Facebook
24 marca 2018 01:43
Imieniny: Gabriela, Marka, Gabora
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Hamburg zdobyty przez Górkę
Redaktor: Ewa Żarnowska    07.10.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Dwudziestu dwóch uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach wraz z dwiema opiekunkami brało udział w projekcie międzynarodowej wymiany do Hamburga. Głównymi założeniami projektu była praca nad zagadnieniem stosunków polsko-niemieckich na przestrzeni wieków, nawiązanie współpracy międzynarodowej, a także poprawienie zdolności językowych.
Po długiej podróży uczniowie spędzili weekend w centrum Hamburga, poznając swoich niemieckich rówieśników i zwiedzając najciekawsze obiekty w mieście. Udało się odwiedzić między innymi port, fragment starego miasta, ratusz, punkt widokowy w filharmonii, a także muzeum sztuki – Hamburger Kunsthalle – w którym można było przyjrzeć się oryginalnym obrazom Claude Moneta, Pablo Picasso, Salvadora Dali czy też Andy’ego Warhola i wielu, wielu innym.
Miasto zrobiło na wszystkich bardzo pozytywne wrażenie, pomimo dokuczliwego deszczu, który towarzyszył im przez całą sobotę.
W poniedziałek grupa udała się do niemieckiej szkoły – Max Brauer Schule - z którą prowadzona jest wymiana. Po zwiedzeniu budynku szkoły, polscy uczniowie postawili się w roli nauczycieli i starali się nauczyć swoich rówieśników podstawowych zwrotów w języku polskim. Było to dość trudne zadanie, jednak przyniosło wiele śmiechu i – mamy nadzieję – trwałe efekty.
Następnego dnia polska grupa wraz z uczniami z Niemiec udała się do domku w Warwisch pod Hamburgiem, w którym miała rozpocząć się wspólna praca nad filmami. Ich tematyka dotyczyła gotowania (m.in. kuchni polskiej i niemieckiej), komunikacji werbalnej oraz niewerbalnej, polskich i niemieckich bajek oraz wierszy, a także historii. W każdej z grup pracowały osoby różnych narodowości, co miało służyć lepszemu poznaniu się. W czasie tych kilku dni udało się nie tylko przygotować materiał filmowy, ale także poprawić zdolności językowe i poznać obyczaje i codzienność innych ludzi. Mieszkanie pod jednym dachem przyniosło bardzo owocną współpracę oraz zacieśnienie więzi między uczestnikami projektu.
W międzyczasie polska grupa odwiedziła obóz koncentracyjny w Neuengamme. Był to obóz pracy, w którym więźniowie produkowali cegłę i materiały budowlane, z czasem także broń, po zakończeniu wojny został zaś przekształcony w więzienie.
Po przyjeździe z Warwisch do Hamburga wszyscy spotkali się w szkole, aby obejrzeć efekty współpracy oraz zamienić kilka słów pożegnania. Nadszedł czas powrotu do domu. Mimo zmęczenia po ciężkiej pracy wszyscy wrócili bogatsi o pewne doświadczenia, które mają szansę przynieść efekty w przyszłości.

Informacja i zdjęcia: ZS nr 1 w Gorlicach

1.
g2.jpg
2.
g4.jpg
3.
g5.jpg
4.
g5a.jpg
5.
g7.jpg
6.
g8.jpg
7.
g9.jpg
 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl