Facebook
10 grudnia 2018 20:57
Imieniny: Danieli, Julii, Eulalii
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Dobre wiadomości ze szpitala
Redaktor: Ewa Żarnowska    04.01.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
Dwie dobre wiadomości dla pacjentów ma Szpital Specjalistyczny w Gorlicach. Pierwsza jest taka, że od 2 stycznia 2018 r. w szpitalu są realizowane świadczenia podstawowej opieki zdrowotne (lekarz rodzinny, pielęgniarka, położna). Druga, że od 1 stycznia podanie immunoglobuliny anty-RhD pacjentce RhD-ujemnej w 28-30 tygodniu ciąży (o ile nie wykryto u niej przeciwciał anty-RhD) jest finansowane w ramach świadczeń gwarantowanych.

 I. Podstawowa Opieka Zdrowotna w Szpitalu Specjalistycznym w Gorlicach przy ul. Węgierskiej 21 funkcjonuje w szpitalu od 2 stycznia 201 r.  na parterze w pomieszczeniach zajmowanych dotąd przez Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną oraz Planową Izbę Przyjęć. Natomiast Planowa Izba Przyjęć od 28.12.2017 r. znajduje się przed SOR, obok windy.

Świadczenia lekarskie są udzielane przez lekarzy:

1. lek. Justyna Góra Mirecka - w trakcie specjalizacji z med. rodzinnej
2. lek. Łukasz Mirecki - w trakcie specjalizacji
3. lek. Beata Bartoszewska - specjalista medycyny rodzinnej
4. lek. Maria Michalik - specjalista medycyny rodzinnej, specjalista pediatrii
5. lek. Marcin Czamara - specjalista chorób wewnętrznych

Równocześnie informuję, iż osoby zainteresowane mogą składać deklaracje wyboru lekarza poz, pielęgniarki poz oraz położnej poz.

Wypełnione formularze można złożyć w Dziale Organizacji i Nadzoru, w rejestracji SOR oraz rejestracji Przychodni Specjalistycznej.

POZ tel. 18 35 53 260
informacja 18 35 53 502 (363)


II. Dobra wiadomość dla kobiet w ciąży

Od 1 stycznia 2018 r. podanie immunoglobuliny anty-RhD pacjentce RhD-ujemnej w 28-30 tygodniu ciąży (o ile nie wykryto u niej przeciwciał anty-RhD) jest finansowane w ramach świadczeń gwarantowanych.

Konflikt serologiczny ma miejsce wtedy, gdy kobieta o ujemnym Rh oczekuje dziecka, którego ojciec jest Rh+. Dzieje się tak, ponieważ płód najprawdopodobniej odziedziczył po mężczyźnie antygen D. Jeżeli w trakcie ciąży krew płodu przedostanie się do krwiobiegu matki, jej komórki odpornościowe wytworzą przeciwciała atakujące krwinki dziecka.

Podanie kobiecie immunoglobuliny anty-RhD pacjentce RhD-ujemnej w 28-30 tygodniu ciąży zapobiega konfliktowi serologicznemu.

Świadczenie to jest w całości finansowane ze środków publicznych.

Zalecenia dotyczące stosowania immunoglobuliny anty-RhD w profilaktyce konfliktu matczynopłodowego w zakresie antygenu D z układu Rh obowiązujące od dnia 18 grudnia 2015 roku, opracowane przez konsultantów krajowych z właściwych dziedzin medycyny uwzględniają profilaktykę śródciążową, która w sposób komplementarny powinna stanowić wraz z profilaktyką poporodową skuteczną metodę minimalizowania ryzyka (praktycznie do zera) wystąpienia choroby hemolitycznej.

Uwzględnienie profilaktyki śródciążowej jest zgodne również z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz. U. z 2016 r. poz. 1132).

http://www.mz.gov.pl/ak…/dobra-wiadomosc-dla-kobiet-w-ciazy/

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl