13 grudnia 2018 17:16
Imieniny: Łucji, Otylii, Włodzisławy
Gdzież są twoje szklane domy
Redaktor: Ewa Żarnowska    01.10.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
Już po raz czwarty w Zespole Szkół Technicznych im W. Pola w Gorlicach odbyło się spotkanie z okazji Narodowego Czytania  „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Ponownie akcję promowania czytania zorganizowały: bibliotekarka Ewa Przesławska i polonistka Renata Rybczyk. Wśród gości byli m.in. wicestarosta Jerzy Nalepka i przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Gorlickiego Zofia Kamińska.

Uroczystość otworzyła Renata Stępień dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, podkreślając, iż szkolne spotkania z czytaniem książek to kolejna impreza, która wpisuje się w stały kalendarz uroczystości szkolnych. Mówiła, że dzięki literaturze można poszerzyć wiedzę o historycznych wydarzeniach, ale także czerpać inne korzyści płynące z czytania. Dzięki czytaniu rozwija się bowiem wyobraźnia, fantazja, wzbogaca się życie człowieka, a komunikacja staje się pełniejsza. Czytanie jest również świetnym sposobem na relaks, uczy empatii i kształtuje wrażliwość.
Zwróciła uwagę na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkreśliła, że słowa „wolność” i „niepodległość” powinny stanowić w tym roku swoisty słownik i przewodnik po literaturze. W założenia te świetnie wpisuje się „Przedwiośnie”- powieść pytań, tragicznych losów i marzeń bohaterów.
Do czytania poszczególnych fragmentów „Przedwiośnia” przybyli zaproszeni goście: Jerzy Nalepka wicestarosta powiatu gorlickiego, Zofia Kamińska przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, Roman Trojanowicz dyrektor Branżowej Szkoły I Stopnia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości im. J. Kilińskiego w Gorlicach i Małgorzata Janusz-Nowicka pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu Filii w Gorlicach. Nie zawiedli również rodzice uczniów - Marzena Stróżyk i Krystyna Przybyłowicz. W czytanie powieści Żeromskiego włączyli się także przedstawiciele nauczycieli - R. Warzecha i K. Jędrzejczyk i pracowników szkoły – J. Pawłowski oraz uczniów ZST im. W. Pola: M. Stróżyk, Ł. Przybyłowicz, G. Szydłowski oraz Branżowej Szkoły I Stopnia CRiP W. Makowiec i K. Wałęga.
Odczytane fragmenty powieści przeniosły słuchaczy w świat II Rzeczypospolitej widzianej oczami Stefana Żeromskiego. Stanowiły zachętę do wspólnej debaty nad kształtem Polski u progu niepodległości i Polski współczesnej. Dekoracja oraz prezentacja multimedialna z fragmentami filmu, muzyką i zdjęciami podkreśliły atmosferę pierwszych lat wolności pełnych radości, ale także niepokoju o przyszłe losy państwa.
    Podczas spotkania odbył się konkurs literacki mobilizujący do uważnego słuchania poszczególnych fragmentów powieści, w który włączyli się uczniowie. Oczywiście nie zabrakło słodkich nagród.
Warto podkreślić, że wspólne czytanie łączy pokolenia, popularyzuje czytelnictwo, integruje środowisko szkolne i pozaszkolne. Jest to ciekawa propozycja zachęcania młodych ludzi do czytania polskiej wartościowej, choć czasem trudnej, literatury.

Informację i zdjęcia udostępniła dyrektor ZST Renata Stępień.

akolaz1.jpg
kolaz3.jpg