26 czerwca 2019 10:37
Imieniny: Jana, Pawła, Miromira
Co słychać w wodzie i w powietrzu
Redaktor: Ewa Żarnowska    26.11.2015. Drukuj Powiadom Znajomego
Głównym tematem listopadowej XII sesji Rady Powiatu Gorlickiego były sprawy związane z naszym środowiskiem. Wnikliwej analizie poddano przede wszystkim wyniki badań wody i powietrza prowadzone w powiecie gorlickim. Posiedzenie prowadził przewodniczący Rady Marek Bugno wraz z wiceprzewodniczącymi Romanem Dziubiną i Janem Przybylskim.

Na początku Rada wysłuchała informacji Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Ewy Gondek o stanie  środowiska w powiecie gorlickim, a szczególnie o stanie wód powierzchniowych, jakości powietrza atmosferycznego oraz pomiarach hałasu i poziomu pól elektromagnetycznych.
    Obszar powiatu gorlickiego obejmuje zlewnię rzeki Ropy z jej dopływami oraz część zlewni rzeki Białej Tarnowskiej. Badania charakteryzujące wody powierzchniowe w latach 2010-2014 były prowadzone w 7 punktach pomiarowo-kontrolnych, charakteryzujących 5 jednolitych części wód powierzchniowych (jcwp). tj. rzeka Ropa do zbiornika Klimkówka, rzeka Sękówka, potok Libuszanka, rzeka Ropa od zbiornika Klimkówka oraz zbiornik Klimkówka.
Pod wzg. elementów biologicznych dla 5 klas jakości wód stwierdzono I klasę jakości dla 2 jcwp, II klasę jakości dla 1 jcwp, III kase dla 2 jcwp. Co ważne nie stwierdzono IV i V klasy jakości.
Pod względem elementów fizykochemicznych I klasę jakości stwierdzono w 4 spośród 5 badanych jcwp, a w jcwp Libuszanka stan został określony jako dobry.
Stwierdzono również bardzo dobry stan ekologiczny na rzece Sękówce, dobry potencjał ekologiczny dla 2 jcwp i umiarkowany na rzece Libuszance i Ropie w Bieczu.
Pod wzg. przydatności wód do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia badano w dwóch punktach pomiarowo-kontrolnych: rz. Ropa – Wysowa Zdrój i rz. Ropa – Szymbark. Stwierdzono, że spełniają one wymagania dla obszarów chronionych.
Natomiast ocena jakości wód powierzchniowych pod wzg. bytowania ryb wykazała zły stan na potoku Libuszanka. Tam też i na Ropie w Bieczu występują zjawiska eutrofizacji, czyli zanieczyszczenia wody ze źródeł rolniczych (spływy powierzchniowe, nawożenie) oraz ze źródeł komunalnych (punktowe zrzuty ścieków). „Wzbogacenie” wody biogenami, w szczególności związkami azotu i fosforu, powodują przyśpieszony wzrost  glonów oraz wyższych form życia roślinnego, co powoduje zakłócenie biologicznych stosunków w środowisku wodnym oraz pogorszenia jakości tych wód.
    Na terenie powiatu gorlickiego największy wpływ na jakość powietrza atmosferycznego ma emisja pochodzenia antropogenicznego, czyli związana z działalnością człowieka. Źródłami zanieczyszczenia w największym stopniu są indywidualne paleniska domowe, czyli tzw. niska emisja, a następnie transport drogowy i zakłady przemysłowe.
Stacja monitoringu powietrza pozwalająca badać stan jego zanieczyszczenia pod kątem ochrony zdrowia ludzi usytuowana jest w Gorlicach przy ul. Krasińskiego. Pocieszający jest fakt, że wartości średnioroczne stężenia pyłu zawieszonego PM10 wyniosło 30,0 ug/m3, co stanowi 75% wartości dopuszczalnej. Stężenie to obniżyło się w porównaniu do poprzedniego roku o 0,8 ug/m3.
Jednakże w 2014 r. wartości średniodobowe (50 ug/m3) zostały przekroczone dla 37 dni. Na stanowisku pomiarowym w Gorlicach nie stwierdzono w ubiegłym roku poziomu alarmowego (300 ug/m3).
    Badania poziomu pól magnetycznych prowadzone były w Gorlicach i Uściu Gorlickim i nie wykazały wystąpienia przekroczenia dopuszczalnej wartości składowej elektrycznej Ep, jednakże zaobserwowano następujący od 2011 roku wzrost poziomów pól elektromagnetycznych w tych punktach pomiarowych.

Rada Powiatu ponadto zapoznała się z informacją naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska Marii Puścizna-Syc n/t realizacji zadań statutowych z zakresu: prawo wodne, ustawa o lasach, ustawa o ochronie przyrody, ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych, prawo geologiczne i górnicze, prawo ochrony środowiska, ustawa o odpadach, ustawa o rybactwie śródlądowym, ustawa o planowaniu przestrzennym, ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko.

Rada uchwaliła Roczny Program Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi oraz Podmiotami Prowadzącymi Działalność Pożytku Publicznego na rok 2014.

Podjęła również uchwały w sprawach:
- przyjęcie planu pracy Rady Powiatu na 2016 r.
- trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu powiatu dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, placówek niepublicznych oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania,
- zmiany Uchwały Budżetowej na 2015 r.
- zaciągnięcia zobowiazania przekraczajacego 2015 rok na budowę północnego obejścia Gorlic, w zwiazku z dodatkowymi pracami  przy tej inwestycji
- rozpatrzenia skarg na działania Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych im. Św. Jadwigi Królowej w Bieczu.

Radni zgłaszali także interpelacje i wnioski, które wraz z odpowiedziami dostępne będą w BIP tutaj

tn_img_4347.jpg
tn_img_4348.jpg