25 maja 2019 07:19
Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
Jubileuszowa Poetycko-Muzyczna Bitwa pod Gorlicami
Redaktor: Yvetta Walecka    06.05.2019. Drukuj Powiadom Znajomego

Poezja jest niewątpliwie lekarstwem dla duszy i bezcennym darem. O tym, że nigdy nie wyjdzie z mody świadczy Poetycko-Muzyczna Bitwa pod Gorlicami, rozgrywana nieprzerwanie od 25 lat.

Kiedy w 1995 roku Ognisko Pracy Pozaszkolnej postanowiło zorganizować po raz pierwszy ogólnopolski turniej piosenki literackiej, organizatorzy nie spodziewali się, że to przedsięwzięcie cieszyć się będzie tak dużym powodzeniem. Dwa lata później w 1997 roku przygotowaniem Poetycko-Muzycznej Bitwy pod Gorlicami zajął się Młodzieżowy Dom Kultury w Gorlicach. I tak pozostało do dziś. Co roku zwieńczeniem Bitwy jest koncert gwiazdy. Z okazji okrągłego jubileuszu na scenie Gorlickiego Centrum Kultury wystąpił Stanisław Soyka. Ćwierć wieku to okazja do złożenia gratulacji i podziękowań dla organizatorów.
Przyszło mi dziś pokłonić głowę dla Państwa zaangażowania, zapału i entuzjazmu z jakim organizujecie tę niezwykle ambitną – szczególnie w dzisiejszej dobie hip-hopu i wszechobecnego rapu – imprezę promującą młodych twórców i wykonawców - mówiła podczas swojego wystąpienia Starosta Gorlicki Maria Gubała. To teatralna, poetycka wyprawa w głąb ludzkiej wrażliwości, liryczna opowieść o życiu i tym wszystkim, co go wypełnia. Dziękuję „ojcom bitwy” panom Bogusławowi Diduchowi i Sobiesławowi Pawlikowskiemu, niezawodnemu jurorowi i promotorowi „bitwy” - Janowi Poprawie, pani Ewie Plucińskiej byłej dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach i obecnemu dyrektorowi Tomaszowi Kubali i wielu, wielu innym. Nie sposób wymienić wszystkich wspaniałych ludzi, gdyż lista jest bardzo długa. Dziękuję wszystkim, którzy z miłości do poezji śpiewanej wspierali, wspierają i zapewne wspierać będą tę wspaniałą imprezę. Dzięki Wam o ziemi gorlickiej słyszy cała Polska. Niech Poetycko-Muzyczna Bitwa pod Gorlicami trwa wiecznie!
Stanisława Soyki nikomu przedstawiać nie trzeba. Wielki talent, wielki muzyk, wielki autorytet. Zachwycona gorlicka publiczność nie chciała wypuścić artysty i oczywiście nie obeszło się bez bisów.
W przyszłym roku 26 edycja Poetycko-Muzycznej Bitwy pod Gorlicami. Kogo zaproszą organizatorzy? Musimy uzbroić się w cierpliwość.

Zdjęcia Wojciech Haberek

7a.jpg