19 lipca 2019 08:22
Imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława
Inwestujemy w kształcenie zawodowe
Redaktor: Ewa Żarnowska    01.12.2009. Drukuj Powiadom Znajomego
  Na początek 277 tys. zł, a potem około 9 mln zł przeznaczy Zarząd Powiatu Gorlickiego na modernizację, a właściwie całkowitą przebudowę obiektów i reorganizację systemu kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat za pośrednictwem  Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego.

Pierwsze pieniądze w modernizację obiektów są wydawane od początku tego roku. I tak 116 tys. zł Zarząd przeznaczył na opracowanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej na przebudowę i dostosowanie pomieszczeń do potrzeb Centrum. Kolejne 54 tys. zł przeznaczono na remont niektórych pomieszczeń I piętra. Ponad 53 tys. zł powiat wydał na budowę przykanalika sanitarnego w budynku Centrum. Następny trwający właśnie etap to remont pomieszczeń sanitarnych na I piętrze Centrum. W ten sposób w 2009 roku w Centrum zainwestowano około 277 tys. zł.
    Wiadomo już także, iż w 2010 roku prowadzona będzie termomodernizacja warsztatów w Bieczu a w 2012 w Gorlicach. Będzie to kompleksowa wymiana okien, drzwi, nowe instalacje co. i kotłownia i oczywiście ocieplenie budynków z nową elewacją.
    Kolejny niezwykle ważny etap w kierunku poprawy jakości kształcenia zawodowego to wdrożenie do realizacji projektu „Południowa Sieć Edukacji Zawodowej”. Inicjatorem tego projektu jest starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz, a pod projektem podpisali się także starostowie:  limanowski Jan Puchała, nowosądecki Jan Golonka, nowotarski Krzysztof Fabera, tatrzański Andrzej Gąsienica – Makowski oraz prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. Wniosek został złożone w kwietniu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Cały projekt ma być realizowany w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego – Poprawa jakości usług edukacyjnych; Rozwój infrastruktury kształcenia ustawicznego oraz kształcenia zawodowego. Wszyscy uczestnicy projektu z niecierpliwością i nadzieją oczekują na pomyślną weryfikację wniosku.
    To pierwszy taki projekt na skalę Małopolski, a może i Polski. Pozwala on na skoordynowane działania w zakresie stworzenia zintegrowanej sieci szkolnictwa zawodowego oraz kształcenia ustawicznego na obszarze południowej Małopolski – mówi starosta Mirosław Wędrychowicz. Ma na celu poprawę dostępności do wiedzy dla młodzieży oraz dorosłych i wzmocnienie konkurencyjności mieszkańców tej części Małopolski na rynku pracy.
Będziemy się wzajemnie uzupełniać, bo każdy wyspecjalizuje się w innej dziedzinie. Będziemy chcieli stosować „wymianę” młodzieży między ośrodkami, zabezpieczając jej np. ciekawe tygodniowe pobyty z ofertą edukacyjną oraz turystyczną. Celem projektu jest również wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami, zdalne prowadzenie zajęć i nowe formy przekazu wiedzy.  Pozyskane środki powiat gorlicki przeznaczy na modernizację i doposażenie szkół zawodowych oraz Centrum Kształcenie Ustawicznego i Praktycznego. Zamierzamy zmodernizować i utworzyć 5 pracowni branży samochodowej i mechanicznej.
    Zarząd Powiatu wspólnie z dyrektorem Centrum Adamem Tarsą czynią także starania o pozyskanie około 1 mln zł z Programu Szwajcarskiego na modernizację kilku kolejnych pracowni.

Przypomnijmy, że Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach zostało utworzone na podstawie uchwały Rady Powiatu Gorlickiego z dnia 30 października 2008 r. Rozpoczęło działalność z dniem 1 stycznia 2009 r., przejmując kadrę i majątek rzeczowy dotychczasowych warsztatów szkolnych: Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach i Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu.
Centrum prowadzi kształcenie praktyczne w branżach: mechanicznej, elektrycznej, samochodowej oraz innych zleconych przez organ prowadzący, czyli powiat.
Podstawowym celem działalności Centrum jest organizowanie  praktycznej nauki zawodu dla uczniów i słuchaczy z terenu powiatu gorlickiego. Organizuje ono także egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe dla uczniów i słuchaczy oraz kształcenie, dokształcania i doskonalenia dorosłych w formach pozaszkolnych.
Centrum ma również w swojej ofercie kursy zawodowe przeznaczone dla młodzieży oraz osób dorosłych, które chcą zdobyć lub poszerzyć swoje umiejętności zawodowe. Wszystkie kursy umożliwiają zdobycie certyfikatów potwierdzających zdobyte kwalifikacje i uprawnienia.

c.jpg
c0.jpg