21 kwietnia 2018 06:09
Imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada
IDĄ ŚWIĘTA KUPUJ ŚWIADOMIE
Redaktor: Ewa Żarnowska    08.12.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Zanim zdecydujemy się na skorzystanie ze „świątecznej” oferty, sprawdźmy czy rzeczywiście jest to promocja. Może się bowiem okazać, że ten sam towar wcześniej lub w innym sklepie kosztuje znacznie mniej. Uważajmy na gratisy oraz zestawy – bywają droższe niż produkty kupowane oddzielnie. Kupując żywność nie sugerujmy się wielkością opakowania. Często w dużych kartonach, torbach, słojach znajduje się mniej produktu niż oczekujemy. Zwróćmy uwagę na zawartość masy netto lub liczbę sztuk w opakowaniu jednostkowym.

Pamiętaj: sprawdzaj datę minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia

Zwrot w sklepie internetowym
A co jeśli dostarczone buty okazały się za małe albo po prostu się rozmyśliłeś? Jeśli kupiłeś rzecz przez internet, masz 14 dni na rezygnację z zakupu – wystarczy w tym terminie wysłać rezygnację sprzedawcy. W oświadczeniu tym nie musisz podawać powodu, a sprzedawca ma obowiązek zwrócić pieniądze.
Pamiętaj – przy zakupach internetowych sprawdzaj wiarygodność sprzedawcy przed kliknięciem „Kupuję”, oraz sprawdź kompletność dostarczanego towaru przy odbiorze.

Zwrot w sklepie tradycyjnym
Niemożliwym okazać się może zwrot nietrafionych zakupów w zwykłych sklepach. Tu wszystko zależy od dobrej woli sprzedawcy. Najlepiej zapytaj o taką możliwość i jej zasady przed zakupem. Musisz się dostosować do warunków sprzedającego, może np. zażądać oryginalnego opakowania, a pieniądze zwracać wyłącznie na kartę podarunkową.

Drożej przy kasie
Bądź czujny. Czasami kasjer żąda wyższej ceny, niż widnieje na metce czy półce. W takiej sytuacji masz prawo kupić rzecz po niższej cenie!

Reklamacje
W trakcie wyprzedaży Konsument ma takie same prawa jak zwykle. Nie ma znaczenia, że towar został przeceniony, chyba że przyczyną obniżki była konkretna wada i zostałeś o niej poinformowany.

W nabytym towarze ujawniła się wada - masz prawo do reklamacji. Konieczny będzie dowód zakupu, np. paragon, faktura, wyciąg z konta, które potwierdzą, że produkt został zakupiony w konkretnym sklepie.
Kupujący ma prawo złożyć reklamację w ciągu dwóch lat od daty zakupu, ale w przypadku zakupu nieświeżej żywności przed upływem daty ważności. Jeśli towar jest wadliwy, sprzedawca musi go naprawić, wymienić, obniżyć cenę albo zwrócić pieniądze, gdy wada jest istotna  – przypomina Krzysztof Majcher Powiatowy Rzecznik Konsumentów.

Bezpłatna pomoc
W przypadku wątpliwości lub problemów, skontaktuj się z rzecznikiem konsumentów:
Starostwo Powiatowe w Gorlicach, ul. Biecka 3, pok. 103 tel 18 35-48-780

Informację opracował Powiatowy Rzecznik Konsumentów Krzysztof Majcher