Facebook
24 marca 2018 01:42
Imieniny: Gabriela, Marka, Gabora
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Brylantowe gody EKONOMIKA
Redaktor: Ewa Żarnowska    02.10.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Pełni energii i młodzi bez względu na wiek – absolwenci, dyrektorzy, nauczyciele oraz obecni uczniowie przybyli tłumnie na jubileusz 75-lecia działalności swojej szkoły - Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach. W trakcie uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci założyciela i pierwszego dyrektora Szkoły Ekonomiczno-Handlowej w Gorlicach Edmunda Kowarza.

 


Jubileuszowe uroczystości ZSE Gorlice rozpoczęła msza św. koncelebrowana, której przewodniczył proboszcz parafii pw. Świętej Jadwigi Królowej ks. Jerzy Gondek. Kazanie wygłosił ojciec rekolekcjonista ks. prof. Witold Kawecki – redemptorysta, który w tym czasie prowadził w gorlickiej parafii misje parafialne. Nabożeństwo śpiewem uświetnił chór Belfersingers.
W mocnych promieniach jesiennego słońca uczestnicy jubileuszu, czyli byli i obecni dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie w gwarnym korowodzie przeszli do obiektów ZSE, gdzie na szkolnym dziedzińcu podziwiali i oklaskiwali występ orkiestry dętej OSP Dominikowice i akrobatyczno-taneczne popisy mażoretek.
Oficjalna część uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej. Jak na jubileusz szkoły przystało nie mogło zabraknąć podziękowań, gratulacji, życzeń i prezentów. Na ręce dyrektor ZSE w Gorlicach Grażyny Pabis-Mazur złożyli je m.in. starosta Karol Górski i wicestarosta Jerzy Nalepka oraz przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Zofia Kamińska. Dziękowali za za  trud  włożony w kształcenie kolejnych pokoleń mieszkańców Gorlic i regionu, którzy właśnie w szkole pogłębiają swoją wiedzę, poznają predyspozycje zawodowe, odkrywają talenty i pasje oraz kształtują swój charakter w oparciu o dobre wzorce i przekazywane wartości. Gratulowali, że szkoła trwa przy ekonomicznych profilach nauczania, które cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży oraz coraz większym zapotrzebowaniem na rynku pracy. Życzyli satysfakcji z pracy pedagogicznej, zdolnych i pracowitych uczniów, pamięci absolwentów oraz dalszego rozwoju dla szkoły.
W trakcie spotkania okolicznościowymi statuetkami uhonorowano byłych dyrektorów oraz szczególnie zasłużone dla szkoły osoby. Wręczone zostały ponadto stypendia dla uczniów i nagrody dla nauczycieli.
Ponadto odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci założyciela i pierwszego dyrektora Szkoły Ekonomiczno-Handlowej w Gorlicach Edmunda Kowarza. Fundatorami tablicy byli absolwenci szkoły rocznik 1952-53. Poświęcenia tablicy dokonał ksiądz proboszcz Jerzy Gondek.
Wzruszającą część artystyczną zaprezentowali uczniowie Ekonomika.     

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie zapewne już wkrótce na stronie ZSE:
http://www.zse.gorlice.pl/

Bogata galeria zdjęć z uroczystości jubileuszowych dostępna jest na naszym fanpage /powiatgorlicki.pl

1.
img_2522.jpg
2.
img_2528.jpg
3.
img_2573.jpg
4.
img_2602.jpg
5.
img_2694.jpg
6.
img_2695.jpg
7.
img_2710.jpg
8.
img_2723.jpg
9.
img_2770.jpg
10.
img_2773.jpg


Szkoła Ekonomiczna pod nazwą Publiczna Miejska Szkoła Handlowa została założona w 1942 roku, a więc w czasie II wojny światowej. Nauka nie odbywała się całkowicie bez zakłóceń - usiłowano kilkakrotnie wywieść uczniów na roboty do Niemiec. Dzięki postawie nauczycieli, pracowników szkoły i anonimowych informatorów zdołano zapobiec tej tragedii. Szkołę jednak zamknięto 9 X 1944 roku. Ponownie otworzono 17 III 1945 roku zarządzeniem Kuratorium Okręgu Szkolnego w Krakowie, pod nazwą Miejskie Koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie. Pierwszą maturę przeprowadzono w lutym 1947 roku. Szkoła kolejno była podporządkowana różnym resortom: Ministerstwu Finansów, Ministerstwu Skupu, Ministerstwu Oświaty. W 1967 r. oddano do użytku nowy budynek szkoły, który wybudowano głównie z opodatkowania się rodziców i nauczycieli. Z chwilą oddania nowego budynku naukę pobierało w Technikum Ekonomicznym dziennym i wieczorowym, Zasadniczej Szkole Handlowej łącznie 283 uczniów.

Obecnie ZSE w Gorlicach prowadzi:
TECHNIKUM NR 3 (technik ekonomista, technik handlowiec, technik agrobiznesu, technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik spedytor
BRANŻOWĄ SZKOŁĘ ZAWODOWĄ I stopnia (sprzedawca, magazynier logistyk).
Szkoła mieści się w dwóch budynkach: głównym przy ulicy Ariańskiej 3 i filialnym przy ulicy Węgierskiej. W szkole działa wiele kół, klubów i stowarzyszeń.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl