Facebook
18 września 2019 07:38
Imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Droga serca w ZST
Redaktor: Ewa Żarnowska    18.12.2015. Drukuj Powiadom Znajomego
„Drogą do innych ludzi jest droga serca” - to hasło, które przyświeca licznym działaniom charytatywnym uczniów i nauczycieli w Zespole Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach. Dobrym przykładem jest współpraca z Warsztatem Terapii Zajęciowej z Gładyszowa. W ZST w Gorlicach, już po raz drugi, odbyło się spotkanie z gośćmi z Gładyszowa, którzy przyjechali wraz z opiekunami oraz  księdzem dyrektorem Arkadiuszem Barańczukiem.Celem spotkania była  integracja i aktywizacja społeczna osób niepełnosprawnych, jak również  przybliżenie tajników zawodu fryzjera. Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej, miłej, rodzinnej oraz pełnej otwartości atmosferze. Uczniowie z klasy III T, w zawodzie technik usług fryzjerskich, w swojej profesjonalnej pracowni wykonywali drobne zabiegi i usługi fryzjersko-kosmetyczne. Dodatkową atrakcją dla uczestników była możliwość spędzenia tego czasu na wspólnych rozgrywkach w bilarda czy tenisa stołowego. Nie zabrakło szkolnego zespołu muzycznego, który zapewnił oprawę muzyczną z ciekawym repertuarem piosenek, które zachęciły do wspólnego śpiewania.

1.
tn_dsc01.jpg
2.
tn_dsc04069.jpg
3.
tn_dsc04071.jpg
4.
tn_dsc04078.jpg
5.
tn_dsc04083.jpg
6.
tn_dsc04101.jpg
7.
tn_dsc04106.jpg
8.
tn_dsc04109.jpg
9.
tn_dsc04110.jpg
10.
tn_dsc04136.jpg
11.
tn_dsc04137.jpg
12.
tn_zdj1.jpg
13.
tn_zdj2.jpg


Te spotkania to doskonała lekcja tolerancji, cierpliwości oraz otwartości na potrzeby innych ludzi, ale jak mówi dyrektor szkoły Renata Stępień  - to nie jedyne tego typu działania realizowane w szkole, których celem ma być  promowanie pozytywnych działań na rzecz osób niepełnosprawnych, kształtowanie wrażliwości na innych czy też  porozumiewanie się z innymi ludźmi, stawanie się otwartym w stosunku do drugiego człowieka jego niepowtarzalności, oryginalności czy inności. Szczególnie ważne jest to w dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy zabiegani, egoistyczni, zapatrzeni tylko na siebie, dlatego szkoła ma ten obowiązek mówienia, uczenia, pokazywania jak być dobrym człowiekiem. W naszej szkole sprzyja temu realizowany program wychowawczy, który kładzie szczególny nacisk na stwarzanie uczniom wielu możliwości działań charytatywnych, stanowiących praktyczną realizację przykazania miłości bliźniego.


Różne oblicza wolontariatu ZST

1.
tn_zdj5.jpg
2.
tn_zdj6.jpg
3.
tn_zdj7.jpg


W Zespole Szkół Technicznych prowadzone są różnorodne przedsięwzięcia, realizowane co roku przez kilkudziesięciu stałych i akcyjnych szkolnych wolontariuszy, a ich inicjatorami jest między innymi Samorząd Uczniowski czy Szkolne Koło Caritas. Wśród wielu można wymienić następujące działania oraz akcje charytatywne: Szlachetna Paczka, Góra Grosza, udział wolontariuszy w finałach  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zbiórka żywności i przygotowanie paczek na święta dla potrzebujących, czy też  opieka nad Cmentarzem z I wojny światowej.  Godnym szczególnego podkreślenia jest to, że w działalność wolontaryjną włączają się również całe zespoły klasowe, podejmujące różnorodne działania charytatywne, adresowane głównie do poszkodowanych przez los dzieci i ich rodzin. Od kilku już lat uczniowie Zespołu wspierają organizacje i stowarzyszenia takie jak NADZIEJA czy Sursum Corda, zajmujące się sprzedażą cegiełek z których dochód przeznaczany jest na leczenie i  rehabilitację chorych i niepełnosprawnych dzieci. Wielką hojnością i otwartością przyłączają się zawsze do okolicznościowych szkolnych kwest na rzecz potrzebujących z terenu powiatu gorlickiego. Ostatnio wszystkie klasy wspierane przez wychowawców przygotowały domowe ciasta na niedzielną zbiórkę na leczenie chorego dziecka, tym samym wsparli akcję - Ciasto dla Karolka.
Wielkim przykładem dla działań uczniów są sami nauczyciele, którzy niejednokrotnie aktywnie włączają się do wielu akcji, co potwierdza liczny udział nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych w kweście na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Gorlicach.
Takich osób w ZST, które bardzo aktywnie włączają się w różnorodne akcje, poświęcając swój czas, i energie jest  wielu. Przykładem takiego „Anioła Wielkiego Serca” jest Sylwia Stępień uczennica z klasy II w zawodzie Technik usług fryzjerskich, która za swoją działalność w Lokalnym Centrum Wolontariatu została wyróżniona i nagrodzona podczas uroczystej Gali „Anioły Wolontariatu”2015. Warto podkreślić, że to nie pierwsze jej wyróżnienie, bowiem w 2014 za swoja pracę została wybrana Wolontariuszem Roku.  Swoją postawą bardzo aktywnie zachęca pozostałych uczniów szkoły do wielu akcji i to ona w tym roku została szkolnym koordynatorem Szlachetnej Paczki, dzięki czemu kolejna potrzebująca rodzina otrzymała wsparcie. Jak sama mówi –wolontariat daje mi dużo radości, satysfakcji i zadowolenia z samej siebie. Dla mnie wolontariat to nie jednorazowe akcje to ciągła służba potrzebującemu- dlaczego –bo bardzo lubię nieść pomoc.
Należy pamiętać, że dobro, które czynimy wraca do nas, a uczniów o dobrym sercu w szkolnej społeczności Zespołu Szkół Technicznych jak pokazują liczne działania jest wielu. Pamiętajcie – warto pomagać! I Tak trzymać!

Informacje i zdjęcia udostępniła dyrektor ZST Renata Stępień

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl