19 sierpnia 2019 20:42
Imieniny: Bolesława, Juliana, Jana
Gadu-gadu i trele-morele czyli XIX Powiatowy Konkurs Ortograficzny
Redaktor: Yvetta Walecka    03.04.2019. Drukuj Powiadom Znajomego
Zewsząd słychać narzekania, że nikt już nie dba o język i poprawną polszczyznę. Czyżby? We wtorek 2 marca w uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zmierzyli się w finale XIX Powiatowego Konkursu Ortograficznego.

Do konkursu, który odbył się w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach przystąpiło 18. uczniów. W dyktandzie, większych ortograficznych pułapek nie było ale... piszący musieli się wykazać znajomością zasad interpunkcji.
Fragmenty dyktanda:
„Chciałabym się wykazać oryginalnością. Pomyślałam, że najlepszy byłby miniprezent. Nieważne jaki, byleby sprawił przyjemność przyjaciółce.  Chyba tym razem nie przez internet, lecz w desie kupię jakiś drobiazg”.
„Gdy o tym myślę, przeżywam gehennę, od razu wzbiera we mnie żądza, by nie zwlekając, otworzyć drzwi na oścież, wybiec z domu i pognać naprzód, wprost przed siebie, donikąd. Ha! Ale muszę przecież napisać to arcytrudne i arcyciekawe zadanie”.
„Nie dzwoniłam do Jurka, bo pomyślałam, że podaruję sobie jeszcze jeden dzień niemyślenia o tym ohydnym eseju i pójdę do Sylwii. Mieszka naprzeciwko. Często odwiedzamy się nawzajem, żeby poplotkować. Włożyłam więc błękitno-różowy sweterek oraz dżinsy i ruszyłam do koleżanki. Siedzimy sobie, gadu-gadu, takie tam trele-morele, i nagle... olśnienie. Ojej!...
Prace uczniów oceniała komisja konkursowa w składzie: Dorota Zagórska – przewodnicząca oraz członkowie: Agata Tomasiak i Anna Fiter.
Decyzją komisji I miejsce i tytuł „Mistrza Ortografii Powiatu Gorlickiego” uzyskał Jakub Ryndak uczeń Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach.  II miejsce i tytułu I Wicemistrza Ortografii Powiatu Gorlickiego otrzymał Wojciech Spólnik z I LO w Gorlicach, a III miejsce i tytuł II Wicemistrza Ortografii Powiatu Gorlickiego uzyskał Konrad Siuta z ZS nr 1 w Gorlicach.
Konkurs ma na celu propagowanie kultury języka polskiego, szerzenie wśród młodzieży nawyków pracy nad poprawnością językową, kształcenie umiejętności poprawnego, biegłego i płynnego pisania oraz rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy z zakresu polskiej ortografii. Konkursowi patronowała Starosta Gorlicki Maria Gubała, który ufundował nagrody oraz dyplomy.
Konkurs podsumował dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji - Tadeusz Mikrut. „W imieniu Starosty Gorlickiego Marii Gubały, dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w trudnych zmaganiach z polską ortografią. Składam gratulacje zwycięzcom zajętych miejsc i dziękuję opiekunom za przygotowanie młodzieży do udziału w konkursie”.
Kolejna edycja będzie miała miejsce w szkole tegorocznego zwycięzcy, czyli w Zespole Szkół Zawodowych w Gorlicach.

1a.jpg
9a.jpg