieście i wędrówek po Beskidzie Niskim oraz oczywiście relacje z przejazdów kolej. Promuje powiat gorlicki wśród pasażerów pociągów.
Dzięki zaangażowaniu Pana Kreisa udało się zrobić specjalne koszulki z nadrukiem "Pociągiem do Gorlic". Jego działalność stała się inspiracją dla firmy z gadżetami do zaoferowania kubków: "Mam pociąg do Gorlic" i "Mam pociąg do Biecza". Można je kupić online.

Piotr Piotrowski
Pomysłodawca, założyciel oraz redaktor popularnego Fanpages: Zalew Klimkówka https://pl-pl.facebook.com/klimkowkazalew i portalu informacyjnego o nazwie www.zalewklimkówka.pl gdzie promuje nie tylko Zalew Klimkówka, ale i wszystkie obrzeżne miejscowości i cały powiat gorlicki oraz Łemkowszczyznę. Był także jednym z twórców Gorlickiego Portalu Informacyjnego www.abcgorlice.pl
To także ceniony fotograf i filmowiec. Jego prace można oglądać m.in. na prowadzonych portalach. Najważniejsze materiały promocyjno-informacyjno-reklamowe zrealizowane przez Pana Piotra to: Jubileusz 30 – lecia działalności Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów”, Pociąg REGIO Rzeszów-Gorlice, 100 rocznica bitwy pod Gorlicami, „Festiwal Smaku” z udziałem Ewy Wachowicz, Dni Otwarte Zakładu Maszyn Górniczych Glinik, 52 Erupcyjny Rajd Politechniki Krakowskiej, Ekstrim Gorlice – propagowanie siatkówki, Spotkania Teatralnych INNOWICA w Nowicy, Łemkowska Watra w Zdyni czy Morsowanie nad Zalewem Klimkówka.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl