22 września 2019 08:43
Imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima
Centrum Terapii Uzależnień zaprasza
Redaktor: Ewa Żarnowska    01.03.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Straciłeś prawo jazdy po alkoholu lub innej używce? Szukasz pomocy, bo zostałeś zobowiązany do odbycia programu reedukacyjnego? Centrum Terapii Uzależnień w Gorlicach realizuje Program Korekcyjny dla nietrzeźwych kierowców. Zajęcia będą miały charakter grupowy i prowadzone będą w formie dwóch ośmiogodzinnych spotkań w soboty. Koszt udziału 400 zł.

Program skierowany jest do osób, którym odebrano prawo jazdy z powodu prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i/lub innych środków odurzających i zostali zobowiązani do odbycia programu reedukacyjnego.

Program jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 grudnia 2012 r. w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii i obejmuje poniższą tematykę:
- wpływ alkoholu i innych środków psychoaktywnych na prowadzenie pojazdu,
- powody prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości,
- problemy związane z używaniem alkoholu i innych środków psychoaktywnych,
- metody autodiagnozy sposobu używania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych,
- odpowiedzialność osoby kierującej pojazdem,
- skuteczne sposoby przeciwdziałania problemowi prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Miejsce realizacji:
Centrum Terapii Uzależnień w Gorlicach, ul. Szpitalna 10A, 38-300 Gorlice

Koszt kursu:
400 zł/uczestnik (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 grudnia 2012 r.)
Po ukończonym szkoleniu uczestnicy otrzymują zaświadczenie.

Zajęcia będą miały charakter grupowy i prowadzone będą w formie dwóch ośmiogodzinnych spotkań - kurs będzie odbywał się w soboty. Program realizowany będzie przez certyfikowanego specjalistę psychoterapii uzależnień, który na co dzień pracuje z osobami uzależnionymi i ich rodzinami. Aby móc uczestniczyć w kursie należy: zapisać się na szkolenie, dokonać opłaty za kurs, posiadać ważny dokument tożsamości, wypełnić kartę zgłoszeniową (dostępną na I spotkaniu).

Wszelkich informacji udzielają Iwona Del Ciello i Marlena Machowska
pod nr tel. 18 352-77-45 lub 18 355-33-79

Podajemy także kilka informacji na temat funkcjonowania Centrum Terapii Uzależnień w Gorlicach - dane za rok 2016.

Centrum udziela świadczeń terapeutycznych i leczniczych dla osób uzależnionych i ich rodzin poprzez: Poradnię Leczenia Uzależnień, Poradnię Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu oraz Oddział Dzienny Terapii Uzależnienia od Alkoholu.

W 2016 roku w Centrum zarejestrowano łącznie 702 osoby (w 2014 r. - 560 osób, a w 2015 r. - 573 osób). Osobom uzależnionym i współuzależnionym udzielono łącznie 12214 porad indywidualnych i grupowych (w 2015 r. - 11650 porad). Ponadto w Punkcie Pomocy Rodzinie przyjęto 13 osób (2015 r. - 27 osób), a w Poradni dla Dzieci i Młodzieży 28 osób (w 2015 r. - 31 osób).

CTU w 2016 roku realizowało programy: terapeutyczne dla osób uzależnionych (zarejestrowanych 515 pacjentów) terapeutyczne dla osób współuzależnionych (zarejestrowano 187 osób), psychoterapii dla osób z syndromem Dorosłych Dzieci Alkoholików (zarejestrowano 17 osób).

Centrum prowadziło również:
- Poradnictwo i psychoterapię dla ofiar przemocy w rodzinie w Punkcie Pomocy Rodzinie do którego zgłosiło się 13 osób i udzielono im 114 porad. W Punkcie 2 razy w miesiącu prowadzone są porady prawnika i udzielono 70 porad.
- Poradnię dla Dzieci i Młodzieży –  świadczy porady i konsultacje dla osób używających i uzależnionych od narkotyków i innych substancji psychoaktywnych. Zgłosiło się 13 osób w wieku 13-19 lat, którym udzielono 78 porad oraz 15 rodziców, którym udzielono 41 świadczeń terapeutycznych.
- Telefoniczną informację, poradnictwo i pomoc psychologiczna dla osób uzależnionych i ich rodzin oraz ofiar pomocy domowej – Telefon Zaufania – udzielono 182 porady. Dyżury pełnione są przez pracowników Centrum w godzinach od 8.00 do 19.00 od poniedziałku do piątku. Rozmowy dotyczyły m.in.: nadużywania alkoholu przez bliskich oraz możliwości leczenia stacjonarnego i ambulatoryjnego, a także aspektów prawnych z tym związanych. Poruszano także sprawy uzależnień behawioralnych tj. hazard, seks, zakupy, czy jedzenie.

W Centrum pracuje 11 pracowników etatowych, w tym: 5 certyfikowanych specjalistów psychoterapii uzależnień i 1 w trakcie certyfikacji, 2 certyfikowanych instruktorów terapii uzależnień oraz 13 pracowników w ramach umów cywilno-prawnych min. 4 lekarzy psychiatrów, 2 psychologów, prawnik.

Głównym źródłem finansowania Centrum jest kontrakt z NFZ. Wsparcia w różnej wysokości udzielają także: miasto Gorlice, gminy powiatu gorlickiego: Uście Gorlickie, Biecz, Ropa, Łużna, Bobowa, Gorlice, Sękowa, miasto i gmina Grybów oraz Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Krakowie.

Więcej na stronie: http://ctu.gorlice.pl/