23 lutego 2019 08:10
Imieniny: Damiana, Romany, Florentyna
Daniel Niemasik NAJLEPSZY
Redaktor: Yvetta Walecka    16.01.2019. Drukuj Powiadom Znajomego

We wtorek, 8 stycznia w pracowniach Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie odbyły się eliminacje wojewódzkie XXIV Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Piekarz i Cukiernik oraz wojewódzki etap II Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz. Powiat gorlicki reprezentował Daniel Niemasik z ZSZ im. K. Pułaskiego w Gorlicach.

W zawodach wzięli udział uczniowie branżowych szkół I stopnia kształcących się w zawodzie piekarz, cukiernik i kucharz. Eliminacjom co roku towarzyszy inny temat przewodni. Tegoroczne eliminacje dla cukierników i piekarzy odbywały się pod hasłem „Rzemiosło – nasza przyszłość”, zaś dla kucharzy „Wariacje z wieprzowiną”. Uczniowie w pierwszej kolejności przystąpili do testu (składającego się z 30 pytań) sprawdzającego wiedzę z zakresu danego zawodu. Natomiast część praktyczna obejmowała wykonanie i prezentację wyrobu zgodnego z tematem podanym przez organizatora.
W eliminacjach wojewódzkich wzięło udział 2 piekarzy, 4 cukierników oraz 9 kucharzy z województwa małopolskiego. Daniel Niemasik z Zespołu Szkół Zawodowych im. K. Pułaskiego  w swojej grupie okazał się bezkonkurencyjny. Zdobył zaszczytne I miejsce i tym samym został laureatem etapu wojewódzkiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w zawodzie : Cukiernik oraz pretendentem do finału, czyli etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się w dniach 1-3 kwietnia 2019 r. we Wrocławiu.
Przy ocenie prac konkursowych liczyły się przede wszystkim organizacja i higiena pracy ( w tym kompletność stroju, wykonywanie wyrobów ciastkarskich i cukierniczych (spójność z tematem, staranność, technika wykonania, pomysłowość, kompozycja i dobór składników), wykonywanie elementów dekoracyjnych z marcepanu, karmelu i czekolady oraz sposoby dekorowania, a także ocena organoleptyczna i prezentacja (wygląd i aranżacja). Zgodnie z tematem przewodnim, Daniel Niemasik wybrał oraz słodko zaprezentował zawód: złotnik- jubiler – należy tutaj zaznaczyć, że wszystkie elementy pracy wykonał ręcznie, opierając się na tradycyjnych metodach wytwarzania wyrobów metodą rzemieślniczą. Przygotowany przez niego tort do prezentacji i mały torcik do degustacji, ciasteczka bankietowe i marcepanowe figurki podbiły podniebienia i gusta jurorów.
Patronat honorowy nad Turniejem sprawowali: Kuratorium Oświaty w Krakowie, Wojewoda Małopolski, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Prezydent Miasta Krakowa, natomiast patronat medialny TV Kraków i czasopismo branżowe: Przegląd Piekarski i Cukierniczy.
Oprócz pucharu, nasz reprezentant otrzymał nagrodę specjalną Małopolskiego Kuratora Oświaty, dyplom Laureata oraz liczne nagrody rzeczowe, do których należy zaliczyć przede wszystkim różnorodny nowoczesny sprzęt cukierniczy a także voucher do restauracji Andel’s na kwotę 150 zł i inne drobne upominki oraz gadżety. Osobiste gratulacje odebrał m. in. z rąk pani Barbary Nowak- Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz pana Jacka Majchrowskiego – Prezydenta Miasta Krakowa.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na „słodkiej drodze zawodowej”.

Zdjęcia: ZSZ im. K. Pułaskiego w Gorlicach, krakow.pl

5a.jpg