19 czerwca 2019 23:10
Imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława
Gorlicko-sądecki potencjał - szwajcarska jakość
Redaktor: Ewa Żarnowska    02.12.2015. Drukuj Powiadom Znajomego
„Determinanty rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Forum ludzi, którym się udało” - taki temat miała konferencja wieńcząca projekt pn. „Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego” realizowany w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy. Liderem projektu była Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., a partnerami: Powiat Gorlicki, Powiat Nowosądecki i Małopolska Organizacja Turystyczna.

Uczestników konferencji, wśród których byli przedstawiciele partnerów projektu, lokalnych samorządów, przedsiębiorców, stowarzyszeń, a także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, powitał starosta Karol Górski. Starosta bardzo serdecznie dziękował stronie szwajcarskiej za zainwestowanie w nasz region ponad 7 mln franków szwajcarskich, które dobrze przysłużyły się przedsiębiorcom, rolnikom, uczniom oraz promocji i rozwojowi regionu. Przypomniał, ze był to najdłuższy projekt w jakim brał udział powiat gorlicki, bo pierwsze rozmowy na jego temat miały miejsce w 2008 r. , a podpisanie umowy przez wszystkich partnerów nastąpiło we wrześniu 2011 roku. Starosta wyraził uznanie dla lidera projektu - MARR - za cierpliwość i zrozumienie w trakcie realizacji projektu oraz wsparcie w pokonywaniu wszelkich trudności. Podziękował również powiatowi nowosądeckiemu za owocną współpracę i wspólne rozwiązywanie problemów oraz MOT za skuteczną promocję obu powiatów. Wyraził przekonanie, że projekt zgodnie z wypracowanym podczas jego realizacji hasłem ”Obierz kierunek gorlickie – sądeckie ” będzie nadal służył  rozwojowi gospodarczemu i promocji turystycznej obu powiatów.

Starosta Karol Górski przedstawił także zadania jakie zostały zrealizowane w powiecie gorlickim w ramach projektu i wynikające z nich korzyści. I tak przeprowadzono:
- 73 rodzaje kursów zawodowych (w tym spawania 20 edycji, SEP/AutoCad – 10 edycji, obrabiarki CNC/cięcie plazmowe/pakiet komputerowy Office-12 edycji i wiele innych),
- 35 konferencji i szkoleń dla rolników,
- 1359 przeszkolonych osób (ponad 50 dostało pracę),
- przekazano kilkadziesiąt dotacji dla przedsiębiorców powiatu gorlickiego
Wielkim beneficjentem projektu jest młodzież ucząca się w CKPiU w Gorlicach. Centrum zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt do pracowni spawalniczej, poprawiono estetykę i bezpieczeństwo otoczenia placówki, a nade wszystko przebudowano pomieszczenia dawnej odlewni na nowoczesną salę audio-wizualną.
Starosta podkreślił, że projekt miał wiele zalet tj:
- rozległość obejmująca szeroką grupę beneficjentów –  przedsiębiorcy, rolnicy, branża turystyczna, jednostki kształcenia zawodowego i uczniowie z 2 powiatów
- poznanie szwajcarskiego modelu kształcenia zawodowego
- promowanie ziemi gorlickiej i nowosądeckiej oraz produktów lokalnych
- możliwość współpracy z MARR, MOT i powiatem nowosądeckim
- wprowadzenie nowatorskich rozwiązań w rolnictwie (uprawa winorośli, wyrób serów, ziołolecznictwo).
Z projektu do powiatu gorlickiego trafiło 1,2 mln CHF (3,4 mln zł), przy wkładzie własnym 0,5 mln zł.

O pozytywnych efektach projektu mówiła Monika Bochenek, podkreślając, że powiat nowosądecki skupił się na rolnictwie i sadownictwie, wdrażając m.in. innowacyjny system wykrywania zagrożeń dla sadownictwa. Wyraziła nadzieję na kontynuację współpracy, bo partnerstwo w projekcie było efektywne i skuteczne.
    O stronie promocyjnej projektu mówiła Bożena Srebro z MOT. Zwróciła uwagę, ze był to najtrudniejszy projekt w jej karierze zawodowej, ale równocześnie dobre doświadczenie, a wszyscy partnerzy zasługują na słowa uznania. MOT prowadziła szeroką promocję obu powiatów za pomocą wszystkich dostępnych instrumentów oraz kreacją produktów lokalnych. Powstały m.in. specjalne promocyjne strony internetowe: http://obierzkierunek.pl/    www.produkty-lokalne.powiat-ns.pl
Można na nie trafić także z adresu:  http://mot.krakow.pl/swiss.html

Podczas konferencji prelekcje wygłosili:
- Jakub Hołysz z MARR nt. Sztuka budowania konkurencyjności w oparciu o wartości
- Jarosław Giertner z Instytutu Szkoleń MEGALIT nt. Poszukiwanie klientów prostym wyzwaniem czy trudnym obowiązkiem,
- Edyta Przybylska z MARR – Kształtowanie relacji z otoczeniem – najnowsze trendy i wyzwania
- Elżbieta Tomczyk-Miczka z MOT – świadome tworzenie atrakcyjnej marki
- Joanna Jakubowska-Łazęcka z MARR – Poszukiwanie inspiracji, dobrym pomysłem na innowacyjność.

Konferencję prowadziła Joanna Jakubowska-Łazęcka z MARR.

tn_img_370.jpg
tn_img_4371.jpg