24 marca 2019 08:18
Imieniny: Gabriela, Marka, Gabora
Jak nie stać się ofiarą współczesnego niewolnictwa
Redaktor: Ewa Żarnowska    24.10.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach spotkali się z uczniami Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach, aby porozmawiać o współczesnych formach niewolnictwa. Spotkanie odbyło się w ramach  obchodów XII Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi przypadającego na dzień 18 października i miało na celu uświadomienie jak poważnymi problemami są: przymusowa prostytucja, praca przymusowa, handel dziećmi czy handel narządami.

Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka jakimi są wolność i godność. W dzisiejszym świecie problem handlu ludźmi może dotyczyć każdego, dlatego najskuteczniejszą profilaktyką jest właśnie wiedza. Działania policji mają na celu przestrzec i uchronić młodzież przed podejmowaniem niewłaściwych decyzji zagrażających ich życiu lub zdrowiu. Podczas spotkania młodzież dowiedziała się nie tylko czym jest handel ludźmi, ale także jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować przed wyjazdem za granicę i co zrobić, gdy zostanie się ofiarą handlu ludźmi.

Zatem PAMIĘTJCIE!!!!
Wyjeżdżając za granicę kraju:
- Dopełnijcie wszelkich formalności;
- Ubezpieczcie się;
- Nigdy nie oddawajcie swojego paszportu pośrednikowi ani innym osobom;
- Sprawdźcie, czy pośrednik oferujący Ci pracę działa legalnie;
- Upewnijcie się, że Twój pracodawca istnieje;
- Poinformujcie najbliższych o miejscu pobytu i ustalcie zasady kontaktów np. raz w tygodniu o ustalonej porze.
- Ustalcie hasło, którym się posłużycie w przypadku ewentualnych kłopotów np. przekaż pozdrowienia dla kogoś kto nie istnieje;
- Zróbcie kserokopię dokumentów.

Źródło informacji i zdjęć: http://www.zst.gorlice.pl/

n1.jpg
n2.jpg