21 września 2018 14:15
Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Domowe pączki z Budowlanki
Redaktor: Ewa Żarnowska    08.02.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
Z okazji Tłustego Czwartku w Warsztatach Centrum Szkolenia Ustawicznego przy Zespole Szkół Zawodowych w Gorlicach uczniowie  przygotowywali pyszne domowe pączki.

Jak podkreślają nauczycielki z warsztatów szkolnych – najważniejszy jest sposób przygotowania ciasta i użycie tylko i wyłącznie naturalnych składników.

U nas wszystko robione jest ręcznie i na bieżąco smażone, by kolejne partie pączków były ciepłe i świeżutkie – mówią.

Ta sama receptura króluje tutaj niezmiennie od ponad 40 lat, a pączki cieszą się dużym zainteresowaniem, znikając z bufetu w zawrotnym tempie.

Pączki przygotowywane są domową metodą – robi się rozczyn, a następnie żółtka uciera się z cukrem do białości i sporządza ciasto drożdżowe metodą dwufazową, koniecznie dodając spirytus, który zapobiega wchłanianiu tłuszczu w czasie smażenia, a po wyrośnięciu ciasto dzieli się na kęsy i ręcznie zawija wraz z nadzieniem.

Taki proces wymaga dużych nakładów pracy, ale tak właśnie pączki robiły nasze babcie i tak robić się je powinno. Bez żadnej chemii, tylko z naturalnych składników. Dzięki temu mają niepowtarzalny smak, jaki pamiętamy z dzieciństwa – podkreślają nauczycielki praktycznej nauki zawodu. I dodają: Pączki robione na skalę przemysłową nabija się nadzieniem już po usmażeniu, a prawdziwy pączek musi najpierw zostać zawinięty, na przykład z różą, marmoladą lub innym nadzieniem, później wyrosnąć pod przykryciem i dopiero później może zostać wrzucony na głęboki tłuszcz.

Prawidłowo usmażony pączek posiada tzw. obrączkę, czyli jasny niezrumieniony pas na obwodzie, który świadczy o prawidłowym procesie produkcji całego wyrobu. Z kolei najczęstszym elementem dekoracyjnym jest cukier puder, ale również lukier oraz kandyzowana skórka pomarańczowa.

Pączki w kuchniach „budowlanki” wykonywane są tradycyjnie, więc są wolne od związków chemicznych, nie mają żadnych barwników, stabilizatorów ani poprawiaczy smaku.

dsc_0001.jpg
dsc_0002.jpg
dsc_0006.jpg
dsc_0007.jpg