24 stycznia 2019 05:51
Imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała
Gorlice pamiętają o Barucie
Redaktor: Yvetta Walecka    28.12.2018. Drukuj Powiadom Znajomego

Józef Barut  – architekt i archiwista - to jeden z najbardziej zasłużonych mieszkańców Gorlic. Odbudowywał to miasto, zniszczone dzialaniami wojennymi, zachowywał od zapomnienia zabytki ziemi gorlickiej.

Do Gorlic przybył w 1918 r. i kolejne lata życia poświęcił odbudowie miasta zniszczonego w czasie I wojny światowej. Działał na rzecz odnowy i ratowania wielu zabytków ziemi gorlickiej. Był autorem projektów architektonicznych szkół, kościołów oraz całych zespołów urbanistycznych, prowadził badania regionalne, a zgromadzone materiały zamieścił w publikacji „Nad rzeką Ropą”. Był współtwórcą Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach. Żył w latach 1890-1967.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Klub Gorliczan na ul. Piekarskiej zamontowana została pamiątkowa tablica poświęcona temu wybitnemu inżynierowi. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali starosta gorlicki Maria Gubała oraz burmistrz Gorlic Rafał Kukla. Tablicę poświęcił proboszcz Parafii pw. Narodzenia NMP ks. Stanisław Ruszel.

Zdjęcia UM Gorlice