Facebook
19 sierpnia 2019 20:45
Imieniny: Bolesława, Juliana, Jana
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Centra opiekuńczo-mieszkalne
Redaktor: Yvetta Walecka    12.08.2019. Drukuj Powiadom Znajomego

Po podjęciu przez Zarząd Powiatu Gorlickiego decyzji o aplikowaniu do programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, w Starostwie Powiatowym zorganizowane zostało spotkanie poglądowe z przedstawicielami gmin i miast powiatu gorlickiego, celem rozeznania potrzeb. Gospodarzem spotkania był Wicestarosta Gorlicki Stanisław Kaszyk.

Celem utworzenia Centrów jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, poprzez stworzenie dodatkowej pomocy, jaką jest możliwość zamieszkiwania w takiej placówce, czy to w formie pobytu dziennego bądź całodobowego.
Widząc szansę w tym nowym programie na stworzenie dodatkowego wsparcia, Zarząd Powiatu Gorlickiego podjął decyzję o aplikacje do projektu, o czym zebranych gości poinformowała Wicestarosta Gorlicki Stanisław Kaszyk. Wicestarosta przedstawił również zebranym propozycje lokalizacji Centrum w budynku dworskim przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szymbarku. Za jego lokalizacją przemawia dostępność dojazdu z drogi krajowej. Ma zostać stworzony projekt modernizacji i przystosowania obiektu.  Z jego usług miałoby skorzystać do 20 osób. Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Maciej Foryś poinformował zebranych o celach programu oraz formach wsparcia, z jakich mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego

W trakcie spotkania trwała ożywiona dyskusja. Najwięcej wątpliwości wśród uczestników spotkania budziła kwestia finansowa. Dyrektor PCPR Romana Gajdek zauważyła, że kwota wsparcia na jednego uczestnika programu jest ogromna, jednakże bardzo niestabilna z uwagi na konieczność corocznego aplikowania do programu o wsparcie.
Własne plany utworzenia placówek wsparcia dla osób niepełnosprawnych w systemie opieki dziennej przedstawiły gminy Uście Gorlickie i Sękowa. Natomiast Gminy Gorlice jak i Biecz korzystają już z innych form wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Jak zauważył Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, w Gminie Biecz realizowany jest program Senior+, mający na celu zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym, poprzez rozbudowę sieci dziennych domów i klubów dla osób starszych.
Wszyscy uczestnicy spotkania zadeklarowali wsparcie tej inicjatywy, natomiast Gminy Moszczenica, Łużna i Miasto Gorlice zadeklarowały zaangażowanie przy ewentualnej realizacji projektu.  
Najważniejsza jest współpraca i zrozumienie problemu – mówi Wicestarosta Gorlicki Stanisław Kaszyk. Bardzo się cieszę, że doszło do tego spotkania. Wymieniliśmy poglądy, podzieliliśmy się spostrzeżeniami, a to bardzo ważne. To była konkretna, merytoryczna dyskusja, w której „poruszyliśmy” wszystkie za i przeciw. W temacie osób niepełnosprawnych i seniorów, wszystkie samorządy mówią jednym, zgodnym głosem – dodaje wicestarosta.

1.
1.jpg
2.
img_2139.jpg
3.
img_2140.jpg
4.
img_2141.jpg
5.
img_2142.jpg
6.
img_2143.jpg
7.
img_2144.jpg
8.
img_2145.jpg
9.
img_2146.jpg
10.
img_2149.jpg
11.
img_2150.jpg
12.
img_2152.jpg
13.
img_2154.jpg
 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl